ВУЧИЋ СЕ СНАЖНО БОРИ ЗА СРПСКИ НАРОД: Гренел истакао председника као "тешког преговарача" и изнео ДЕТАЉЕ ПРЕГОВОРА
Преговори у Белој кући 4. септембра били су тешки и жестоки јер су обе стране очекивале и желеле више.
Председник Србије Александар Вучић био је веома тежак преговарач, он се заиста снажно бори за српски народ, а то и очекујемо. Очекујемо да људи дођу и боре се за своје грађане, казао је специјални саветник америчког председника Ричард Гренел. Преговори у Белој кући 4. септембра, чији је исход споразум о нормализацији економских односа Београда и Приштине, били су, како је посведочио, тешки и жестоки јер су обе стране очекивале и желеле више.
НАПОРАН ДАН ЗА ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ: Вучић прима акредитиве три нова амбасадора, следи састанак са амбасадорком УК
"ДЕЛО ШИЗОФРЕНИКА И ПСИХИЈАТРИЈСКОГ СЛУЧАЈА" Ђорђевић осудио карикатуру председника Вучића у листу Данас
ВУЧИЋ ПОСЛАО СНАЖНУ ПОРУКУ СВИМ СРБИМА: "Морамо се политичким средствима борити за слободу"
У разговору са др Олгом Раваси, председницом и оснивачем групе "Српски Американци за Трампа 2020", Гренел је истакао да је Трамп, пре свега, охрабрио стране и регион да заиста покажу да се економија развија.
- Најбоље је концентрисати се на економске пројекте и отварање нових радних места, што младима у региону може понудити бољи живот - навео је Гренел.
Председник САД Доналд Трамп би се радовао да посети Србију, открио је Гренел, што би било први пут после 40 година, колико је прошло од последњег доласка његовог претходника Џимија Картера 1980.
- Још немамо датуме или појединости, али већ смо савладали прву препреку, а то је да се Бела кућа званично слаже са тим. Сада морамо да радимо на проналажењу датума који би одговарао и Белој кући и Савету за националну безбедност, који би такође били укључени у организацију посете - рекао је Гренел.
На питање да ли ће САД бити гарант спровођења споразума, укључујући заштиту свих верских светиња и знаменитости на КиМ, као и да ли постоје планови за обнову неких које су уништене у прошлости, Гренел је рекао да још није достигнут "тај ниво детаља". Додао је да, уколико се од САД затражи помоћ за финансирање програма или пројекта, онда Вашингтон мора да учествује у томе како ће тај новац бити потрошен:
- Нећемо написати бланко чек и дати га. Ако нешто не платимо, спремни смо да помогнемо, али онда желимо да народ води, а не да намећемо наше идеје.
Гренел је објаснио да је Трамп, као аутсајдер, проблему КиМ, који траје више од 20 година, покушао да приђе на другачији начин, игноришући политичке проблеме којима се превише људи бави већ две деценије, али без успеха.
Поводом отварања представништва Америчког фонда за развој (ДФЦ) у Београду, првог и јединог у региону, што се види као показатељ вођства Србије у окружењу, Гренел истиче да "Србија има одличну економију":
- Потребни су нам тимови на терену да бисмо одговорили на низ пројеката на којима радимо. Ми покушавамо да се не бавимо симболиком, да се не бавимо политичким симболизмом, којим се баве многи политичари...
- Наш приступ спољној политици је другачији. Ми не желимо да се мешамо у решавање проблема. Проблеме треба да решавају они који живе на некој територији, људи који су тамо, на терену. Наша улога је да понудимо, да обезбедимо новац за реализацију пројеката за које верујемо да могу бити успешни, да испратимо токове тог новца и уверимо се да се он наменски троши - рекао је Гренел.
Трамп, како је открио, на тај 20-годишњи конфликт гледа као на нешто што је погрешно вођено.
- Председник је имао врло дубок осећај да концентрација на искључиво политичким проблемима последњих 20 година очигледно није помогла. Ми смо се питали шта можемо да радимо другачије, сви су се досад фокусирали на политику, а ми смо фокусирани на економију. Рекао ми је да му делује да, ако се концентришемо на креирање послова и инвестиције европских и америчких фирми, то би дало младим људима веру у будућност, па би се можда и политички проблеми сами од себе лакше решили - казао је Гренел.
Гренел истиче да се Трамповој администрацији допада идеја мини-Шенгена и да желе да сви у њој учествују:
- Због тога смо то ставили у ове преговоре, да видимо да и Србија и Косово учествују у мини-Шенгену. И заиста нам се свиђа идеја, добра је идеја комерцијалне сарадње и изградње мултилатералних организација заснованих на стварању профита и запошљавању људи у борби за капитализам.
Лидерима у региону који нису део ЕУ Гренел је поручио да постоји много начина на који могу створити радна места и живљу економију, управо зато што нису део ЕУ:
- Рекао сам председнику Вучићу директно да размисли о начинима како Србија може да буде центар мимо ових прописа ГДПР и правила ЕУ, да искористи чињеницу да нису део ЕУ. Знам да желе да буду део ЕУ и то је дуг процес, али док чекају, постоји начин да искористе оно што јесу у Европи, а имају законе и правила који су много флексибилнији и усмеравају их ка предузетништву.