Вулин на свечаној академији: Топлички устанак један од најпотцењенијих, многи га оспоравали, историја оправдала (ФОТО)
Топлички устанак и његови мученици били су жртве политике а никако историје
Министар одбране Александар Вулин присуствовао је Свечаној академији „Војводи Кости Војиновићу у част“ у Свечаној сали Православног богословског факултета у Београду, која се одржава у оквиру манифестације „Недеља Топлице“.
Прочитајте и:
Према речима министра Вулина, Топлички устанак је један од најоспораванијих и најпотцењенијих устанака у нашој историји.
- Имао сам ту част да као министар рада обележавање Топличког устанка уведем у званичан државни календар. То је први пут да је српска држава организовано почела да обележава Топлички устанак. Топлички устанак је потцењен зато што је наша историографија, чешће вођена политиком него историјом, од Топличког устанка правила авантуристички поход недораслих људи изведен без сагласности Врховне команде, у невреме, без ваљаног разлога, добре припреме. Наша историографија чешће вођена политиком него историјском истином о Топличком устанку. И после Првог и после Другог светског рата, Топлички устанак и његови мученици били су жртве политике а никако историје. А са њима и Коста Војиновић- рекао је министар Вулин.
Он је додао да се у намерном забораву покушало затрпати, покушало се заборавити шта се заправо десило.
- Али нађите иједан српски устанак који није био потцењиван, за који се није говорило да је био непотребан, превремен, прескуп, погрешан. Увек се о сваком српском устанку, баш као и о сваком српском рату, говорило да је могао или морао бити избегнут. Као да српском народу постоји алтернатива животу у слободи. Српски народ је трпељив, одлучује се тешко. А кад се одлучи, одлучи се зато што другог избора нема- објашњава министар Вулин.
Састаће се са тројицом председника: У наредних 9 дана Вучић ће прећи преко 20.000 километара
Топлички устанак избија из потребе, појашњава министар Вулин, а не из главе Косте Војиновића, резервног официра, човека без великог војног знања и образовања али искрене жеље да се бори.
- Да није било Топличког устанка, имали бисте незабележену ствар у историји српског народа, српску децу и српске синове који стоје на пушкомет и препознају своје очеве. Избора једноставно није било. Послати децу да изгину против очева или да се дигну на устанак. Први светски рат није рат масовних злочина, то је рат војски. Гину армије, гину униформе. Не као у Другом светском рату. Али у Првом светском рату је тако свуда осим у нашој Србији. И свуда осим према Србима- рекао је министар Вулин.
Вучић примио амбасадора Уједињених Арапских Емирата у опроштајну посету
Први и једини устанак у окупираној Европи током Првог светског рата био је управо је Топлички устанак.
- Само су Срби осетили потребу да буду слободни не питајући за цену. Срби и нико више. И занимљиво је да устанак води баш један резервни официр. Бар да је поручник или капетан. То вам говори да није нико остао. Све што је имало какав такав чин, све што је било способно да ратује отишло је да ратује. Нико није остао. Све што је могло кренуло је за војском и народом и отишло да се не преда. На то треба да будемо поносни. Окупатора као највећи државни функционер у Србији током Првог светског рата дочекује председник Црвеног крста. Нико више. Било би занимљиво погледати неке друге народе како трпе окупације и ко чека, и да ли схватају уопште да су окупирани или нису, рекао је министар Вулин.
Он поручује да Топлички устанак избија зато што мора и води га човек ког је изабрала судбина.
- Он није изабрао устанак. Коста Војиновић није био припреман за војну каријеру. Он се не спрема за устанак, већ је устанак изабрао њега. Отвара се територија која је имала скоро милион становника. Аустро-Угарски и бугарски окупатори су разбијени, привлаче се снаге организованије и снажније, тражи се подршка Немаца. Топлички устанак буја, расте. Ослободиоци се препознају, дочекују. А онда, наша неслога – Коста Војиновић и Коста Пећанац. Један води устанак, други хоће да се устанак угуши.
Планско уништавање интелигенције народа
- Свештенство, образовани и школовани људи, учитељи, лекари, убијају се или одводе у заробљеништво, одакле се већина не враћа. Топлички устанак је крај, и није изазван зато што је морао да буде нешто друго. Избио је зато што није имало више куда. Све се претекло, али више се није имало куда. У српској историји не постоји устанак а да је подигнут и да се после њега није имало куда. И увек ће нам говорити, као што нам увек и говоре, да је сваки наш рат прескуп, да је сваки наш устанак прескуп и да је увек могао да се нађе некакав пут у коме ми не бисмо морали да се боримо- поручио је министар одбране.
Несвесни да не могу водити народ наређењима одакле год она долазила, и да морају следити народ, Коста Пећанац и они који су били уз њега, виде главни и једини проблем у Кости Војиновићу, а он није вођа устанка – устанак води њега. Он је само ту зато што неко мора да буде. И јесте песник, и јесте да пише драме, његове представе се играју пред избеглим народом у збеговима, и он неће назад. Он се не повлачи, каже министар одбране.
Макрон послао писмо Вучићу: Потврђујем долазак у Србију!
Патријарх Иринеј рекао је да не треба никада заборавити њихов процес стварања нашег народа а наша држава мора учинити много да тај народ задржи.
- На жалост не само у Топличком крају, него у читавој Србији. То што Србија има мало који народ има. Има све оно што је потребно једном народу да се на сваком поднебљу развија и успева и морамо учинити све да поново, на један начин, све оживимо. Има ту начина. Јесте тешко. Нажалост наша омладина ствара план да иде и ради у другим државама, али оно што Србија има мало који народ има и нећемо дозволити да то једнога дана постане својина других народа. Нажалост има нас много у свету и велика брига државе и свих нас је да задржимо њих који су ту, али и да вратимо оне који су силом прилика отишли даље, рекао је патријарх Иринеј и додао да Срби имају поштовање према многим вредностима, али је слобода на првом месту.
ПОТВРЂЕНО: Србија отворила два нова поглавља у преговорима са ЕУ
- Слобода за коју су се борили и то је и част и врлина за коју се вреди борити па чак и жртвовати. Према тој слободи имамо дубоко поштовање, поручио је патријарх Иринеј.
Свечана академија употпуњена је и изложбеном поставком о „Страдању у Топличком устанку“.
Организатори „Недеље Топлице“, која ће трајати до 15. децембра 2017, су Удружење Топличана у Београду, Удружење ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца Београд и Друштво српских домаћина.