МИЛОШ ОБИЛИЋ ПОЗНАТИ "АЛБАНСКИ" ЈУНАК: Неуки и полуписмени приштински филозофи својатају наше хероје и манастире
Судећи по овоме, вероватно су се Албанци (који нису постојали тада) борили против Турака на Косову
Манастири из периода Немањића нису српски него албански. То тврди историчар Бедри Мухандри у тексту који је изашао у приштинском листу "Коха Диторе". Шта је циљ таквих текстова?
ХОТИ ЋЕ МОРАТИ ПРЕД ЛАЖНУ СКУПШТИНУ: Покушаће да оправда фијаско у Вашингтону
АКТИВНО ВИШЕ ОД ДВЕ ХИЉАДЕ СЛУЧАЈЕВА: Корона хара Косовом и Метохијом, још седам умрлих
Др Радивој Радић, професор на Филозофском факултету и шеф Одсека за Византологију сматра да изнете тезе немају никакво упориште у чињеницама. Сматра да до касног Средњег века нема Албанаца на тим просторима, те да су тада живели на простору данашње Албаније. У Средњем веку их нема на територији Косова и Метохије, сматра Радић.
- Овакве приче су потпуно бесмислене - навео је Радић.
Постоје повеље и пописи у којима се говори о становништву Косова и Метохије, те постоје и манастири који су најчешће настајали где није било других светиња и то су недвосмислене чињенице, сматра Радић.
Прота Стојадин Павловић, директор патријаршијске управне канцеларије, сматра да је овај текст директан позив да се СПЦ исели са Косова и Метохије, јер су главни национални стожари управо тамо, и када њих не би било, све друго би било недовољно да се сачува Косово и Метохија. Слаже се са саопштењем епархије рашко-призренске у ком се наводи да је поменутии текст у приштинском листу чиста пропаганда.
- Та пропаганда траје већ годинама и ово је сигурно ехо неуспелог покушаја отимања православних храмова и манастира у Црној Гори - сматра Павловић, наводећи да је ово је "покушај окупације".
Проф Неџмедин Спахиу са Факултета политичких наука у Приштини рекао да је да је он у Титово време учио да је Милош Обилић албански херој, и да је питао још тада, када је чуо да српска деца уче да је Обилић српски јунак, наставника зашто албанска деца уче да је Обилић албанац.
Сматра да су српска и албанска историографија саграђене на различитим митовима које нису тачне и залаже се српска и албанска деца уче неколико различитих историја па да сами процене шта је више вероватно.
- Морамо критички гледати на ово - сматра Спахиу.