УДАРАЈУ НА СРБЕ СА СВИХ СТРАНА! Хаг тражи Радету и Јојића - држава не да: Вучић износи став у име Србије!
Механизам за кривичне судове у Хагу и даље захтева изручење Вјерице Радете и Петра Јојића због наводног непоштовања Хашког трибунала
Хашки трибунал који својим суђењима је урадио све да не донесе правичне пресуде и омогући помирење у региону, успео је свој рад да доведе и до апсурдности.
У анале апсурдности судских одлука хашког тужилаштва ући ће захтев да се овом суду изруче српски политичари Вјерица Радета и Петар Јојић.
ЈЕДАН МИЛЕНИЈУМ ЗАТВОРСКИХ КАЗНИ ЗА СРБЕ У ХАГУ: Како је Хашки трибунал неправедно делио правду (ФОТО/ВИДЕО)
ОД ОПТУЖНИЦЕ, ХАПШЕЊА ДО ПРЕСУДЕ: Хронологија 26 година дугог процеса против Ратка Младића (ФОТО/ВИДЕО)
Јојића и Радету, као и Јова Остојића, Хашки трибунал је оптужио још у октобру 2012. године. Овај суд је у децембру 2015. године издао налог Србији за њихово хапшење али како је Јово Остојић у међувремену преминуо против њега је обустављен поступак.
Јојић и Радета се и даље траже због наводног застрашивања, претњи и нуђења мита сведоцима у поступку против лидера СРС-а и хашког осуђеника Војислава Шешеља.
Трибунал је у октобру 2016. издао међународни налог за хапшење Јојића и Радете. У марту 2017. године Трибунал је саопштио да је Интепрол расписао црвене потернице за Радетом и Јојићем, а из Хага је до сада, према подацима доступним у медијима, шест пута затражено хапшење Радете и Јојића.
Због наводне несарадње Београда председник суда Кармел Агијус више пута пријављивао је Србију Савету безбедности.
Шешељ је 2018. године пред Механизмом, који је суд наследник Хашког трибунала, осуђен на 10 година затвора за подстицање прогона, депортације и присилно расељавање Хрвата у војвођанском селу Хртковци, 1992. године али му се урачунало време које је провео у затвору па више није морао да се враћа у затворске ћелије. Вјерица Радета је потрпредседница СРС-а и дуго година је била посланица у Скупштини Србије, а од 1998. до 2000. године била је заменица министра правде у Влади Србије на чијем челу је био Мирко Марјановић. Петар Јојић, одборник СРС-а у Скупштини града Панчева, био је министар правде СР Југославије од августа 1999. до новембра 2000. године.
Веће за ратне злочине Вишег суда у Београду одлучило је 2016. године да нема законских основа за хапшење и изручење чланова СРС-а, зато што национални закон о сарадњи са Хашким трибуналом предвиђа обавезу изручења само оптужених за ратне злочине, а не и непоштовање суда.
За непоштовање суда у Хагу предвиђена је казна затвора до седам година и/или новчана казна до 100 хиљада евра.
По затварању Трибунала, на крају 2017, предмет против Јојића и Радете преузео је Механизам. Судија Механизма Ајдин Акај донео је у јуну 2018. одлуку да се процес уступи Србији.
Та је одлука пре две године поништена због одбијања сведока да сведоче у Србији. Имена сведока никад нису наведена.
Потом је Жалбено веће Механизма за кривичне судове потврдило 24. фебруара 2020. године одлуку да се Радети и Јојићу суди у Хагу.
- Петра Јојића и мене од предаје Хашком механизму штити Устав Републике Србије и правоснажно решење Вишег суда у Београду који је одлучио да нема правног основа за наше изручивање - коментарисала је Вјерица Радета.
Она је додала да је њихов случај "већ пресуђена ствар о којој више не може да се суди".
- Ми смо се овде својевремено одазвали позиву Вишег суда у Београду и све што се дешава и што се буде дешавало у нашим правосудним органима ми смо апсолутно доступни и у сваком моменту смо спремни да се одазовимо позиву наших органа - рекла је Радета.
Председник Србије Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић учествоваће данас на седници Савета безбедности УН, на којој ће бити представљен извештај Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Хагу. Седница СБ УН почеће у 21 сат, а због пандемије корона вируса биће одржана видео линком. Председник Србије Александар Вучић говориће на седници у име Србије став о свим хашким пресудама. Такође, председник ће изнети у име Србије и став о захтеву да се Механизму изруче Вјерица Радета и Петар Јојић.