"ВУЧИЋ ПОСТАВЉА ЛЕГИТИМНО ПИТАЊЕ" Лајчак подсетио да лажна држава не испуњава обавезе из споразума
Лајчак додаје да за улазак у ЕУ треба много рада
Специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак каже да Брисел од председника Србије Александра Вучића очекује "далекосежну одлуку" по питању Косова и Метохије и да се српски председник с правом пита да ли ЕУ нуди европску перспективу заузврат.
(УЖИВО) Председник Србије на затварању "Дечије недеље": Србија слави право деце да уживају у младости!
СРБИЈА СТОЈИ УЗ СРПСКУ: Брнабић најавила још јачу подршку и помоћ
ПОДЕЉЕНА СРЕЋА ДВА ПУТА ЈЕ ВЕЋА: Вучић данас на затварању "Дечије недеље 2020"
Лајчак је за аустријски Винер цајтунг рекао да је најтежи део био да се дијалог уопште поново покрене и понавља да је циљ "обавезујући обухватни споразум".
- Већ имамо предлог текста о прогнаним и несталим особама као и о економској сарадњи. Али и овде важи начело да ништа није договорено док све не буде договорено. Тренутно дискутујемо о веома комплексним темама, међу којима су финансијска потраживања и власничка права - рекао је Лајчак.
Он је истакао питање Заједнице српских општина која је, како је подсетио, већ договорена споразумима 2013. и 2015. година, који нису спроведени.
- То је веома осетљива тема о којој се огласио и косовски уставни суд - то мишљење се мора узети у обзир. Али питам оне који кажу да сада није прави тренутак за то: Када, ако не сада? Па сами сте потписали договор - указује Лајчак.
На питање новинара бечког листа да ли за договор недостаје мотивације, јер државе ЕУ годинама нису заинтересоване да приме нове чланице, Лајчак одговара:
- Председник Вучић поставља легитимно питање. Очекујемо од њега да донесе далекосежну одлуку, а он се пита: Како могу да објасним грађанима да је то добро за њих? Овај преговарачки процес је од почетка био повезан са европском перспективом земље и сада се Вучић пита: колико ћемо те европске перспективе добити? - рекао је Лајчак.
Словачки дипломата указује да балканске земље очекују европску перспективу, а ЕУ очекује да оне на томе озбиљно раде. Лајчак сматра да је то "принцип кокошке и јајета".
- Можемо да се међусобно оптужујемо, али то никоме не користи - каже Лајчак.
Наводећи да извештаји Европске комисије о напретку јасно показују да се у региону изгубио реформски елан, Лајчак каже да земљама Западног Балкана мора бити јасно да пријем у ЕУ захтева много рада и да нико не добија чланство тек тако.
- Током прошле Европске комисије смо изгубили политичку визију, доминирали су технички детаљи. То се осетило и у државама Западног Балкана. Али ускоро би требало да почну преговори са Северном Македонијом и Албанијом, уведена је нова методологија у разговорима о проширењу. Политичка визија је поново ту - додаје Лајчак.
На питање о идејама из САД, које би евентуално укључивале размену територија, Лајчак одговара да је потребно наћи европско решење које одговара 21. веку.
- Регион има трагичну прошлост са повлачењем граница дуж етничких линија - указао је Лајчак.