СРБИЈА ВРАЋА КОСОВО: АЛБАНЦИ ОДЛАЗЕ! Каква глупост Европе!
Велика опасност за лажну државу
У овом тренутку без стварања неке климе за бољу будућност, визна либерализација за тзв. "Косово" је опасност, а не награда. Али Европа не може да буде спокојна.
Прочитајте и:
Визна либерализација коју приштинске власти тако нестрпљиво очекују могла би да преполови број становника албанске националности, којих по попису из 2011. године на Косову и Метохији има 1.739.825.
Неџмедин Спахију, политиколог са Косова и Метохије, каже да тамо влада масовна депресија јер власт није успела да подигне стандард.
- У случају да људи са тзв. "Косова" дођу у ситуацију да сутра могу без виза да иду ван, мислим да би више од милион људи напустило тај простор. И европске институције о томе морају да воде рачуна и да не дозволе да визна либерализација направи од Косова неку катастрофу - каже Спахију.
Према подацима које је пре мање од две године издала Агенција за статистику, незапосленост на Косову и Метохији износила је 64,8 одсто међу радно способним становништвом, узевши у обзир старосну доб од 15-64 године, од чега је незапослено више од 65 одсто младих.
Према АСК-у, истраживање је рађено у 591 регистарском центру у целој земљи, где су анкетирана 3.702 домаћинства, одабрана методом случаја из пописа 2011. године.
Управо због тога, Спахију каже да би визна либерализација требало да се деси тек у моменту када на Косову буде постојала нада за бољу будућност.
. Оно што људима фали нису хлеб или обућа него - нада. И то је оно што људе тера да оду. Они који су отишли после рата, они се више и не враћају на Косово - објашњава Спахију.
Према његовим речима, то је доказ да је за младе на Косову и Метохији визна либерализација само начин да оду одатле и да се никада више не врате.
- У овом тренутку, без стварања неке климе за бољу будућност, визна либерализација за "Косово" је опасна. Не толико за Европу, јер још милион или два милиона становника на 400 милиона неће правити велику разлику - каже Спахију.
Просечна плата на Косову и Метохији износи око 450 евра, подаци су Завода за статистику, али ово се односи само на запослене у јавном сектору, јер података о онима који раде у приватном сектору нема. Најмања плата на Косову и Метохији износи 170 евра, а просечна потрошачка корпа за четворочлану породицу износи, рачунајући најосновније, око 300 евра. С обзиром на то да је познато да је већи део Албанаца са Косова и Метохије на привременом раду у иностранству, нормално је и да је тај приход највећи који се слива у буџет тзв. "Косова", а по последњим подацима, породице које имају рођаке у свету, сваке године пошаљу на Косово и Метохију више од пола милијарде евра!