Вучић о Изетбеговићевој изјави и у Бриселу: Биће далекосежних последица
Председник Србије оценио да међународна заједница "позива на смиривање, јер неће да кажу ко је кривац"
Председник Србије Александар Вучић поновио је данас да се, када је реч о изјави члана председништва БиХ Бакира Изетбеговића, ради о "веома сложеној изјави, са далекосежним последицама" и одбацио наводе о личној бурној реакцији и кривици Србије за полемику која се повела око тога.
Бакир се мало занео: После одговора председника Вучића, почео да се правда и извлачи
- Цео интервју садржи много значајних елемента - од односа бошњачког члана Председништва према Санџаку... до тога која су то средства којима ће се штитити територијални интегритет БиХ, дакле ратна војна средства, а са друге стране се изражава лична жеља да део територије Србије припада неком другом - рекао је Вучић, новинарима у Бриселу.
Навео је да је и даље за то да то анализирамо и не реагујемо ни једном тешком речју.
- Али, ако неко мисли да су то биле неважне, успутне речи, мислим да тај неко греши - поручио је председник Србије.
Како је рекао, постоји матрица у којој је потреба неких у нашој земљи да увек окриве српску страну, као што у делу међународне заједнице постоји матрица да се увек све стране позивају на смиривање, јер неће да кажу ко је кривац.
- Не налазим да смо било шта криви, нити било чиме допринели - рекао је Вучић.
Председништво БиХ прихватило позив Вучића за посету Србији
- Ми још нисмо реаговали, осим што смо поновили оно што смо чули у интервју. Нисте чули ни моју осуду, ни оцену, ни квалификацију - каже Вучић.
Он је истакао да Бакир Изетбеговић никада досад пред српским званичницима није говорио о својој нади да ће Косово бити признато, тврдњи да је требало да буде признато, нити је икада помињао унутрашње односе у Републици Србији.
Вучић је нагласио да не постоји "Дејтонски споразум за Србију", већ се тај споразум тиче БиХ, где је Србија та која има одређена "права и гаранције" и из тог угла може да говори о БиХ, као и Хрватска, из угла гаранта спровођења Дејтонског споразума".
- А, на основу код споразума ви говорите о Санџаку? На основу чега говорите о ратној опцији уколико неко крене у нарушавање вашег територијалог интегритета, а са лакоћом се говори о рушењу српског територијалог интегритета? - упитао је председник Србије.