Србија сутра одлучује ко ће је водити наредне четири године: Шта кажу аналитичари?
За државу и друштво битно је да изађе што више људи и да подршку својој опцији, да им да легитимитет - ако је то власт, да би формирали већину, ако је то опозиција, да јаче критикују власт, кажу аналитичари
У Србији се сутра одржавају редовни парламентарни, покрајински и локални избори, а према речима политичких аналитичара људи који желе нешто да потврде или промене,важно је да на њих изађу.
Републичка изборна комисија утврдила је коначан број од 6.584.376 бирача и они ће се до затварање бирачких места у 20 сати, опредељивати за неку од понуђених странака/коалиција на гласачком листићу.
У ВРАЊУ СВЕ СПРЕМНО ЗА ИЗБОРНИ ДАН: 70.101 грађанин гласа на 106 бирачких места
ЗБОГ ЧЕГА ЈЕ ЗАНИМЉИВО БИРАЧКО МЕСТО У ДРАЖИНОВИЋИМА: Гласају тамо где нико не гласа (ФОТО)
ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ У СРБИЈИ: ОЕБС ангажује на КиМ 500 људи за 90 изборних места
На изборима учествује укупно 21 странка/коалиција/листа, а за улазак у парламент потребно је да пређу цензус од три одсто (смањен је са раније потребних пет одсто). Међу њима није део опозиционих странка које су се одлучиле за бојкот. Избори се одржавају и на Косову и Метохији.
Владимир Пејић из агенције "Фактор плус" каже да ће излазност, према истраживањима која су радили пред изборе, бити око 46-47 одсто, а да на ту бројку утицај има и време, као и епидемија новог вируса.
- Излазност може да иде и до 50 одсто, а не би требало да падне испод 45 одсто. Ако ставимо по страни бојкот, код људи још увек постоји страх од коронавируса - каже Пејић.
- Људи који имају став, који би желели нешто да потврде или промене, важно је да изађу. Често се гласа и против и то је легитимно. За државу и друштво, то је мој лични став, битно је да изађе што више људи и да подршку својој опцији, да им да легитимитет. Ако је то власт, да би формирали већину, ако је то опозиција, да јаче критикују власт - додаје он.
Према речима Бојана Клачара из Цесида, тешко је предвидети излазност, али он очекује да изађе око половине уписаних бирача.
- Излазак на изборе је лична ствар. Најбоље је да појединац, сходно томе шта види као политичку понуду, одлучи да ли излази на изборе или не. Важно за легитимитет свакој власти је да излазност буде на високом нивоу. Опет, треба додати да на излазак утичу и фактори попут административних разлога, да ли је време лепо или није, можда неки приватни проблем - каже Клачар.
Гласови стижу из 19 земаља: Где ће све бити отворена биралишта за нашу дијаспору
РЕШЕНА НЕДОУМИЦА КОЈА СВЕ МУЧИ! Ево да ли можете да гласате уколико нисте добили ГЛАСАЧКИ ЛИСТИЋ!
ПРЕПОРУКЕ БАТУТА НА БИРАЧКОМ МЕСТУ: Једна група ПОСЕБНО угрожена, задржавање до 15 минута
Због чега су грађани добијали више позива за учествовање на гласању? Министарство издало објашњење
ЈОШ МАЛО ЈЕ ОСТАЛО ДО ГЛАСАЊА! Стигао је водич за изборни дан: Када креће и када се завршава гласање?