Војска Србије чува успомену на Милицу Ракић: Отворен обновљени парк трогодишњакиње која је страдала од бомби
У пролеће, када се све рађа, Милица је умрла
Милица Ракић је симбол страдања нашег народа, не само симбол страдања нашег народа током НАТО агресије, већ симбол страдања нашег народа у читавом 20. веку и свих оних знаних и незнаних жртава нашег народа и све оне деце која нису дорасла да престану да буду деца, изјавио је министар одбране Александар Вулин на отварању обновљеног парка „Мала Милица Ракић“ данас у Батајници које је обновило Министарство одбране.
НАЈВЕЋА ТРАГЕДИЈА У СРБИЈИ: Милицу је мајка спремала да заспи, а бомбама су је успавали заувек
ИСПОВЕСТ КОМШИЈА МАЛЕ МИЛИЦЕ РАКИЋ (3): Све се затресло од детонације, а онда се зачуо језив крик...
Према речима министра одбране, Милица Ракић би данас имала 21 годину, била би велика и одрасла, заљубила би се, завршила школу, ишла на факултет.
- Милица Ракић и сва она деца која нису дочекала да престану да буду деца нас упозоравају и опомињу да не смемо да их заборавимо. Не смемо да заборавимо Милицу Ракић, не смемо да заборавимо Бојану Тошовић, не смемо да заборавимо двогодишњег Данила Цокића убијеног у наручју трудне мајке, не смемо да заборавимо ни једну жртву свих ратова 20. века, ни НАТО агресије ни Првог ни Другог светског рата. Не смемо да заборавимо колико је наш народ скупо плаћао слободу. Српски народ никада неће бити агресор, српски народ никада неће одлазити у друге куће, српски народ никада неће туђу децу убијати, српски народ никада неће дозволити да се оно што је чињено њему чини другима – нагласио је министар Вулин.
- Ми ћемо памтити нашу Милицу, памтићемо свако наше дете, ми ћемо чинити све да Србија буде место у коме вреди живети, у коме се вреди родити. Наша армија је гарант да ћемо бити слободни, да ћемо бити сигурни. Наша армија, моћна, организована, задовољна, увек ће бити способна да одврати сваког агресора од нас и да се смрт Милице Ракић више никада не деси. Наша армија ће увек бити способна да обезбеди и сачува наш народ, наш начин живота и право на нашу успомену. Председник Владе, у то време, Александар Вучић, је био први српски политичар који је имао храбрости да јавно каже да је 24. марта 1999. године над нама учињена НАТО агресија. Ми ћемо наставити да се понашамо одговорно и према нашој историји и према нашим успоменама, гледајући у будућност и трудећи се да обезбедимо Србију у којој вреди живети и у којој ова деца могу да се радују и да буду сигурна да ће они и неке њихове будуће породице моћи да трају и живе, али никада нећемо престати да подсећамо на истину и никада нећемо заборавити шта се дешавало са српским народом током 20. века – закључио је министар Вулин.
Председник Скупштине града Никола Никодијевић истакао је да више од свих речи како парк данас изгледа говоре осмеси наших најмлађих суграђана.
- Овај парк је пун симболике и треба да буде симбол победе над разарањем и убијањем. Ми треба да се потрудимо да будућим генерацијама које се овде весело играју омогућимо такав живот да више никада не дођемо у ситуацију да животима плаћамо борбу за нашу независност и самосталност – нагласио је Никодијевић додајући да је овај парк пример да Министарство одбране и Војска Србије, осим одбрамбеног, имају и шири друштвени значај, због чега и уживају највеће поверење грађана међу институцијама.
Председник градске општине Земун Дејан Матић захвалио се Министарству одбране које је заслужно за обнову парка у Батајници на радост најмлађих становника тог насеља.
На иницијативу Општине Земун, Министарство одбране донело је одлуку да уреди парк у овој општини, који чува сећање на малу Милицу Ракић, као поклон Општини Земун и да буде још један допринос Министарства и Војске обележавању и трајању сећања на људе и догађаје које Србија не сме да заборави, јер су уткани у историју њене борбе за слободу и живот у миру и стварању.
Парк се простире на 1.000 квадратних метара, а у обнову је уложено 630.000 динара. У парку су поправљене и обновљене клацкалице, љуљашке, клупе и остала опрема намењена деци. За реализацију пројекта била је задужена Управа за инфраструктуру Сектора за материјалне ресурсе на челу са потпуковником Слободаном Старчевићем, а за извођење радова били су задужени Војнограђевинска установа Београд у сарадњи са Војнограђевинским центром Београд.
Подсетимо, трогодишња Милица Ракић убијена је 17. априла Мала Милица је била на ноши у купатилу... Мама ју је само на трен оставила како би јој припремила кревет за спавање, међутим није ни знала да ће тај кревет остати празан и да ће њена ћерка заспати сама пре него што је мама спусти у топлу постељу.
Врата на купатилу су била отворена. Зачула се јака детонација, стакла су попуцала, плочице и фасада, све се разлетело! Како је раније испричао, Жарко, тата страдале девојчице утрчао је у купатило. Тај призор ће му зувек остати у сећању: дете му је лежало мртво на поду, око ње је било препуно крви, али надао се да је Милица и даље жива... Узео ју је у руке, сјурио се низ степенице, однео у ауто и превезао у болницу, међутим тамо су могли само да констатују смрт.
Комшије несрећне породице су са ужасима описивале стравичан догађај. Један од суседа је изјавио: „Чуо сам детонацију. Онда сам чуо врисак. То је био најужаснији врисак који сам икада чуо у животу. Онда кукњаву и запомагање.”