ИСПРАВКА: Вучић и Додик разговарали о инфраструктурном спајању Србије са Српском и Босном и Херцеговином
Састанак Вучића и Додика почео је у 18 часова у Вили Мир.
Председник Србије Александар Вучић састао се са српским чланом Председништва Босне и Херцеговине Милорадом Додиком.
Обраћање председника Србије Александра Вучића
Председник Србије рекао је да су се на столу нашле све важне теме о односима Србије и БиХ.
- Пре свега, говорили смо о конкретним пројектима. Молио сам Додика да неколико ствари убрзамо и урадимо заједнички. Разговарали смо о развоју инфраструктуре и спајању Србије и Српске, Србије и Босне и Херцеговине. До краја године очекујемо потписивање важног комерцијалног уговора - рекао је председник.
Напомена: Првобитну тврдњу из наслова да су Вучић и Додик разговарали о спајању Србије и Републике Српске смо изменили, након увида у анализу портала raskrinkavanje.ba. На основу те анализе је утврђено да су наслови у којима се говори о “спајању Србије и Српске”, без помињања додатних информација које би појасниле да је реч о инфраструктурном спајању, манипулативног карактера.
Вучић додаје да је замолио Додика да разговара са колегама у Сарајеву да се убрза изградња ауто-пута према Сарајеву.
– Ми већ радимо пројектну документацију за пут Пожега-Котромане. Желим да кажем људима да је за нас важно да се 98 километара од Вишеграда до Сарајева уради што пре. Ми ћемо ускоро потписати уговор о изградњи пута Пожега-Бољаре, како би се спојили и са Рашком облашћу. Тиме бисмо спојили источни део РС и БиХ, али и Горажде, Источно Сарајево, Пале, али и Сарајево. Мислимо да би та врста спајања између српског и бошњачког народа била веома важна за развој – казао је Вучић, па додао:
– Говорили смо и о томе што ни са једне стране Дрине нема нормалног пута који спаја РС и Србију. Ми планирамо да додатно повећавамо снагу и интензитет комуникација и са РС и са БиХ.
Вучић каже да је са Додиком разговарао и о економској ситуацији, поготово о несташицама електричне енергије.
- Ми смо већ разговарали са Орбаном о изградњи нуклеарне електране у Пакшуу, и спремни смо да будемо мањински власник, како бисмо осигурали нашу енергетску безбедност, посебно због нашег снажења привредне активности.
Он додаје да наша деца не морају да брине хоће ли ове зиме имати грејање, пошто је Србија на време изградила скуп и важан гасовод.
- Важно је и да укажем на чињеницу да изградња планско пројектне документације за изградњу аеродрома Требиње се завршава у марту следеће године. Средства су обезбеђена, и идемо у експропријацију земљишта, рок за завршетак је 2023. година. Верујем да ћемо прве авионе на Требињском аеродрому моћи да видимо пре краја 2023. године – рекао је председник.
Вучић каже да је из данашњег разговора са Додиком схватио три важне ствари.
– Под један, председник Додик је недвосмислено рекао да не постоји никакав хир РС да прави било какве проблеме, већ да су њихови потези реакција на то што се право на коришћење шума одузима од РС и предаје у руке Сарајеву. И оно што је за мене веома важно да је он спреман да разговара уколико би се тај проблем решио. То чини ми се лишава све оне који желе да кажу да је крив Додик или РС, и да нас уводи у нешто што је рационалан и прагматичан приступ – рекао је Вучић.
Он додаје да разговор нема алтернативу, и да мора да се разговара са Бошњацима, и да једни и други морамо да напустимо снове о победи над оним другим.
– Разговарали смо и о Војсци Републике Српске, и ја сам пренео важне поруке људи из света председнику Додику. Драго ми је што је изразио спремност да саслуша мишљење других људи, и мислим да је важно да покушамо да сачувамо мир, али и да покушамо да покажемо да није РС никакав извор проблема, већ да смо сви у региону спремни да разговарамо. Србија ће се апсолутно супротставити, и нећемо се понашати у складу са било каквим санкцијама које би увели против било кога у Српској. Наш став је врло чврст и јасан. Нећу рећи да упозоравамо, али молим све да разговарамо и решавамо проблеме дијалогом. Србија се неће придружити санкцијама док сам ја председник, неће бити блокаде на Дрини – рекао је Вучић.
Обраћање Милорада Додика
Додик је рекао да подржава пројекат "оворени Балкан". Додик је рекао да је ситуација у БиХ сложена.
- Видимо да се доста жучи просипа на непотребне теме. Ја сам упознао председника Вучића да је РС у немогућој атмосфери притиска дала сагласност да се укину оружане снаге РС. Данашња ситуација је следећа - Устав БиХ не познаје надлежности БиХ за одбрану. Ми ћемо наставити са нашим активностима, ја разговарам са председником о томе, и са неким другим пријатељима ћу разговарати како бисмо дошли до најбољих решења - рекао је Додик.
Он каже да је Република Српска повређена, и да се суочава са великим притисцима међународних фактора, а да је круна свега постављење новог високог представника.
- Никакви сукоби нису потребни, и неће их бити. Ја нећу да жртвујем мир, али сам спреман све да жртвујем за Републику Српску. Високи представник је наметнуо закон, а на то није имао право. Пре неки дан је била седница Судског тужилачког већа. Шест Бошњака је гласало да се смени председник, који је Хрват. Ниједан Србин није гласао. И то желе да ураде у Сарајеву, да преузму контролу и да управљају процесима у БиХ - рекао је Додик.
Он каже да постоје проблеми и са људима који желе да праве проблеме и тако шаљу различите поруке.
- Рећи ћу вам ово, 1999. године сам био на састанку када је Холбрук одлучивао. Тада је тражено да се СДС прогласи за терористичку организацију. Ја сам рекао да ћу у том случају напустити све дужности, зато што у мом народу нема терористичких организација. Данас видимо исти тај СДС да јавно призивају санкције против мене и РС, како би остварили своје мале интересе - казао је Додик.
Српски члан председништва БиХ је рекао да је спреман да разговара, али да неће дозволити препуштање земљишта и шума централним властима у Сарајеву.
- Хвала председнику Вучићу што ме је саслушао, и слажемо се да мир нема алтернативу. Ми ћемо се политички борбено борити за наша права. Ми ништа не дирамо од Босне и Херцеговине. Али оно што сте отели - или ћемо ми унилатерално вратити, или ћемо другачије разговарати. Пре десет година се појавила Кетрин Ештон у Бањалуци. Тада смо потписали заједничку изјаву, и одгодили референдум. А реформи никаквих није било - рекао је Додик.
Главна тема политичка ситуација у БиХ
Додик је пред сусрет са Вучићем рекао да ће нагласити да Република Српска не верује у слаткоречиве, лажне добре намере неких западних фактора и Бошњака.
Додао је да разуме шта Србија може да учини, а шта не, те да од Вучића не тражи подршку у целости, али очекује, разумевање.
Навео је и да данашњи разговори представља континуитет ранијих састанака.
- Разговарамо о ситуацији и договарамо се о могућим реакцијама које су увек везане за наша права - рекао је Додик и додао да у Сарајеву увек покушавају да "донесу неку одлуку да смире Републику Српску, а после тога по правилу следи још гора одлука".