ПОПЛАВЕ прете Србији: Реке набујале, страх од клизишта и одрона, потрага за телом код Пожеге
Опрез неопходан поред Ибра и Дрине
Србији прете озбиљне поплаве услед топљења снега после прошлонедељног таласа падавина. Све већи број домаћинстава широм земље угрожен је пред налетом набујалих река.
Мапу најугроженијих подручја у Србији можете погледати ОВДЕ.
Клизиште у Заплањској улици у Малошишту у општини Дољевац које се појавило 5. марта није се проширило у последња 24 часа, тако да није било нових евакуација.
- Клизиште се није проширило, што је добра вест. Оштећено је пет кућа на којима су се одмах појавиле пукотине. Пукотине су се прошириле на већ оштећеним кућама, али није било нових оштећења на другим домовима. Покушавамо да са стручњацима утврдимо због чега је дошло до клизања земље, како би смо нашли начин за санацију клизишта, каже помоћник председника општине Дољевац Братислав Јовановић.
Пољопривредно земљиште према месту Пилатовићи је под водом као и пожешко поље због изливања Мораве. Река Бјелица је још увек у кориту, током ноћи водостај је био на критично високом нивоу, али се јутрос повукао.
Међутим, у Лучанима страхују да уколико ових дана буде падавина, може доћи до изливања реке. Стога су у овој општини предузете све превентивне мере заштите.
Заменик начелника Сектора за ванредне ситуације МУП Бобан Стевановић изјавио је данас да тренутно нема већих опасности од изливања река у Србији, али да су све надлежне службе у потпуној приправности.
Стевановић је навео да је укинута ванредна ситуација на подручју општине Кладово, али да је проглашена на делу територије општине Ћићевац због изливања Јужне Мораве.
- Није било ескалације, није било ни потребе за евакуацијом. Припадници Сектора за ванредне ситуације радили су на црпљењу воде, ојачању обалоутврда, пуњења џакова с песком - рекао је Стевановић.
Бабовић: Житорађа, Дољевац, Прокупље - ванредна ситуација - https://t.co/qPtLFCpizE pic.twitter.com/R06uLQJvKa— Блок вести (@blokvesti) March 4, 2018
Додао је да се и даље трага за телом мушкарца који је нестао у набујалој реци код Пожеге.
- Помно пратимо хидролошке и метеоролошке прогнозе, као и ситуацију у земљама у окружењу - нагласио је Стевановић.
Душан Тодоровић, начелник Одељења за ванредне ситуације у Крушевцу, рекао је да се мештанима Ђуниса доставља храна и вода.
- У овом месту су нон стоп четири ватрогасца са два возила. Очекујемо да вода почне да се повлачи. Поједини мештани су остали у кућама, и нису хтели да се евакуишу. У селу Трубарево смо евакуисали петоро људи. Пратимо ситуацију. Реке стагнирају, а негде је ниво почео и да опада. Очекујемо да се вода повуче – рекао је Тодоровић.
Током јучерашњег дана из Ђуниса је евакуисано двадесетак људи. Међутим, неколико старијих мештана одбило је да напусти своје домове и за њих је обезбеђена адекватна нега. Такође и један део стоке је измештен из овог села.
Звонимир Кочић из "Србијавода" каже да је услед високих температура, кишних падавина и топљења снега дошло до поплавног таласа на Јужној Морави и Белом Тимоку и да је претходних дана стање на овим рекама било у рангу ванредне одбране.
- У питању је редован сценарио отапања снежног покривача и кишних падавина, ништа изненађујуће за ово доба године. Ситуација великих река се свакако прати - рекао је Кочић.
Снег се топи у региону, Дрина и Сава у порасту
Имајући у виду да је читав регион пун снега и да ће се у наредним данима отопити сав снег у Хрватској, Босни и Црној Гори, као и да ће у четвртак падати киша, водостаји Дрине и Саве биће прво у умереном па у већем порасту.
Ситуација у околини Шапца приближиће се граници ванредне одбране, а у Сремској Митровици и Београду биће на снази редовна одбрана.
Снег се топи, расте ниво река и опасност од изливања и поплава.
Снег се топи, расте ниво река и опасност од изливања и поплава. На подручју Зајечара порастао је ниво Црног и Белог Тимока.
Реке се повлаче, али Јужна Морава излила се у Ђунису.Најугроженији су мештани Прилужја, где је поплављено стотинак домаћинстава, а помоћ још не стиже. pic.twitter.com/9wCh7kzklz— Марина Адамовић (@MarinaAdamovi3) March 7, 2018
На подручју Зајечара порастао је ниво Црног и Белог Тимока.
Јутрос је поново заустављен саобраћај у месту Ђунис што је довело до обуставе саобраћаја на регионалном путу Крушевац-Ниш.
Пролећних 15 степени: Данас топло, увече поново киша
Упозорење ВОЗАЧИМА: Због НЕВРЕМЕНА могући ОДРОНИ, ево где треба бити НАЈОПРЕЗНИЈИ
На тој деоници је велика количина воде и коловоз је поплављен, наводи се у саопштењу.
#juznamorava #djunis #srbija pic.twitter.com/nT6kLbuIrf— Никола (@nixsonnik) March 4, 2018
Због метеоролошке најаве на отапање снега, као и хидролошко упозорење на повећање водостаја река, могући су чести прекиди или застоји у саобраћају.
Како се наводи, опрез је неопходан поред Ибра и Дрине, на Ђердапској магистрали, али и на сви путевима који воде дуж клисура и усека јер постоји опасности од одрона који су последњих дана учестали.
Посебно треба бити опрезан током ноћи и јутра када је видљивост ограничена.
Према последњим информацијама "Путева Србије" нема задржавања на наплатним станицама.
Према подацима Управе граничне полиције, на нашим граничним прелазима, на путничким терминалима задржавања су до 30 минута.
Често долази до формирања дужих колона возила на улазу и на излазу из Мађарске, тада задржавања могу бити вишесатна и дужа у односу на задржавање које возаче очекује на нашим граничним прелазима, напомиње AMSS.
Портал SrbijaDanas.com наставља да прати ситуацију, а шта се дешавало у нашој земљи до сада, можете прочитати ОВДЕ.