ЖИВОТ НА БЕНСЕДИНИМА: Алармантни подаци, Срби годишње попију чак 5,3 милиона кутија лекова за смирење
Међу људима који гутају таблете 60 одсто су млади од 20 до 30 година
Срби годишње попију чак 5,3 милиона кутија лекова за смирење, и то само оних легално издатих на рецепт, алармантни су подаци Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО)! То значи да скоро сваки пунолетни Србин попије кутију седатива за годину дана.
У прилог овој језивој статистици иду и подаци да у Србији ове медикаменте свакодневно користи свака трећа жена и сваки седми мушкарац. Да ствар буде још гора, међу онима који се кљукају лековима чак 60 одсто су млади између 20 и 30 година.
Прочитајте и:
Међу најтраженијим лековима без којих грађани не би могли да замисле ниједан дан су дијазепам (бенседин), лоразепам, бромазепам… Стручњаци сматрају да ситуација није нимало наивна и да су људи почели да пију седативе надајући се да ће један бенседин решити све њихове проблеме. А као главни узрок за ову суморну статистику наводе усамљеност, популарност друштвених мрежа, недостатак емотивне везе и беспарицу. У Институту "Др Милан Јовановић Батут" кажу да у Србији чак два и по пута више жена него мушкараца пије лекове за смирење.
- Према последним подацима, чак 30,9 одсто пунолетних жена користи свакодневно седативе, док је мушкараца у тој категорији знатно мање и тај број је око 13,9 одсто. Дакле, испадне да свака трећа жена и сваки седми мушкарац конзумирају лекове из групе седатива и хипнотика. Још страшније је што у истраживању постоји и статистика за младе између 20 и 30 година, који чине чак 60 одсто популације која користи антидепресиве – показују подаци "Батута".
Психотерапеут Зоран Миливојевић каже да људи у Србији, чим осете прве психичке тегобе, одмах посежу за лековима за смирење, уместо да потраже стручну помоћ.
- Људи брзо живе, много раде, јавило се отуђење и недовољно времена и новца за релаксацију, дружење и проналажење некаквог вентила. Јасни знаци да је потребна помоћ су константни осећај безврдности, суморан поглед на будућност, поремећај сна и концентрације, несигурност, страх и забруинутост за будућност. Али уместо да се обрате стручњаку, нажалост, људи узимају лекове за смирење. То је најлакше, али погрешно. Када се на време јавите психијатру, постоје много веће шансе да се излечите чак и без лекова – наглашава Миливојевић.
Научници открили како усамљеност УТИЧЕ на здравље! Четири ОЗБИЉНЕ физичке и психичке промене!
- Податак да се попије 5,3 милиона кутија седатива и хипнотика упозорава да у Србији постаје тренд и навика да се пију ови лекови. Поставља се питање да ли заиста имамо толико психијатријских случајева и депресивних људи или се ипак и даље ова врста лекова продаје "испод руке"?! Јасно је да живимо у тешком и суморном времену, да се људи сусрећу са разним проблемима, али сматрам да је ово огромна цифра за број грађана који живе у нашој земљи. Поготово имајући у виду да седативи попут бромазепама, дијазепама и других "популарних" таблета могу изазвати озбиљну зависност и здравствене тегобе – упозорава др Вујошевић.