"ИМАО САМ ПРИЛИКУ ДА ВИДИМ КАКО ЛЕЖЕ У ФЕКАЛИЈАМА" Заштитник грађана о ужасним условима у домовима за децу са инвалидитетом
Заштитник грађана Зоран Пашалић каже за Курир да није изненађен овим истраживањем, јер је и он лично, приликом најављених и ненајављених посета домовима за децу са сметњом у развоју, имао прилику свашта да види.
Деца и млади без родитељског старања, са сметњама у развоју пуштена су да умру у установама социјалне заштите у Србији - дане проводе у металним креветима, атрофирани и у боловима.
ВАЖАН САСТАНАК У СКУПШТИНИ: Дачић сутра са премијерком и министарком правде о Поглављу 23
Данас изрицање пресуде Станишићу и Симатовићу: Стигли у Хаг, чека се пресуда за оптужбе за које су већ ЈЕДНОМ ОСЛОБОЂЕНИ
"МИ ТО НИСМО РАДИЛИ НИ КАДА СМО БИЛИ ОПОЗИЦИЈА" Вучић оштро о Јеремићевом НАСИЛНОМ УПАДУ у Председништво Србије
Ово је један од закључака из управо објављене публикације "Заборављена деца Србије", која је резултат теренског рада и истраживања Иницијативе за права особа са менталним инвалидитетом (МДРИ), а које је у великој мери узнемирило јавност.
Заштитник грађана Зоран Пашалић каже за Курир да није изненађен овим истраживањем, јер је и он лично, приликом најављених и ненајављених посета домовима за децу са сметњом у развоју, имао прилику свашта да види.
Ипак, он напомиње да је ово врло комплексна тема, те да закључци морају бити прављени на основу озбиљних анализа.
- У овим домовима, генерално гледано, требало би да се повећа број запослених, јер ако је једна жена задужена за 20, 30 штићеника јасно је да током свог радног времена не може све да постигне. Друго, у овим објектима би требало да се зпосле људи који имају мотивацију и посебну емпатију, јер те ситуације није тако лако гледати - наводи Пашалић и додаје да преоптерећеност послом може изазвати и непримерене реакције, у смислу физичких или вербалних испада над штићеницима.
- Наравно, то се никада није десило предамном, али сам имао посредна сазнања о таквим реакцијама. Такође, чуо сам и о потенцијалним сексуалним злоупотребама штићеника, али нисмо имали пријаве на ту тему. Када установа заштитника грађана иде у најављену посету гледамо да ли је спроведено оно што је нормирано. У ненајављеним посетама сам имао прилику да видим да неко није правовремено пресвучен, да лежи у фекалијама, али је за коначни закључак о установама потребно урадити детаљнију анализу - наводи Пашалић.