ЗЛОЧИН без казне: Данас се навршавају 23 године од егзодуса Срба у акцији "Бљесак"
1. и 2. маја 1995. године убијено или нестало 283 Срба и протерано око 15.000
Данас се навршавају 23 године од злочиначке акције "Бљесак", у којој је 1. и 2. маја 1995. године убијено или нестало 283 Срба и протерано око 15.000, за шта још нико није одговарао.
Прочитајте и:
- Снаге УН, које су на време биле упозорене од хрватских генерала, тада су се повукле, препуштајући народ на милост и немилост агресору - додаје се у саопштењу.
Народ Западне Славоније кренуо је у егзодус према Републици Српској, а на путу према "мосту спаса" до реке Саве сустизале су их – авионске бомбе, маљутке из хеликоптера, топовске гранате и снајперски меци, подаци су тог центра.
Око 1.450 припадника Српске војске Крајине је заробљено, већина на превару уз помоћ снага УН, наводи се у саопштењу "Веритаса".
Хрватски судови су осудили велики број заробљених Срба, а неколико десетина заробљеника прошло је вишегодишње тортуре у злогласној "Лори" у Сплиту.
- Цивили који нису напустили своја огњишта смештени су у логоре, а за то време православни храмови и српска имања су опљачкана и уништена. Ускоро су и они, уз помоћ снага УН и хуманитарних организација, превезени у РС и Србију, а од њих се у Хрватску вратило тек око 1.500 - наведено је у саопштењу.
Хрватски генерали – Петар Стипетић, Лука Џанко, Маријан Марековић, Младен Круљац и бригадир Стјепан Гашљевић, који су извели акцију "Бљесак", још су на слободи.
У акцији "Бљесак", према подацима "Веритаса", погинуле су и нестале 283 особе.
Међу жртвама је 56 жена, 11 особа до 18 година и 75 старијих од 60 година, наводи се у саопштењу које је потписао председник "Веритаса" Саво Штрбац.
Од укупног броја жртава до сада је расветљена судбина њих 150, од којих 37 на подручју Републике Српске.
Од 148 ексхумираних, до сада су идентификовани посмртни остаци 107 жртава, а као нестале воде се још 133 особе, укључујући 59 цивила и 27 жена.
Пред националним правосуђима Хрватске, Србије и БиХ покренуто је неколико кривичних поступака за злочине над Србима, који су завршени или су још у преткривичној или истражној фази.
С друге стране, на загребачком Жупанијском суду у току је суђење у одсуству Милану Мартићу и Милану Челекетићу, тадашњем председнику РСК и команданту Српске војске Крајине због наводног "осветничког ракетирања хрватских градова" након акције "Бљесак", саопштио је "Веритас".
У Градишци ће данас бити обележен егзодус Срба из Западне Славоније 1995, у Цркви Пресвете Богородице у Градишци биће служен помен за страдале Србе у Западној Славнији, а потом ће у реку Саву бити положени венци.
У четвртак, 3. маја у Миљевићима, у Источном Сарајеву, биће обележено страдање припадника ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву.
У акцији хрватских оружаних снага "Бљесак" на Западну Славонију, 1. и 2. маја 1995. година, која је била под заштитом УН, убијено је или се води као нестало 283-је Срба, а српски народ протеран је из тог дела Хрватске.
У нападу паравојних муслиманских наоружаних формација, 2. и 3. маја 1992. године, у Добровољачкој улици у Сарајеву убијена су 42 војника ЈНА, 207 заробљено, а 71 рањен.
Дан касније деветорица заробљених су убијени.