ВУЧИЋ ИЗ ОХРИДА ПОРУЧИО ЕВРОПИ: Против које идеје имате нешто да кажете? Сви смо на европском путу, али имамо и очи и уши и умемо да видимо реалност
Председник Србије Александар Вучић је на конференцији за новинаре на Охриду рекао да ће договор који је постигао са Зораном Заевом и Едијем Рамом омогућити да грађани Србије у Северну Македонију и Албанију путују само са личним картама.
Премијер Северне Македоније Зоран Заев рекао је да је састанак био у вези Балкана у 21. веку како би био боље место за живот.
- Отворили смо једну иницијативу, ја је зовем акционим планом који ствара другачији Балкан од оног који познајемо. Можете замислити Сбрију, Албанију и Северну Македонију који позивају остале земље Балкана да урадимо још више од онога што радимо у берлинском процесу - рекао је Заев.
Председник Србије Александар Вучић рекао је да је за Србију то веома важна иницијатива и д аје поносан да су се за кратко време договорили око важних ствари за грађане.
- Кад уведемо дежурства за инспекције на границама, само на појединим прелазима између земаља 129 милиона евра ће бити уштеда, да вам не говорим колико је лакше за произвођача парадајза на северу или југу Албаније да ту робу која је лако кварљива извезе у Србију и може да планира бољу производњу. Да инвеститори могу да размењују инжењере и раднике, за 2 године ћете моћи да видите раст инвестиција у све 3 земље. Имаћете слободно кретање, пре краја године да излазимо у Албанију само са личном картом - рекао је Вучић.
Он је казао да у Србији неће бити популарно оно што је договорено у Охриду, али да га то не занима.
- Људи то данас многи не разумеју, видим да је Рама под притиском. У току изборне кампање су ме противници нападали да градим ауто-пут за велику Албанију, али су добили 11 пута мање гласова од мене. Поносан сам на договор Северне Македоније и Албаније. Можда ово нама пропадне, али ће свакако бити будућност, овде нема никакве нове Југославије, већ бољег живота за наше грађане - рекао је Вучић.
Премијер Албаније Еди Рама рекао је да није идеја да се подели западни Балкан који је ионако расцепкан, већ обухватити све земље Балкана.
- Наша декларација, договор на самиту је записано и усвојено у шест земаља на састанцима које смо имали. Основна карактеристика је да је овај документ унутрашња жеља, а не под патронатом споља - рекао је Рама.
Он је најавио да ће следећи састанак бити 21. децембра у Драчу, а на том самиту ће бити представник ЕУ за спољну политику Жозеф Борел.
- Желимо да у Драчу видимо и Црну Гору и БиХ који ће желети да уђу у цео овај процес, а да у процес буде укључено и (тзв.) Косово равноправно и на легалним основама, али да избегнем са свима онима који се праве да не разумеју. Није тренутак да објасним зашто треба да схвате, најпре у мом сећању ми смо се суретали, заседали, разговарали и договорили смо се, хармонизовали смо све што је записано, не као један меморандум.
Рама је казао да пет година од почетка Берлинског процеса учешће Косова није стављено под знак питања.
- Све то значи да Албанија није променила свој став према Србији о признању Косова нити сам ја променио своје мишљење. Србија треба да призна независно Косово. Није оправдање да Косово не уђе у овај споразум. Толико је година прошло и имамо и проблема на граници Косова и Албаније, али грађани не желе да имају проблема са робом која сатима чека на граници или желе да се границе потпуно отворе за четири основне слободе - рекао је Рама.
Он је додао да отварање граница међу земљама Балкана није "мини Шенген", јер је висок 192 цм.
- Немам жељу ни да будем ни мини Југословен ни велики Албанац, већ желим бољи живот грађанима - рекао је Рама.
- Ни сада пет година касније, учешће Косова није стављено под знак питања! Све то не значи да је Албанија променила свој став према Србији и Косову. Сматрам да треба да Србија призна Косово. Али то не значи да треба да Косово буде искључено, већ да Косово и Албанија треба да штите своје економске интересе - рекао је Рама.
Председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић је казао да је састанак добра платформа за перспективу земаља западног Балкана.
- Ово је наставак нашег договора од пре неколико година да се не састајемо у европским градовима, већ у државама западног Балкана како бисмо дефинисали најбоље моделе за решавање изазова са којима се суочавамо. Ми у БиХ немамо консензус ни званичан став о овој иницијативи - рекао је Звиздић.
Он је казао да ће БиХ свој коначан став ће донети у складу са својим процедурама и после озбиљне анализе овлашћених институција.
