ВРУЋИНЕ упалиле ЦРВЕНИ МЕТЕОАЛАРМ у Србији: Хоће ли бити уведено ВАНРЕДНО СТАЊЕ?!
Општине у приправности
У Београду од јуче црвени метеоаларм, од данас и у остатку Србије. Врели талас ће трајати још, али неће бити проглашена ванредна ситуација.
ДОЛАЗИ ЈОШ ВЕЋИ ПАКАО: Упаљен црвени метеоаларм за Србију! Стручњаци упозоравају да је време ОПАСНО
Долазе НАЈГОРЕ ВРУЋИНЕ, ПАКЛЕНИ ДАНИ пред нама: За викенд ЦРВЕНИ метеоаларм!
Ниједна општина ни град, а поготову они где би температура могла да пређе 40 степени, неће послати предлог Влади Србије за увођење ванредне ситуације, одакле по закону и треба да потекне такав предлог.
Међутим, све општине ипак ће бити у стању приправности - на прометним местима поставиће цистерне са пијаћом водом, а на локланим телевизијама свакодневно саветовати грађане како да се понашају током врућина.
У Смедеревској Паланци, која је чувена по високим температурама током лета, не размишљају да пошаљу захтев Влади Србије, али су зато послали допис послодавцима да обрате пажњу на раднике да се не излажу ризику.
- На препоруку Сектора за ванредне ситуације спремили смо цистерну са пијаћом водом која ће стајати у граду. Послодавцима смо послали допис да раднике у периодима највиших дневних температура не излажу ризику на отвореном - каже Топлица Пинторовић, председник општине Смедеревска Паланка.
Од наредне седмице ВРЕМЕ СЕ НАГЛО МЕЊА! Нисте ни слутили КОЈА ТЕМПЕРАТУРА ЈЕ У ПИТАЊУ
Додаје и да је проверена исправност воде на свим јавним чесмама, као и да је договорено са локалном телевизијом да сваког јутра у програму гостује лекар који ће давати савете становништву шта да ради у случају екстремних температура.
То је све, објашњава он, што као локална власт могу да ураде, а сугестију да се прогласи ванредна ситуација не очекују. Иначе, баш са доласком овог новог топлотног таласа, хронични проблеми са водоснабдевањем у Паланци су се додатно погоршали. ЈКП Водовод је од ове среде поново, осим ноћних, увео и дневне рестрикције, па Паланчани сада немају воде од 10 до 14 сати и од поноћи до 5 ујутро.
У општини Ћуприја кажу да имају искуство са временским неприликама, тако да су у стању приправности. "Припремљене су цистерне у случају несташица воде као и план мера уколико дође, рецимо, до нестанка струје. Међутим није донета никаква одлука да се од Владе Србије затражи увођење ванредних мера нити се о томе расправљало", казали су у општини Ћуприја.
И нишки функционери не размишљају о увођењу ванредне ситуације због времена. "Град Ниш ће на заседању Штаба за ванредне ситуације предложити мере да се на фреквентним местима поставе цистерне са пијаћом водом, а путем медија апеловаће се на грађане како би требало да се понашају током великих врућина", речено је у општини.
Шта подразумева Закон о ванредним ситуацијама
Закон о ванредним ситуацијама није дефинисао температуру, као што је то случај и са највећим бројем европских закона, када се проглашава ванредна ситуација.
Међутим, основ за поступање је када дође до поремећаја у великом броју локалних самоуправа да то изискује предузимање одговарајућих мера.
Иницијативу за проглашење ванредне ситуације подносе градови и општине који су угрожени високим температурама. Одлуку да се ситуација у земљи прогласи ванредном доноси Републички штаб и потом је прослеђује Влади, па чим министри дају зелено светло почиње примена, а то је, по правилу, одмах.
Ако се ВРУЋИНЕ наставе, чека нас АПОКАЛИПСА: Стравични снимци указују на КРАЈ! (ФОТО)
Када би дошло до проглашења ванредне ситуације, оно што су препоруке Министарства за рад и социјалну политику, а које се углавном односе на рад на отвореном и које се углавном не поштују, биле би наредбодавне.
Тада се предузимају мере попут скраћења радног времена и допремања пијаће воде угроженом становништву.