Вулин на Међународном дану породице: Превише дуго се правимо да не постоји јаз између генерција
Међународни дан породице - потребна нам је међугенерацијска солидарност
Међугенерацијска солидарност је неопходна како би се препознавањем потреба старијих задовољиле потребе младих, изјавио је данас министар за рад Александар Вулин и поручио да морају да се препознају проблеми и једних и других, јер нити су стари појели будућност младих, нити су млади лоша генерација која неће да учи и ради.
ВУЛИН: Истина о усташким ужасима мора бити приказана
Вулин је на скупу посвећеном Међународном дану породице чија је тема међугенерацијска солидарност подсетио да је 2017. година за Министарство рада година међугенерацијске солидарности.
- Превише дуго смо се правили да не постоји јаз између генерција. Млади и стари су почели да се доживљавају као сукобљене стране уместо да заједно стварају и једину Србију коју имамо чине бољим местом за живот- рекао је Вулин новинарима након отварања скупа.
Он је истакао да морамо да препознамо проблеме и једних и других и да их решавамо.
Министар је оценио да старије суграђане имамо у значајном броју додајући да у Србији живи више од 17 одсто оних који су старији од 65 година што нас сврстава у најстарије земље на свету.
Како је рекао, имамо 18 великих насеља у којима немамо баш никога ко је млађи од 65 година.
- Демографски трендови су негативни. У већим градовима имамо пораст рађања, али више као последицу миграција него као последицу обнављања демографске слике становништва- рекао је Вулин подсећајући да смо током педесетих година били једна од најмлађих земаља у Европи и свету, а да смо сада једна од најстаријих.
ДА СЕ ВИШЕ РАЂАЈУ ДЕЦА У СРБИЈИ: Држава дели 130 милиона динара овим општинама
Према његовим речима, управо зато нам је потребна међугенерацијска солидарност - најпре да препознамо које су то потребе старијих, како бисмо могли да задовољимо потребе младих.
- Све што радимо и када је у питању запошљавање, економски раст, пензиони систем морамо да радимо да бисмо обезбедили будућност младим генерацијама, али и да би сацували квалитет живота за старије- рекао је Вулин.
Он је навео да је пензиони систем доста широко и успешно постављен и да више од 80 одсто старијих имају старосну, пензију, коју су зарадили.
Према његовим речима, остали имају или породичну пензију или неки од облика инвалиднина, одређен проценат је и оних који имају пензије које су стекли у иностранству, док свега четири одсто најстаријих није обухваћено никаквим пензионим системом.
- Али то је последица једног времена у коме смо били веома високо запослени, у којме смо сви плаћали доприносе... Поставља се питање шта ће се десити када долазе на наплату оне године у којима је незапосленост била велика, а стопа уплаћених доприноса веома ниска- рекао је Вулин.
Зато, наводи, морамо да водимо рачуна да наш пензиони систем буде одржив и да водимо рачуна да политика доприноса буде таква да успемо да напунмо пензиони систем и припремимо се за генерације које долазе, али исто тако и за отварање нових радних места која припадају младима.
Министар је оценио да је један од проблема са којим ћемо се тек суочити изостанак уплата доприноса за пољопривредне пензионере.
Вулин је указао и да на првом месту морамо да развијамо сервисе за останак у заједници од геренто домаћица, здравствене заштите, до свега онога што човеку омогућва да остане у својој природној средини и да не буде сместен у институцију.
- Држава има механизме као што је у најтежем случају социјална помоћ или други облици помоћи, али на првом месту морамо да се трудимо да обезбедимо да пензиони систем буде одржив и онда законским решењима, за које очекујем да ћемо их усвојити, радимо и на решавању проблема пољопривредних пензија- рекао је Вулин.
Он је навео да ће се у текућој години бавити, као посебном темом, насиљем над старима.
Према његовим речима, насиље над старима је један од табуа у нашем друштву о коме се не говори.
- Насиље се по правилу дешава унутар породице, а нема теже ствари него да неко призна да је његово дете дигло руку на њега- рекао је Вулин додајући да се не ради само о физичком већ и о економском, психолошком и читавом спектру насиља које погађа најрањивије и најслабије који не могу да се бране, а често и не препознају потребу да се бране већ ћутањем прихватају насиље као судбину.