ЗБОГ ОВОГА СРБИЈА ОБУЧАВА СПЕЦИЈАЛИЗОВАНЕ ПОЛИЦАЈЦЕ: Од 1.јуна уколико УРАДИТЕ ОВО, избациће вас из КУЋЕ
Боље да не дођете у контакт са њима
У циљу спречавања насиља у породици биће обучено 410 полицајаца који ће имати самостална овлашћења и изрицаће хитне мере као што је удаљавање насилника из стана и забрана комуникације са жртвом, како би се жртва заштитила.
Ево шта подразумева НОВИ ЗАКОН против насиља у породици који ће се примењивати ОД 1. ЈУНА
Обука за специјализоване полицајце траје до краја маја и има два дела, најавило је Министарство унутрашњих послова (МУП). Теоријски део подразумева да полицајци уз судије и тужиоце уче како могу да поступе, али и стичу знања из психологије.
Ако од 1. јуна урадите ОВО у Србији, избациће вас из стана!
Када у јуну почне примена Закон о спречавању насиља у породици за чију примену је неопходна обука, полицијски службеник ће, чим добије информацију о насиљу у породици, морати о томе одмах да обавести надлежног полицајца.
– Полицајац који је добио пријаву о насиљу може по одбрењу надлежног полицијског службеника, али и самостално да одлучи и доведе насилника у полицијску станицу. Задржавање у полицијској станици може трајати до осам сати ради прикупљања информација о догађају и вршењу процене ризика од непосредне опасности од насиља у породици – објашњавају у МУП и додају:
– Уколико надлежни полицијски службеник ипак процени да постоје услови за насиље, могу бити изречене хитне мере које закон о спречавању насиља у породици предвиђа. Хитна мера коју изриче јесте задржавање до 48 сати. Наређење се доставља Основном јавном тужилаштву, Центру за социјални рад и Групи за координацију и сарадњу, док се жртва обавештава о врсти мере која је изречена.
Уколико јавни тужилац или полицајац посумња да ће се насиље у породици поновити, у року од 24 сата суду предлаже продужетак већ предузете хитне мере.
– Суд на основу приложених доказа и процене ризика може продужити меру за још 30 дана или одбити предлог тужилаштва као неоснован – кажу у МУП.