DVOSTRUKI ARŠINI: Hrvatski ministar izvlačio MILIONE EVRA iz Srbije preko firme koja još posluje, a Srbima ne daju u Zagreb
“KING ICT” ostvaruje prihod u proseku od dva miliona evra godišnje
Vlada Srbije donela je recipročnu odluku da hrvatski ministar odbrane Damir Krstičević nije dobrodošao u našu zemlju. Iz Hrvatske su odmah krenuli da se žale, smatrajući odnos Srbije prema njihovoj zemlji nepravednim. Međutim, malo je poznao da je Krstičević bio direktor firme koja posluje u Srbiji i ostvaruje višemilionske prihode sa samo desetak zaposlenih.
Pročitajte i:
Damir Krstičević, hrvatski ministar odbrane, nije dobrodošao u Srbiju, odluka je vlade u Beogradu kojom je odgovoreno na prethodno otkazivanje gostoprimstva Aleksandru Vulinu od strane vlasti u Zagrebu.
Hrvatska javnost odmah je recipročne poteze Srbije ocenila neosnovanim i nepravednim, nazivajući ih nekom vrstom sankcija.
Javnost u obe zemlje nije upoznata sa činjenicom da firma “KING ICT”, na čijem je čelu bio Krstičević, posluje u Srbiji. Preduzeće se bavi poslovno-informatičkim uslugama i ostvaruje višemilionski godišnji profit sa samo desetak zaposlenih.
BEZ REČI: Predsednica Hrtvatske odbila da komentariše odluku Srbije o Krstičeviću
Procena je da firma “KING ICT” posluje od 2007. godine, a samo 2015. godine je prijavila prihod od 309.747.000 dinara, što je preko 2,5 miliona evra, dok je 2016. godine zaradila 224.007.000 dinara, odnosno oko 1,9 miliona evra!
Prema podacima APR, direktor KING ICT u Srbiji je Dinko Delaš, sa hrvatskim pasošem.
Ovo je samo jedan od brojnih slučajeva, gde firme u vlasništvu državljana Hrvatske nesmetano posluju u Srbiji, dok se na drugoj strani, svako ulaganje naših sunarodnika u susednoj zemlji sabotira i onemogućuje na najpodliji mogući način.
Po atašeu NDH će nazvati park usred Zagreba! Srbomržnja se nastavlja! (FOTO)
Postavlja se pitanje o kakvoj to nepravdi pričaju Hrvati i kakve bi zapravo trebalo da budu recipročne mere Srbije. Hrvatske firme uveliko izvlače profit iz naše zemlje, a srpskim privrednicima onemogućen je svaki pokušaj ulaganja u susednu državu.
U Srbiji trenutno posluje 200 hrvatskih kompanija i naša zemlja je za tu susednu državu četvrti poslovni partner. Tako, između ostalih, u Srbiji posluju hrvatske kompanije „Agokor”, „Atlantik grupa”, „Nekse grupa”, „Vindija”, „Laktalis grupa”, MINDIV, „Podravka”, „Lura”, „Magma”, „Pevec”, „Našice cement”, „M profil” i druge.
Po podacima Republičkog zavoda za statistiku, tokom prošle godine robna razmena između Srbije i Hrvatske bila je nešto više od milijardu evra. S druge strane, po podacima Narodne banke Srbije, hrvatska preduzeća su od 2010. do septembra prošle godine u Srbiju uložila 197,4 miliona evra.
Dok hrvatske kompanije bez problema i bez dodatnih opterećenja ulažu u Srbiju, to se ne može reći za srpske firme. Kada se govori o ulaganju srpskih kompanija, ona su čak 35 puta manja od onoga što su privrednici Hrvatske kupili u Srbiji.
Možda bi recipročne mere i u privrednoj sferi naučile Zagreb pameti, a nama omogućile da odbranimo naše pozicije.