Вучић сутра и у уторак домаћин председнику Казахстана Токајеву
Токајев ће на аеродром "Никола Тесла", уз пратњу ваздухоплова Војске Србије, стићи сутра у 15.30
Председник Србије Александар Вучићбиће домаћин председнику Казахстана Касиму Жомарту Токајеву, који ће боравити у званичној посети Србији сутра и у уторак, 19. новембра.
У уторак од 10.00 до 10.15 биће одржана церемонија свечаног дочека са војним почастима, а од 10.20 до 10.50 тêте-à-тêте састанак председника Србије и Казахстана Александра Вучића и Касима Жомарта Токајева, саопштила је Служба за сарадњу са медијима председника Републике.
Истог дана од 10.55 до 11.30 биће одржан пленарни састанак делегација Србије и Казахстана, које ће предводити Вучић и Токајев, а од 11.40 до 11.50 церемонија размене потписаних билатералних докумената у присуству двојице председника.
Изјаве за медије Вучића и Токајева планиране су између 11.45 и 12.10 сати.
Након званичног дела програма двојица председника ће присуствовати
приказу војне опреме и наоружања на војном аеродрому "Пуковник - пилот Миленко Павловић" у Батајници.
У Привредној комори Србије, у уторак је организован Српско-казахстански пословни форум с циљем даљег јачања привредне сарадње две земље, посебно у секторима ИКТ-а, пољопривреде, грађевинарства и транспорта.
На пословном форуму потписан је Меморандум о сарадњи између Привредне коморе Србије и Спољнотрговинске коморе Казахстана, а одржани су и Б2Б сусрети привредника.
Робна размена Србије и Казахстана порасла је за 23 одсто у протеклој години, достижући вредности од 91 милион долара.
У Казахстану, као значајном домаћем партнеру на логистичком коридору Кина-Европа, тренутно послује 36 српских компанија.
Према подацима Агенције за привредне регистре, на територији Србије регистровано је 35 активних привредних субјеката чији су већински власници држављани Казахстана, а који послују у области трговине, поправке моторних возила, снабдевања елекетричном енергијом, саобраћаја, грађевинарства, научне, иновационе и финансијске делатности.
Економија Казахстана је у 2023, услед повећања нафтне производње и фискалних подстицаја, порасла за 5,1 одсто.
Незапосленост је смањена на 4,7 одсто, а инфлација је са 21,3 одсто опала на 9,3 процента у фебруару ове године.
Казахстан има извозно оријентисану економију, веома зависну од испорука нафте и сродних производа (73 одсто укупног извоза). Остали извоз укључује црне метале, бакар, алуминијум, цинк и уранијум.
Главни извозни партнери Казахстана су Италија, Кина, Холандија, Русија и Француска.
Међу главним увозним партнерима ове земље су Русија, Кина, Немачка, САД и Италија.
Извор: Танјуг