ПРИШТИНА ПОНОВО ПРЕТИ: Албанци тврде да су Срби рушили светиње! Имају СРАМАН ЗАХТЕВ за Београд
Албанци траже паре од Београда, тврде да су Срби срушили 200 џамија и 60 библиотека
Приштина изнова прети. Овог пута сулуда инцијатива гласи: Србија је континуирано и систематски уништавала косовско културно наслеђе током рата деведестих. Привремена косовска влада намерава у светској јавности да окриви Србију да је уништила око 200 џамија, преко 60 библиотека са записима старим 500 година, грађевине попут хамама из времена османлијског царства.
АЛБАНСКА ПРОВОКАЦИЈА ИСПРЕД СРПСКЕ ШКОЛЕ: Мештани унемирени, хитно се огласила Канцеларија за КиМ (ФОТО)
ОПШТА ПОМЕТЊА НА КОСОВУ! Откривен разлог тровања Албанаца, хиљаде људи у опасности
СТИГЛЕ АНАЛИЗЕ ВОДЕ ИЗ ДЕЧАНА! У узорцима пронађена опасна бактерија
Влада Косова изгласала је како се наводи "оснивање државне комисије која ће документовати уништавање косовског културног наслеђа током рата 1998-99". Тамошњи министар културе, омладине и спорта Косова Хајрула Чеку рекао је, да је успостављање ове комисије важан тренутак.
- Процес је званично покренут како би се од Србије захтевала одговорност и компензација за намерно уништавање стотина споменика на Косову. Чланови комисије биће професионалци и представници државних и професионалних институција, као и међународни стручњаци. Комисија ће узети у обзир сву документацију која је до сада урађена - рекао је он.
Са колико политичке озбиљности треба приступити овој најновијој у низу претњи, за сада није најјасније. Чињеница је да је током рата деведетих било злочина са обе стране али и да се Србима којим се суди у Хагу између осталог у оптужницама стављ ана терет и уопштено уништавање културне баштине, које такође потпада под ратни злочин.
Међутим, већ у старту тешко да би било која оптужба да је било - континуираног а посебно не системског уништава - опстала. Доказ за то је Призрен где се заправо и налазе старе џамије које нису буквално ни такнуте, а камоли срушене. Једна од њих, али и најпознатија, је Синан Пашина џамија иначе саграђена од камена узиманог са српског православног манастира Свети Архангели.
Како за "Блиц" каже страни дипломата из Приштине најновија иницијатива косовске Владе тумачи се као притисак пред и због преговора са Београдом, на које премијер привремене Владе Аљбин Курти одлази невољно и јер тоод њега траже странци.
- На Косову се не живи нарочито боље и сиромаштво је присутно. У таквим условима локалном живљу смета упућивање бораца УЧК у Хаг. Конфронтација на етичком нивоу је увек "добродошао" амортизер - каже саговорник.
Такође, приметно је годинама уназад да косовски политичари користе сваку прилику да се надовежу на талас помињања Сребренице и геноцида. Изнова наметање геноцида Србији и да треба да плати штету је незаобилазан наратив косовских политичара. Резолуцију о Србији као геноцидној још раније је усвојила привремена Скупштина у Приштини.
Пре припреме оптужбе за рушење култулних добара, последња у низу грубих обмана косовских власти којом су првенствено повредили жртве свих националности на КиМ, је тврдња да је током рата 1998- 19999 силовано 20.000 албанских жена. Ове податке политичари из Приштине су јавно износили и презентовали на важним међународним скуповима, али и УН. У злоупотреби трагедије практично су учествовали и они који су све то слушали иако су знали да број наводно силованих жена премашује чак и број наводно убијених у рату - 13.595. Приштина није одустала од оптужбе ни када се пријавило условно речено само око хиљаду жена тврдећи да су силоване, а чија сведочења је потом одбацила комисија којој је посао био управо супротан - да потврди наводе о силовањима. Ругање жртвама у политичке сврхе није стало ни када се доказало да је фотографија наводног силовања Албанке заправо сцена из порно филма.
Тако се и сада када је реч о споменицима културе може очекивати идентичан сценарио. Осим око 200 џамија за које тврде да су порушене, у своје културно наслеђе косовски Албанци побројали су и турске хамаме и камене куће за које тврде да их је око 500 уништено а представљају архитектонско наслеђе.
Осим чињенице да није јасно како би и коме "Косово могло да тужи Србију", како је то навела тамошња Влада јер није ни призната држава члан међународних институција, остаје отворено питање шта је заправо косовско културно наслеђе. Последњих година смо сведоци претварања српских цркава и манастира у косовске, својатање српске културне баштине па се намеће питање ако се већ подижу тужбе - ко ће одговарати за око 150 већ евидентираних цркви које су срушене од рата до данас, у мирнодопском периоду. Обновљено је тридесетак и то не све у потпуности, а у трагичном збиру 150 има и оних објеката културе које нису обухваћени програмом обнове после 2004 године.
Фарса је тражити обештећење од Београда
Министарство културе и информисања упозорило је данас на покушај Приштине да безочно присвоји српско наслеђе и да га злоупотреби у функцији стварања привида легитимности такозваних институција.
- Министарство културе и информисања, поводом фарсе о тражењу обештећења од Београда за наводно уништавање споменика, истиче да је у питању још један корак Приштине даље у ескалацији бесмисла - реаговало је Министарство поводом најаве о оснивању "комисије за документовање уништавања косовског културног наслеђа током рата 1998. и 1999. године".