НАРОДНА ВЕРОВАЊА НА ПРЕОБРАЖЕЊЕ: Ево шта никако НЕ СМЕТЕ да радите данас
Данас је хришћански празник
Поред хришћанске традиције која говори о Христовој појави који се обасјан светлошћу приказао на гори Тавор показавши тако своју божанску природу, за Преображење се везују и многобројна народна веровања и обичаји.
Милена је прва жена којој је уручен војни позив у Србији: Од ОВОГА зависи да ли сте следећи!
НА ПРЕОБРАЖЕЊЕ ЋЕМО ГОРЕТИ: А онда ће се испунити ОНО о чему људи само ШАПУЋУ
Како се верује у народу, на Преображење не ваља спавати преко дана. Ко на тај дан одспава, верује се да ће се преобразити тако да ће целе године бити дремљив и крмељив. Дакле, ништа од поподневне "дремке".
Исто тако, сматра се да није добро плакати на Преображање, јер ће тај плач прећи у навику. А како кажу стари, не ваља ни цео дан провести у механи јер ће ти људи постати згубидани и распикуће. Према томе, у складу са новим тенденцијама, требало би избегавати не само кафане, него и кафиће и ноћне клубове.
У неким крајевима Србије био је обичај да девојке и жене тог дана одраде од сваког женског посла по мало, како би целе наредне године биле вредне. Други су опет на овај дан качили деци шапу од кртице или новчић везан црвеним концем, као заштиту од урока.
Од Преображења ни вода у рекама и потоцима није за купање. Тада се преображава сва вода, али истовремено и постаје хладнија. Народ око реке Јасенице верује, за онога ко се окупа након Преображења у реци, да га може ујести змија.
Верује се да се од овог датума, не само вода, него и сва природа мења. Лишће почиње да жути и практично почиње јесен. Код људи такође наступају промене. Ко је преко лета поцрнео, кожа почиње да му бели.
А преображава се и само небо. Тако су етнолози забележили народно веровање да се у глуво доба ноћи небо три пута преображава, слично као на Богојављење које пада пет месеци касније, 19. јануара. Али ко види то и открије другоме шта је видео, каже народ, сићи ће са ума.
Због одређених сличности са Богојовљењем, Преображење се назива и летња Богојављенска ноћ.