Зашто КЗК није испоштовала пресуду Управног суда и несумњиво утврдила чињенице везане за ЕПС Дистрибуцију
Врховни касациони и Управни суд поништили су у потпуности решење које је Комисија за заштиту конкуренције (КЗК) донела против ЕПС Дистрибуције и вратили предмет на поновни поступак КЗК
Управни суд је наложио Комисији за заштиту конкуренције да несумљиво утврди све ставке како би утврдила да ли је ЕПС Дистрибуција злоупотребила и на који начин тзв. доминантност на тржишту. Дакле, у пресуди Управног суда дословце пише:
Прочитајте и:
- ЦРНО НА БЕЛО: Погледајте како је Обрадовић говорио о ЕПС Дистрибуцији иако то није смео јер је у току био поступак (ВИДЕО)
- НОВИ УДАР НА СРБИЈУ! Страни тајкуни преко КЗК хоће да повећају цену струје и снизе стандард грађана
- Због грешке Комисије за заштиту конкуренције грађани Србије морају да плате 35 милиона динара
„Тужени ће у складу са одредбом члана 69. Став 2. Закона о управним споровима (“Службени гласник РС”, бр. 111/09), у поступку поновног одлучивања, отклонити повреде правила поступка на које му је указано овом пресудом донетом у извршењу пресуде Врховног касационог суда Узп 342/2017 од 17.11.2017. године и по спроведеном поступку у коме ће ценити и предлог тужиоца за одговарајуће вештачење на околност да ли је установљавање обавезе полагања средстава обезбеђења осталим снабдевачима (не и ЕПС-у Снабдевање) од стране тужиоца, оштетили крајње потрошаче, па ће наводећи јасне, потпуне и аргументоване разлоге и о томе зашто наметање неједнаких услова пословања на исте послове са различитим учесницима на тржиштиу – чиме се поједини учесници на тржишту доводе у неповољнији положај у односу на конкуренте, представља тежу повреду, а наметање неправичних услова пословања, веома тешку повреду, несумњиво утврдити да ли је оператор Дистрибутивног центра ЕПС Дисрибуција д.о.о Београд има и на ком релевантном тржишту доминантан положај, да ли га је злоупотребио, којим предуетим радњама и са којим последицима по остале учеснике на тржишту и на крајње потрошаче, са чиме у вези ће надаље утврдити и постојање услова за одређивање управних мера прописаних Законом о заштити конкуренције, те ће о свему донети нову и на закону засновану одлуку”.
♦ Зашто Комисија не поштује судску пресуду?
Међутим, КЗК је прекршила судску пресуду те ни новим решењем које је донела није несумњиво утврдила да ли је ЕПС Дистрибуција злоупотребила тзв. доминантност на тржишту. Такође, КЗК није извршила вештачење нити усмену расправу коју су морали да спроведу у складу са пресудом Управног суда. КЗК ни у новом решењу није недвосмислено утврдила релевантно географско подручје, већ су се овај пут позвали на АЕРС и опет одвојили КиМ од Србије.
Међутим, на питање због чега КЗК није преузео ниједну процесну радњу коју им је наложио Управни суд, Комисија за заштиту конкуренције није имала одговор.
Двоструки аршини: Зашто Милоје Обрадовић и КЗК штите приватна предузећа, а кажњавају државна?!
Народни посланик Владимир Ђукановић каже да није изненађен тиме што је КЗК занемарила судску пресуду, те да је то само показатељ да су таква тела створена да би уништавала државу Србију.
- Сва та тзв. независна тела су под невероватном заштитом ЕУ и баш зато што раде на такав начин - пију крв нашој држави, а не смете ништа да им кажете. Они су држава у држави, то је тзв. четврта грана власти коју нико жив не може да контролише – каже Ђукановић.
ЗАШТО СУ УМИСЛИЛИ ДА СУ ИЗНАД ЗАКОНА?! Комисија игнорише законе и судове Републике Србије
Крсто Јањушевић, посланик у Скупштини Србије оцењује да је рад КЗК под надлежношћу ментора за чије интересе ради Комисија, те да стога није ни чудо што се на овакав начин односе према законима Србије:
- Небитно је њима било шта каже Закон, они и даље имају наручено мисљење, наручене оцене, прецизније налогодавце и менторе.
Подсетимо, Комисија за заштиту конкуренције први пут покреће поступак испитивања повреде конкуренције против ЕПС Дистрибуције 2016. године, да би у експресном поступку, за само пет месеци, донела решење да се ЕПС Дистрибуција казни са 330 милиона динара.
ЕПС Дистрибуција након тога улаже жалбу Врховном касационом и Управном суду. Управни суд је после поновног одлучивања донео пресуду којом је у целости поништио решење Комисије и донео одлуку да се ЕПС Дистрибуцији врати свих 330 милиона динара, али и 35 милиона затезне камате. Управни суд је, такође, Комисији вратио на поновни поступак предмет везан за ЕПС Дистрибуцију.
С обзиром на то да је суд пресудио у корист ЕПС Дистрибуције, због решења које је донела Комисија за заштиту конкуренције, оштећени су само грађани Србије, јер ће из њихових џепова морати да се плати затезна камата од 35 милиона динара. Дакле, због несмотрене одлуке Комисије и намере да се казни једно државно предузеће, по сваку цену и без довољно доказа, што је потврђено и на суду, нанета је директна штета пореским обвезницима Републике Србије који то сад морају да плате. Поред тога што су грађани Србије оштећени због њихове неодговорне одлуке, и поред решења које је донела против државног предузећа, Комисија за заштиту конкуренције решила је и да Косово призна као независну државу.
Управни суд је у пресуди, укинуо решење КЗК против ЕПС Дистрибуције и вратио предмет на поновно поступање. Комисија је била у законској обавези да се придржава свега што јој је наложио суд. Међутим, Комисија за заштиту конкуренције, на челу са Милојем Обрадовићем, решила је да не поштује законе наше државе, као ни одлуку највишег судског тела Републике Србије, па нису предузели ниједну процесну радњу коју им је Управни суд наложио у поновном поступку против ЕПС Дистрибуције. Интересантно је да само дан пре састанка са Европском комисијом, КЗК доноси ново решење којим кажњава ЕПС Дистрибуцију са 412 милиона динара, иако законски није смела да донесе решење којим је нова казна већа од претходне чиме је повредила опште процесно начело реформатио ин пеиус.