ВУЧИЋ ПУТУЈЕ У ЊУЈОРК: Председник Србије говори на седници Генералне скупштине УН
Председник Србије Александар Вучић и министар спољних послова Никола Селаковић учествоваће на 77. седници Генералне скупштине Уједињених нација, која ће у Њујорку трајати од 20. до 26. септембра.
У генералној дебати, током које ће говорити Вучић, учествоваће делегације на високом нивоу из готово свих земаља света, што ће бити прилика да се, током редовног заседања, размотре тренутни догађаји у свету, готово сигурно са акцентом на руско-украјински сукоб.
НОВА ОБЈАВА ПРЕДСЕДНИКА НА ИНСТАГРАМУ: "Добро дошли драги пријатељу, ово је потврда пријатељства Србије и Турске" (ФОТО)
ЕРДОГАН СТИГАО У СРБИЈУ: Турског председника на аеродрому дочекао Вучић (ФОТО/ВИДЕО)
РАЗМЕНА СТУДЕНАТА ИЗМЕЂУ РУСИЈЕ И СРБИЈЕ ТРН У ОКУ: Русофобима и образовање постало проблематично!?
Окупљање у Њујорку биће и шанса да се говори о ставу који наша земља заступа о Украјини (осуђујемо напад на територијални интегритет, али не уводимо санкције Русији), али и о косовском питању, посебно у тренуцима када су појачани притисци да се дијалог Београда и Приштине интензивира.
Очекује се да Вучић и Селаковић одрже и бројне састанке са представницима УН, али и више држава, на званичним разговорима, али и на маргинама Генералне скупштине.
И даље се не зна хоће ли на заседању у Њујорку бити и делегација Русије, коју би требало да предводи министар спољних послова Сергеј Лавров.
Москва је недавно у писму генералном секретару УН Антонију Гутересу изразила забринутост јер ниједан од 56 представника Руске Федерације није добио америчку визу.
САД су увеле санкције Русији због напада на Украјину, које укључују и забрану путовања. Москва се позива на споразум из 1947. године између САД и УН који предвиђа да Вашингтон не сме да спречава транзит представника земаља чланица ка седишту УН.
Током заседања на Ист Риверу требало би да се одржи и састанак на високом нивоу који је председник "парламента света" Абдула Шахид поводом обележавања тридесете годишњице од усвајања Декларације о правима припадника националних или етничких верских и језичких мањина.