ПРЕДСЕДНИЧКИМ КАНДИДАТИМА СЛЕДУЈЕ ПО 237.000 ЕВРА: Ко не прође 1 одсто ВРАЋА НОВАЦ!
Да би кандидати уопште могли да располажу овим новцем, претходно ће морати да положе јемство у виду новца, некретнине, банкарске гаранције или државних хартија у вредности – и то у висини износа који ће добити од државе
Законом о буџету трошкови финансирања председничке кампање процењени на 641,76 милиона динара или нешто мање од 5,2 милиона евра. Половину од тога, око 2,5 милиона евра, председнички кандидати деле на једнаке делове, а остатак иде учесницима другог круга. Ако узмемо у обзир да у трци за председника учествује 11 кандидата, сваки би требало да добије око 29 милиона динара за изборну кампању (око 237.000 евра).
ИСТРАЖИВАЊЕ АГЕНЦИЈЕ НИНАМЕДИА: Највећи број гласова би освојио Александар Вучић
ВУЧИЋ НА МИТИНГУ У НИШУ: Снажна, јака, бржа, боља Србија увек има спреман одговор! (ВИДЕО)
Ипак, законски прописи бране да се дође до лаке зараде. Да би кандидати уопште могли да располажу овим новцем, претходно ће морати да положе јемство у виду новца, некретнине, банкарске гаранције или државних хартија у вредности – и то у висини износа који ће добити од државе.
Како је рекао, Немања Ненадић, програмски директор организације „Транспарентност Србија“, мотив за улазак у председнички трку је снажнији у односну на парламентарне изборе, јер се у овом случају више новца дели из буџета унапред и на једнаке делове међу кандидатима.
– Наиме, 50 одсто суме која је у буџету предвиђена за трошкове кампање се дели на једнаке делове, свима онима који положе изборно јемство, а остатак иде учесницима другог круга – каже Ненадић.
Ипак суштина је да се сав тај новац мора оправдати. Бојан Клачар из ЦЕСИД-а, каже да кандидати не могу профитирати од новца који добију од државе, пре ће како каже, упасти у проблеме и дугове
– Закон је јасно прописао ствари. Ко узима новац мора да положи изборно јемство, које је у висини износа који им се дели из буџета. Ако не освоји један одсто гласова, кандидат неће добити та средства назад – рекао је Клачар.
Уколико један од кандидата победи већ у првом кругу, осим поменутих 29 милиона следи му и додатних 320 милиона динара, или око 2,6 милиона евра. Уколико, међутим, Србија не добије новог председника већ 2. априла, 320 милиона динара дели се на двојицу кандидата који уђу у други круг, сваком по 1,3 милиона евра. И тај новац морају да “покрију” рачунима за кампању, јер ће у супротном морати да га врате у буџет.
ВУЧИЋ О ПРЉАВОЈ КАМПАЊИ: Нека ударају јаче, не могу ми ништа!
Према закону, пет дана после утврђивања коначне листе кандидата, што је учињено у прошли петак, Министарство финансија креће са исплатама новца на рачуне учесника избора, који су дали изјаву да желе да користе новац из буџета за предизборну кампању.
Како пишу медији, Саша Јанковић и његов имењак Радуловић, као и Бошко Обрадовић и Милан Стаматовић заложиће некретнине као јемство, док ће Вук Јеремић, Војислав Шешељ и Лука Максимовић дати новац као гаранцију.