БИРА СЕ НА ПЕТ ГОДИНА И ПРЕДСТАВЉА РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ: Ово су СВЕ ОБАВЕЗЕ председника у нашој земљи
Уставом је детаљно утврђен каталог надлежности Председника Републике Србије и његов однос према другим државним органима
Захваљујући непосредном избору, овлашћења председника Републике Србије су већа од овлашћења шефа државе у парламентарном систему.
Он је државни орган који представља државу Србију, оличава стабилну, неоперативну извшну власт, насупрот Влади која оличава ефективну егзекутиву (извршна власт) и државни орган са посебним овлашћењима у тзв. стањима нужде.
У свом првом својству - орган који представља државу - председник Републике Србије обавља послове из области односа Републике Србије са другим државама и међународним организацијама, додељује одликовања и признања утврђена законом и даје помиловања.
Поред ових овлашћења, председник Републике је и лице које командује војском поставља, унапређује и разрешава официре војске Србије, а исто тако има и значајна овлашћења у домену мобилизације, организације и припреме за одбрану.
У свом другом својству - као државни орган који оличава стабилну егзекутиву - он проглашава законе указом, предлаже Народној скупштини кандидата за председника Владе, пошто саслуша мишљење представника изборних листа, а такође предлаже и судије Уставног суда.
У свом трећем својству - као државни орган са посебним овлашћењима - председник републике има овлашћења у дв астепена стања нужде: ванредном и ратном стању. Председник Републике проглашава ванредно стање заједно са председником Народне скупштине и председником Владе уколико Народна скупштина не може да се састане.
Председник Републике Србије може распустити Народну скупштину у два случаја
Пре свега, он може, али и не мора, односно Уставом није обавезан да распусти Народну скупштину на предлог Владе. Он има слободу, у овом случају, да цени аргументацију Владе, може и прихватити али и да одбије њен предлог. Међутим, председник је дужан да у року од 72 сата донесе указ о захтеву Владе.
Председник Републике доноси и указе, одлуке, правила, наредбе, наређења и друге правне акте који су одређени законом.
У другом случају предсеник је дужан да распусти Народну скупштину уколико она у року од 90 дана од дана свог конституисања не изабере Владу, или ако не изабере нову Владу у року од 30 дана од дана када је претходној истекао мандат.
РАСПИСАНИ ИЗБОРИ: Грађани ће бирати председника Србије 2. априла!
Акти председника објављују се у Службеном гласнику Републике Србије, односно у Службеном војном листу.