Вучић о политичким изазовима Србије: Приштина нигде, ништа и никада не може да уради без Београда!
У култној емисији водитеља и новинара Миломира Марића "Ћирилица" гостује председник Републике Србије, господин Александар Вучић.
О изборима
Све законе о изборима и о RRA су донели ови што сад протестују, рекао је председник и додао да могу да га смене, то је ок, то је уставна процедура, али је рационално поставио ствари, како каже, "или хоћете да ме убијете или хоћете изборе".
- Да анализирамо неколико ствари, све законе о изборима и о RRA, све су они донели. Ево, ја им кажем упишите кога хоћете и испишите у те бирачке спискове - објаснио је он и рекао да је све то опасно због дестабилизације Србије и одрвраћања инвеститора из земље. Чујем да причају "Вучићева правила". Ниједно правило нисам донео ја - подвукао је председник.
Споразум са косовским Албанцима
У разговору са председником, новинар Милован Јовановић рекао је да је најважнија ствар у Вучићевој политичкој каријери управо да постигне споразум са косовским Албанцима, и упитао га да ли је свестан да је у томе препуштен сам себи, да иза њега у томе не стоје ни коалициони партнери, ни сви из његове странке, ни део академије, ни део универзитета, ни део опозиције...
- Ако постигнете споразум, обезбедили сте будућност нашој деци и свима нама. То је предуслов за миран сан наше деце - рекао је Јовановић.
Додао је да први пут после 30 година косовски Албанци добијају укоре и опомене САД, док се Србија третира као конструктиван фактор.
Питање Косова
Председник је рекао да што се тиче јужне српске покрајине, шансе су мање него што су нам биле.
- Албанци таксе да укидају неће! Европа није покренула механизам за кршење међународног споразума, то је била политичка одлука. Дали су им сигнал да могу да раде шта хоће.
- Они не желе да наставе разговоре док је ова европска поставка, купују време, сматра Вучић.
Према речима председника Србије без договора са Београдом Приштина ништа не може да уради.
- Мој посао није да говорим људима шта им се допада, већ оно што је истина - навео је Вучић.
Председник је рекао да што се тиче Косова није оптимиста, али да ће искористити сваку прилику за разговор.
- Уплашен сам, и ја то не кријем. Наша обавеза је да чувамо српски народ на Косову. Најважније је да дугорочно сачувамо мир, а њега нема без решења. Не мора да буде ове године, нека буде и за 5 година.
"Колатерална штета"
Председник Србије Александар Вучић је изјавио вечерас да не може да прихвати да је бомбардовање била нужна агресија и избор између два зла, како је то рекла председница ЦЕАС Јелена Милић.
- Изненадио сам се изјавом из НАТО "да ово није било против народа". Што сте онда бомбардовали мостове, воз са цивилима...? Не желим ни да говорим о лицемерном термину "колатерална штета". Толико је језив. Објасните оцу или мајци који су изгубили дете да је то "колатерална штета"... - рекао је председник.
- Други су научени да су Срби за све криви. Србија је осуђена, њих занима само то да знате, ништа друго их не занима, никаква порука Загребу или Сарајеву их не занима. Почињен је тежак злочин и агресија над овом земљом, ту нема сумње. Виновници треба да се стиде онога што су урадили те 1999. - рекао је председник и додао:
- Што се тиче лоших ствари које смо урадили, никада их нисам негирао и не служи нам на понос. Ми показујемо разлику да ми сви смемо о томе да говоримо, а у Приштини се не сме. Ми процесуирамо злочине, а не могу да поднесем претеривање који виде Србе као злочинце посебно када вам Харадинај говори о томе, подигнете главу у небо и питате се јел могуће? Неко долази и има право да држи моралне придике, зато сам ја најнападанији у региону. Сви када разговарају са Србијом мисле да смо ми нека злочиначка земља - додао је Александар Вучић.
Чланство Србије у НАТО
На почетку емисије председник Вучић је рекао да не мисли да постоји поларизација у свету, већ да свет данас није ни квадриполаран, те је рекао зашто мисли да је тренутна позиција Србије добра.
- Када имате услове и ситуацију у свету у којима су САД прва војна сила, а одмах за њима Русија и Кина. САД троши 750 милијарди, Кина 400 милијарди, Русија 55-65 милијарди кроз војни буџет, али Русија најпаметније троши новац на оружје. Имате четврту силу која је економски најснажнија у овом тренутрку и теритпорију која је светионик слободе и демократије - то је Европа. Европа у војном свету не постоји. Америка се све више ослања на Пољску и Грчку, те покушавају тако да граде своју позицију у Европи, а нама то одговара јер смо са Грчком блиски.
