ВУЧИЋ СА ПРЕДСТАВНИЦИМА ЕУ: Теме - реформе и преговори о чланству
Посета траје до 3. марта
Председник Владе Србије Александар Вучић састаће се данас са члановима Радне групе Савета ЕУ за проширење Србије, као и са представницима Савета ЕУ и Европске комисије. Састанак ће бити одржан у Палати Србије, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу с медијима.
Чланови Радне групе Савета ЕУ за проширење (ЦОЕЛА), као и представници Савета ЕУ и Европске комисије бораве у вишедневној посети Србији на предлог Малте, која председава Савету Европске уније.
Циљ посете која траје до 3. марта, јесте да чланови ЦОЕЛА на састанцима са највишим званичницима Србије буду директно информисани о процесу реформи које Србија спроводи ради убрзања европске интеграције, као и да се размотре актуелне теме у преговорима о чланству Србије ЕУ, саопштило је Министарство спољних послова.
ДАЧИЋ: Желимо брже преговоре са ЕУ, али би Хрватска могла опет да нас блокира
Имајући у виду да је циљ Србије да се током председавања Малте ЕУ отворе нова преговарачка поглавља, ову посету треба посматрати као веома битну за наш приступни процес, кроз наставак конструктивног дијалога са телом које се на редовној бази, два пута седмично, састаје и разматра процес преговора о чланству Србије у ЕУ.
Радну групу Савета ЕУ за проширење чине представници свих држава чланица ЕУ, који непосредно прате и усмеравају ток приступног процеса Србије.
Свеобухватни програм посете сачињен је у сарадњи Председавајућег Савету ЕУ (Малта), Делегације ЕУ у Србији и Министарства спољних послова Србије.
Чланови ЦОЕЛА ће, како се наводи, имати прилику да размене мишљења са највишим представницима извршне власти - председником Владе, првим потпредседником Владе и министром спољних послова, потпредседником Владе и министром унутрашњих послова, министрима правде, државне управе и локалне самоуправе, министром без портфеља задуженим за европске интеграције.
ПОХВАЛА СРБИЈИ ОД ЕВРОПСКОГ ПАРЛАМЕНТА: Очигледан напредак на путу ка ЕУ
Они ће такође разговарати са шефом Преговарачког тима, в.д. директора Канцеларије за европске интеграције, Канцеларије за КиМ, државним секретаром Министарства финансија и председником Привредне коморе.
Чланови ЦОЕЛА разговараће и са представницима законодавне власти - са потпредседником Народне скупштине Републике Србије и председником и члановима Одбора за европске интеграције.
Будући да су економске реформе приоритет Владе Србије, као и да је Малта изразила посебан интерес за питање економије, биће организовани и састанци са представницима међународних финансијских институција, цивилног друштва који прате ове области, као и са представницима независних регулаторних тела и Националног конвента о ЕУ, наводи се у саопштењу.
ДЕВЕНПОРТ ПОХВАЛИО ОТВАРАЊЕ ПОГЛАВЉА: Србија иде напред на путу приближавања ЕУ!
Посебан сегмент посете биће посвећен конкретним пројектима у Републици Србији који су реализовани уз финансијску подршку из приступних - ИПА фондова, како у Београду, тако и у источној Србији.
Имајући у виду да ће већи број чланова ЦОЕЛА по први пут боравити у Србији, посета ће бити изузетна прилика да се уз подршку Туристичке организације Србије упознају са нашим туристичким потенцијалима и гастрономским специјалитетима и да обиђу најзначајније културно-историјске споменике у Београду.
ОТВОРЕНА ПОГЛАВЉА 20 И 26 У ПРЕГОВОРИМА СА ЕУ
У сарадњи са локалним самоуправама и туристичким организацијама, биће организована и посета Голупцу, Великом Градишту и Смедереву, где ће европски представници имати прилику да се упознају са културним знаменитостима источне Србије и са богатом винском понудом Подунавског округа.
У саопштењу се додаје да је Србија захвална Малти која је током свог првог председавања Савету ЕУ одлучила да ЦОЕЛА посети управо нашу земљу, што је јасан доказ да се динамика приступног процеса Србије, у коме је до сада отворено осам преговарачких поглавља, док су два привремено затворена, одвија на стабилан начин.
Влада Републике Србије остаје посвећена свом циљу - остваривању пуноправног чланства у ЕУ и очекује да се приступни процес настави и убрзати у наредном периоду, за шта поседујемо високе реформске и административне капацитете, закључује се у саопштењу.