ЖЕНЕ КОЈЕ ЋЕ СЕ НАЋИ У НЕМАЊИНОЈ 11: За ове припаднице лепшег пола постоји могућност да буду у министарској фотељи
Чланови будуће владе, којих ће уместо досадашњих 22 највероватније бити 24, требало би да положе заклетву и започну нови мандат већ крајем следеће недеље.
Пре тога, биће одржана седница Народне скупштине на којој ће бити изабрано руководство - председник, потпредседници и секретар парламента.
Овакав темпо завршетка конституисања законодавне и извршне власти наговестили су и чланови председништва СНС, који су у понедељак једногласно подржали предлог Александра Вучића да мандат за састав новог министарског кабинета повери досадашњој премијерки Ани Брнабић.
ДАЧИЋ О АМЕРИЧКИМ ИЗБОРИМА: "Србији више одговара да председник САД буде Доналд Трамп"
ЗВАНИЧНА ПОСЕТА СРБИЈИ: Кнез Алберт II од Монака данас стиже у нашу земљу
Кнез од Монака сутра у посети код Вучића: Након свечаног разговора, тет-а-тет разговор
За сада је готово извесно да ће Влада убудуће имати два ресора више и да ће у скоро половини министарских фотеља седети - жене.
На сугестију председника Вучића, требало би да буде формирано министарство за људска права, равноправност полова и друштвени дијалог, као и портфељ за бригу о породици, деци и демографији. Такође на Вучићев предлог, у будућој влади могло би да буде чак 12 жена.
Као кандидати за министарску фотељу помињу се функционерке СНС Марија Обрадовић, која би могла да преузме управо нови ресор за бригу о породици и Ирена Вујовић, која је виђена за наследника Горана Тривана на челу портфеља екологије.
Жена би у новом мандату могла да води и Министарство културе, а "у игри" да тај ресор преузму уместо Владана Вукосављевића тренутно су Маја Гојковић, Јелена Триван и Аја Јунг. Нешто мање шансе од поменутог трија има Ана Илић, саветница мандатарке. Једно од могућих решења за ресор европских интеграција, који тренутно води Јадранка Јоксимовић је Сузана Грубјешић, која је 2012. била потпредседница Владе задужена управо за "преговоре" с Бриселом.
СПС остаје, Шапић неизвестан?
Досадашњи партнери напредњака, социјалисти, готово извесно остају и у будућој влади, али остаје да се види колико ресора ће кадрови Ивице Дачића добити у коначној расподели. У страначким кулоарима говори се да ће осим свог лидера тиму у Немањиној 11 придружити још само једног представника, а највише шансе за то има Александар Антић. У "игри" је и даље и опција концентрационе владе, али су све мање шансе да се у Влади нађу и функционери СПАС Александра Шапића.
Неке од портфеља могла би да преузму потпуно нова лица, кадрови из СНС Академије за младе лидере, попут младе предузетнице и дипломираног економисте из Крупња Иване Поповић (31), која је била на високом петом месту на листи кандидата напредњака за посланике.
Врата Немањине 11 могла би да буду отворена и за др Дарију Кисић Тепавчевић, заменицу директора Института "Батут". Помињало се да би могла да наследи Златибора Лончара на челу Министарства здравља, али није искључено да ће и она, попут Обрадовићеве, конкурисати за челну позицију у новом портфељу за бригу о породици, деци и демографији.
Министарка без портфеља за популациону политику у одлазећој влади Славица Ђукић Дејановић каже да је квалитетан предлог да се кабинет трансформише у министарство, а на питање да ли ће бити на челу и тог новог ресора, каже да "ће о кадровским решењима одлучивати премијерка Ана Брнабић".
Вулин: "Неће ме амбасадори"
Министар одбране Александар Вулин изјавио је јуче да се ЈУКОМ, који је упутио позив мандатарки Ани Брнабић да га изостави из предлога будућих министара, неће питати баш нимало о политици владе.
- Наши пацифисти пуцају само у противнике ОВК и НАТО. ЈУКОМ и остали хашки НВО никада не раде сами и не говоре оно што им није наређено да кажу. Није ово изјава ЈУКОМ, ово је порука амбасада и амбасадора кога не би волели да виде у новој влади - оценио је Вулин.
Он је у саопштењу навео да је лепо знати да се није променио свих ових година власти:
- Нису никада желели да ме виде ни у парламенту, ни у Канцеларији за КиМ, ни у Влади. Моје померање би био леп поклон и Тачију и амбасадорима, штета што је напредак војске толико видљив, али би зато моје склањање било још вредније.
- Политичка и воља државе је да питање демографије, статуса деце и подршка деци и породици буде један од приоритета Владе. Опредељење државе да се посебан сегмент Владе усмери на популациону политику, говори да нам је најбитнији човек, од рођења, преко детињства и надаље. Резултати у демографији су спори, мора да прође декада како би се параметри мало померили. Ту нема политички афирмативних резултата. Нећемо мерити само километре пута и оно што је упадљиво, него ћемо мислити на будућност да нас буде што више, и зато је јако добро да постоји министарство - навела је она.
С друге стране, друштвене мреже већ су "прогласиле" Милана Антонијевића, извршног директора Фондације за отворено друштво, који је посредовао у дијалогу власти и опозиције пред парламентарне изборе, за шефа новог министарства за људска права, равноправност полова и друштвени дијалог:
- Заиста не видим своје место унутар овог министарства, али поздрављам намеру да се тај ресор оснује. Друштво које је овако подељено неопходно је вратити на питања пуног поштовања људских и мањинских права. Једна од кључних порука дијалога који смо започели и наставили са Европским парламентом на Факултету политичких наука јесте да он мора да буде континуиран и сталан, да то није нешто што само започнете пред изборе - каже Антонијевић.
Коначан списак кандидата за министре мандатарка Брнабић требало би да "скроји" у наредним данима, а затим ће о њима расправљати врх напредњака на седници председништва, која ће највероватније бити у понедељак.
Политички аналитичар Дејан Вук Станковић каже да је предност Брнабићеве као кандидата за мандатара, у односу на остале функционере СНС, то што "није укључена у унутарпартијске сукобе" који, како каже, очигледно постоје међу напредњацима око високих позиција у будућој влади.
- Избор Брнабићеве видим као поруку Вучића да унутарстраначке задевице треба ставити по страни и да је премијерско место резервисано за некога ко није учесник страначких превирања и егоистичких сукоба партијских кланова. Избор Брнабићеве указује и на континуитет у политици. Влада коју је водила има несумњиве резултате, пре свега на социјално-економском плану, као најзначајнијем за грађане - каже он.