Он је додао да је добро да са НАТО-ом треба да имамо пристојан однос и да не дозволимо да се Србији понови 1999. година. Не треба да дозволимо да нас у одлукама воде емоције, али разумем засто наш народ има негативне емоције према НАТО-у. Емоције не треба потцењивати, оне су важан фактор, али мислим да је наша војна неутралност рационална порука - објаснио је председник.
- Ми имамо вежбе и са НАТО и са Русима и ту нам и једни и други пребацију и то је нормално, али ми тако чувамо стабилност, рационалност и мир - рекао је он.
Он је подсетио да је у НАТО бомбардовању погинуло 79 деце.
- Данас је добро што можемо и смемо да говоримо о томе, само се бојим да не одемо на другу страну.
Новинар Милован Јовановић рекао је вечерас у емисији Chirilica на Хепи тв, у којој гостује председник Александар Вучић, да се у извештају америцке Националне обавештајне агенције наводи да ће Западни Балкан готово сигурно бити под одређеним ризиком од "насиља ниског нивоа" и могућег отвореног војног сукоба током 2019. године.
У том смислу, упитао је председника да ли га плаши извештај и таква могућност.
- Плаши ме, као и сваког одговорног човека - одоговорио је Вучић.
Зато је, истиче, безброј пута и сам говорио да је потребан разговор и да, док се разговара, таквих опасности нема.
Вучић је констатовао да постоји жеља многих, различитих група у свету, и не само у нашој земљи, за слабијом власти у Србији, како би Србија била лакши плен и да би могла за много мање ствари да пристане на споразум са Приштином и на неке друге споразуме.
Председник Србије Александар Вучић рекао је вечерас да се Србија под најтежим условима бори за долазак "Фолксвагена" са још четири земље.
- Ако у томе успемо могу само да скинем наочаре, плачем и кажем - ја сам свој посао обавио - рекао је Вучић.
Говорећи о "Фолксвагену" и "нашим надањима", каже да би то променило све у Србији.
"Фолксваген" је највећа аутомобилска компанија у свету, само фабрика у Европи има 18.000 радника, подсећа Вучић.
- Имају неформалног министра спољних послова, који је на вези са свим најважнијим људима у Немачкој. Све сам их молио да нам обезбеде контакте - објашњава Вучић.
Додаје да се за ту фабрику бори пет земаља - уз Србију, Бугарска, Румунија, Турска Украјина.
- Знам колико се бори Бојко, Ердоган, Драгнеа, сви смо пријатељи, али то је туча, борба за Србију. На тај дан, ако се то деси, ја ћу да скинем наочаре, да плачем и кажем - свој посао сам обавио - рекао је он.
Каже да је наша борба огромна:
- Трчимо, а једна нога нам је везана за притку, јер нисмо чланица ЕУ, а друга, јер нисмо део ПЕМ конвенције, а Турци јесу, имају уговор о слободној трговини са ЕУ, који ми немамо. Под најтежим условима се бијемо и боримо. Од свих смо територијално најмања земља, а у свему осталом наша је понуда набоља - рекао је Вучић.
На опаску новинара да се борио и за БМВ, али да та компанија ипак није дошла, Вучић каже да је довео ЗТФ у Панчево, на чему му је честитала и канцеларка Меркел, док су Хрватској коменатрисали: "Вучић је обезбедио ЗТФ, а ви нисте мрднули."
Додао је да се борио за долазак још једне компаније, али да о томе не сме ништа да каже.
На питање новинара да ли га из тих компанија са којима преговара питају за ситуацију у Србији, он каже:
- Питају. Шта да кажем? Код нас је демократија и нема пребијања демонстраната као у Француској. Да им објашњавам да је Ђиласу нестало пара и ко је Бошко Обрадовић? Људи кажу - да, имате изузетне резултате. Ја им на то одговорим, да погледају и кажем да ћемо им дати услове 10 одсто боље од других.
На питање новинара колико је директних страних инвестиција ушло у Србију и из којих земаља, Вучић је рекао да највише долази из три земље ЕУ - Немачке, Италије и Аустрије.
- Затим иде још неколико европских земаља чије инвестиције расту, например Мађарска, неке су изван ЕУ као што је била значајна инвестиција Теленор. Русија је испред Америк по инвестицијама, али 13 одсто трговинске размене је једном земљом ЕУ и то је Немачка. Расте из године у годину иде на преко пет милијарди - рекао је он.
Председнику Србије од 21 час у студију друштво праве: Јелена Милић и Милован Јовановић.
Гости популарне емисије говоре о НАТО бомбардовању и политичким изазовима Србије.
Подсетимо, Вучић је на јуче одржаној седници СНС-а саопштио да 1. септембра крећу унутарстраначки избори у СНС, који ће бити окончани пре краја године, у намери да се резимира ко је радио добро и у интересу грађана Србије.
Избори ће, истакао је председник, бити одржани или у јуну ове године или на пролеће 2020.