ЦЕРЕМОНИЈА У ОРАШЦУ - СРБИЈА СЛАВИ ДАН ДРЖАВНОСТИ! Брнабић: Србија је суверена и независна
Свечана церемонија у Орашцу је завршена
Србија данас слави Дан државности - Сретење у спомен на почетак Првог српског устанка 15. фебруара 1804. године и чин проглашења Сретењског Устава Кнежевине Србије 15. фебруара 1835. године.
Централна државна церемонија одржала се у Орашцу, где је на збору 1804. године подигнут Први српски устанак. Свечаности као изасланик председника Србије присуствовала је председница Владе Србије Ана Брнабић. Устанички скуп у Орашцу представља почетак обнове српске државности после вишевековне отоманске власти.
СВАКИ ВЕРНИК ОВО МОРА ДА УРАДИ НА СРЕТЕЊЕ: Особа коју ПРВУ видите на овај празник може одредити ВАШУ СУДБИНУ
НИЈАГАРИНИ ВОДОПАДИ У БОЈАМА СРПСКЕ ТРОБОЈКЕ: Дан државности биће обележен и у Канади
ПОЧАСНА ПАЉБА ПОВОДОМ ДАНА ДРЖАВНОСТИ: Београдом одјекивали плотуни (ФОТО)
Обраћање председнице Владе Србије
Присутнима се обратила и председница Владе Србије, Ана Брнабић и честитала српском народу празник.
- На овом месту где данас стојимо представници српског народа почели су буну против турских дахија. Устанак је брзо захватио читаву Србију и претворио се у општу револуцију против турске империје, а једна мала држава се вратила на мапу Европе. На исти дан усвојен је и Сретењски устав којим се Србија цивилизацијски и суштински уздигла. У то тамо доба док је у руском, турком и аустријском царству било забрањено помињати устав, Србија је увела уставну владавину - рекла је на почетку свог говора премијерка.
Брнабић је нагласила да је Србија суверена и независна, која ће бити извор благостања, среће и престижа сваког њеног грађана, поменувши референдум о промени Устава који ће, како каже, омогућити независност српског правосуђа.
- Србија не жели да се правда никоме, она може и жели да побеђује и да буде најбоља - поручила је премијерка.
Обраћање Милорада Додика
Након интонирања химне присутнима се обратио Милорад Додик. Он је том приликом честитао празник свим грађанима Србије али и Републике Српске истичући да је овај празник заједнички.
- Сретан празник, Дан државности свим грађанима Србије где год били. Срећемо се овде и обележавамо Сретење, празник који се у Србији и Републици Српској доживљава као заједнички празник. Веома је важно рећи да ми у Р.Српској овај дан обележавамо као свој, јер смо загледани у Србију као нашу земљу, нашу матицу. Србија је ту да нам да подстрек и да нам покаже да је само борба за интересе српког народа. Овај важан историјски догађај и датум означава борбу за нашу слободу и изградњу модерне државе. Можемо рећи да су наши преци ударили темеље ономе што је данас либерална Европа - рекао је Додик.
Милорад Додик је такође додао да када се говори о Првом српском устанку јавност занемарију чињеницу да се и наш народ у Српској почео да се бори за слободу, на тој територији је подигнуто 140 устанака.
- Данас Србија има две државе. Србију и Републику Српску. Србију која је гарант за Српску да се очува наш идентитет и право на слободу. Ми смо научили да без српске државе нема ни наше слободе - истакао је Милорад Додик.
Церемонија је почела
Централна државну церемонија, која се одржава у Орашцу, у Марићевићевој јарузи, предводи председница Владе Србије и изасланица председника Републике Ана Брнабић. Обележавању националног празника, који је почео у 11 часова, присуствују многи званичници из земље и иностранства.
Међу првим званицама стигли су Петар Петковић, Ратко Дмитровић и министри Владе Србије.
Премијерка Брнабић и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, започели су церемонију прославе Дана државности полагањем венаца, уз интонацију српске химе "Боже правде".
Као увод у обележавање Дана државности у понедељак после подне је са Савске терасе Калемегданске тврђаве извршена почасна артиљеријска паљба уз највише државне и војне почасти Гарде Војске Србије, подизање заставе и интонирање химне. са Савског платоа на Калемегдану јуче у 16 сати извршена је почасна артиљеријска паљба.
Србија данас слави Дан државности
Сретењски устав први је устав у историји Србије, и на простору бивше Југославије и један од модернијих, демократскијих и либералнијих устава свог доба, иако је веома кратко трајао.
Укинут је под притисцима Турске, Русије и Аустрије 17. марта 1835. године, само месец дана од доношења, а његов творац, Димитрије Давидовић, је истеран из службе. Нагађа се да је његовом усвајању присуствовало чак неколико хиљада посланика.
Устав је 14. фебруара 1835. године донет на скупштини на Сретење, те се назива и "Сретењски устав", а 15. фебруар, дан када је 1835. године усвојен Сретењски устав, се обележава као Дан државности Србије. Више о томе прочитајте кликом на овај ЛИНК.
Дан државности се на основу Закона о државним и другим празницима обележава нерадно два дана, 15. и 16. фебруара.