Vučić o Izetbegovićevoj izjavi i u Briselu: Biće dalekosežnih posledica
Predsednik Srbije ocenio da međunarodna zajednica "poziva na smirivanje, jer neće da kažu ko je krivac"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovio je danas da se, kada je reč o izjavi člana predsedništva BiH Bakira Izetbegovića, radi o "veoma složenoj izjavi, sa dalekosežnim posledicama" i odbacio navode o ličnoj burnoj reakciji i krivici Srbije za polemiku koja se povela oko toga.
Bakir se malo zaneo: Posle odgovora predsednika Vučića, počeo da se pravda i izvlači
- Ceo intervju sadrži mnogo značajnih elementa - od odnosa bošnjačkog člana Predsedništva prema Sandžaku... do toga koja su to sredstva kojima će se štititi teritorijalni integritet BiH, dakle ratna vojna sredstva, a sa druge strane se izražava lična želja da deo teritorije Srbije pripada nekom drugom - rekao je Vučić, novinarima u Briselu.
Naveo je da je i dalje za to da to analiziramo i ne reagujemo ni jednom teškom rečju.
- Ali, ako neko misli da su to bile nevažne, usputne reči, mislim da taj neko greši - poručio je predsednik Srbije.
Kako je rekao, postoji matrica u kojoj je potreba nekih u našoj zemlji da uvek okrive srpsku stranu, kao što u delu međunarodne zajednice postoji matrica da se uvek sve strane pozivaju na smirivanje, jer neće da kažu ko je krivac.
- Ne nalazim da smo bilo šta krivi, niti bilo čime doprineli - rekao je Vučić.
Predsedništvo BiH prihvatilo poziv Vučića za posetu Srbiji
- Mi još nismo reagovali, osim što smo ponovili ono što smo čuli u intervju. Niste čuli ni moju osudu, ni ocenu, ni kvalifikaciju - kaže Vučić.
On je istakao da Bakir Izetbegović nikada dosad pred srpskim zvaničnicima nije govorio o svojoj nadi da će Kosovo biti priznato, tvrdnji da je trebalo da bude priznato, niti je ikada pominjao unutrašnje odnose u Republici Srbiji.
Vučić je naglasio da ne postoji "Dejtonski sporazum za Srbiju", već se taj sporazum tiče BiH, gde je Srbija ta koja ima određena "prava i garancije" i iz tog ugla može da govori o BiH, kao i Hrvatska, iz ugla garanta sprovođenja Dejtonskog sporazuma".
- A, na osnovu kod sporazuma vi govorite o Sandžaku? Na osnovu čega govorite o ratnoj opciji ukoliko neko krene u narušavanje vašeg teritorijalog integriteta, a sa lakoćom se govori o rušenju srpskog teritorijalog integriteta? - upitao je predsednik Srbije.