- Добили смо потврду да циљ ове иницијативе није да се дерогирају постојећи споразуми попут ЦЕФТА и осталих, већ постоји простор да се сарадња прошири. реба континуиранои радити на унапређењу економске сарадње која ће унапредити процесе изграде помирења у региону - рекао је Звиздић.
Министарка привреде Црне Горе Драгица Секулић рекла је да је Црна Гора најближа уласку у ЕУ од свих землаја на Балкану јер нема отворене сукобе ни са једним суседом.
- Свака иницијатива до сад која се тицала економске сарадње у ЦГ је била цењена јер убрзава европски пут и интеграције, а иницијатива је била вреднована и по бенефитима за грађане и привреде ЦГ. Мора се доказати који су то бенефити за грађане и привреду и да се овом иницијативом убрзава наш европски пут. ЦГ ће и даље бити поуздан партнер регионалном повезивању - рекла је Секулић.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да нема потребу да се додворава некоме и понавља да европски пут нема алтернатиу, већ да улазак у ЕУ не зависи само од самих држава.
- Против које идеје имате шта да кажете, да са личном картом прелазимо границу, да нам камиони брже иду, шта имате против тога да туристи долазе, да имамо више фабрика? Шта имате против тих идеја осим шупљих прича о патриотизму - упитао је Вучић.
- Сви хоћемо да будемо део ЕУ, али то не зависи само од нас, то зависи и од њих. Може шест младића да воли једну девојку, али она може да буде незаинтересована. Ми смо завршили 50 одсто посла да они нама свиђају, али 50 одсто је да ли се ми њима свиђамо. Најважнији је живот наших грађана, мене занима бољи живот мојих људи. Наше анализе говоре да ће прво корист имати грађани Северне Македоније, Албаније, па тек у Србији. Као што за Раму каже да ће бити у Југославији, мени је то смешно. Мени замерају да стварам велику Албанију. Шта имате против тога да се брже пролази камионима - упитао је Вучић.
Он је додао да су званичници западног Балкана "мало старији" и паметнији, па су схватили да је потребно да се удружују уместо да се оговорају.
- Ми се налазимо на еврпоском путу, имамо очи уши, умемо да видимо реалност - рекао је Вучић и додао да ће се са председником Француске Емануелом Марконом видети сутра те да ће питати оно што је важно и за Заева и за Раму.
- Молићу за подршку на европском путу за све нас и тражићу подршку за овај пројекат - рекао је Вучић.
НА ТЕМЕЉИМА ЕВРОПСКИХ ВРЕДНОСТИ: Ево шта тачно подразумева "Мали Шенген"! Девет тачака за добробит свих грађана!
ЈЕДИНСТВЕНО ТРЖИШТЕ СРБИЈЕ, АЛБАНИЈЕ и МАКЕДОНИЈЕ? Вучић, Рама и Заев у Охриду започели ВЕЛИКИ ПРОЈЕКАТ!
Стигли Звиздић и Секулић: САСТАНАК О "МАЛОМ ШЕНГЕНУ", НАСТАВЉЕН У ПРОШИРЕНОМ САСТАВУ! (ФОТО)
Састанак о "малом Шенгену" настављен је данас у ширем саставу, пошто су се председнику Србије Александру Вучићу и премијерима Албаније и Северне Македоније, Едију Рами и Зорану Заеву придружили председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић и министарка привреде Црне Горе Драгица Секулић.
Вучић, Рама и Заев синоћ су договорили конкретне мере које треба да унапреде развој и атрактивност привреда ове три земље кроз укидање препрека за четири најважније слободе, по узору на ЕУ, а у складу са Берлинском иницијативом, због чега председник Вучић сматра да је тешко "нападати" договор, иако нападе и притиске очекује.
Програмом је предвиђен и састанак лидера Западног Балкана са представницима међународних организација и институција, након чега ће, о резултатима разговора у Охриду, учесници на конференцији за штампу обавестити јавност.
Међу мерама које су синоћ договорили Вучић, Заев и Рама, су мере за слободу кретања, кроз омогућавање путовања личном картом, али и радне снаге кроз признавање квалификација и диплома.
Што се слободног протока роба тиче договорено је увођење 24-о часовног радног времена свих инспекцијских служби са акцентом на фотосанитарну И ветеринарску инспекцију, али и обједињавање И формирање заједничког пакета документације потребног за транзит роба у оквиру земаља чланица иницијативе.
На састанку у Охриду све четири слободе ући ће у акциони план, који треба до идућег састанка, 21. децембра у Албанији, да донесе конкретне резултате.