"ЗАТЕЗАЋЕ ДО ТАЧКЕ ПУЦАЊА" Курти стао на жуљ Американцима због ЗСО: Већ су га једном скинули са власти, чека га исти сценарио?
Премијер Косова Аљбин Курти опет није по укусу Америке. Упорно одбија формирање ЗСО-а, а не прихвата ни европски план за решење косовског питања због чега се све гласније прича да би Вашингтон поново могао да покрене кампању његове смене, као што је већ једном учинио.
Аналитичари, ипак, оцењују да би такав развој догађаја сигурно успорио наставак дијалога Београда и Приштине, а да Западу није у интересу да се толико одуговлачи са преговорима.
Курти је свакако најзаслужнији за то што је Београд по први пут у предности у односу на Приштину пред Западом јер се већ у континуитету показује да је премијер Косова изузетно некооперативан играч.
АМЕРИКА ОКРЕНУЛА ЛЕЂА КУРТИЈЕВОЈ ПОЛИТИЦИ? Огласили се Шоле и Ескобар: "Приштина мора да формира ЗСО"
КУРТИ ПАДА СА ВЛАСТИ? Премијер лажне државе губи подршку Запада, Американци му ставили до знања КО ЈЕ ГЛАВНИ
"ВАЖНО ЈЕ ДА НЕ ПОДЛЕЖЕМО ЕУФОРИЈИ" Ђурић објаснио зашто Курти избегава разговор о ЗСО
Занимљиво, Курти је први косовски званичник који је смогао снаге да већ неколико пута каже "не" САД-у иако је та сила практично спонзор косовске државности. То му се већ једном обило о главу када је 2020. године смењен. Уколико настави са тврдоглавом политиком могао би и ове године да се понови сличан сценарио.
О таквој могућности се све гласније прича у Приштини нарочито ако се има у виду да Курти није позван у уторак на дискусију о Заједници српских општина коју организује САД.
Ипак, колико је реално да Куртију буду подметнути клипови у точкове и да ипак буде смењен? Да ли је то у интересу Вашингтона и да ли би то донело предност Београду? Како ствари стоје, постоје три могућа сценарија, један се своди на још јаче притиске, други на игонорисање, а трећи - смена Куртија. Ниједан од ова три сценарија не гарантује убрзавање решења косовског проблема.
"САД нису навикле да их не слуша Приштина"
Бивши дипломата Срећко Ђукић истиче да се Курти показао као јако тврд преговарач.
- Није прихватио европски план за решење косовског питања из два разлога. Прво јер нема експлицитног узајамног признања, а друго зато што не жели да формира ЗСО. САД нису навикле да их Приштина не слуша још од преговора у Рамбујеу. Американци су већ једном скинули с власти Куртија. Као да Курти жели да се поново то догоди - оцењује Ђукић.
Како каже, не верује да ће премијер Косова ускоро попустити.
- Чини ми се да ће да затеже до тачке пуцања. Просто не разуме да је овај европски предлог једина прихватљива могућност за све три стране. За Београд је максимум, за Приштину минимум, а за међународну заједницу оптимум. Ипак, питање је да ли ће САД ићи на смену Куртија јер би то значило још пола године без преговора. Можда пре дође до неког прекрајања владе - анализира Ђукић.
Бивши дипломата примећује да је први пут Београд у повољнијој позицији од Приштине.
- Београд је прихватио европски предлог као основу за дијалог док Приштина то није учинила. То је велика предност за Београд и требало би то на паметан начин искористити. С друге стране, политика Албанаца је већ годинама "све или ништа". Сада се први пут сударају са чињеницом да се мора наћи компромисно решење. Уколико Курти настави да то одбија није искључено да САД нађу начин да га притисну пре свега зато што Косово је економски зависно зависно до Запада - закључује Ђукић.
"Курти тактизира због свог јавног мњења"
С друге стране, председник управног одбора Форума за етничке односе Душан Јањић сматра да САД неће ићи на смену Куртија.
- Виши саветник у Стејт департменту Дерек Шоле је рекао да су за САД преговарачи Курти и Вучић који су учествовали и у досадашњој фази припреме европског плана. Курти, пак, одуговлачи са формирањем ЗСО јер је проценио да му се то може, нарочито у односу према Мирославу Лајчаку - оцењује Јањић.
Како каже, Курти тактизира пре свега због јавног мњења на Косову.
- Све што сада ради намењено је тамошњим бирачима. Куртију не одговарају ванредни избори. С друге стране, САД не би да ризикује са изборима јер би тада било потребно још три-четири месеца за формирање владе што ће успорити преговоре. Мислим да ће одлука о изборима бити донета до краја фебруара - предвиђа Јањић.
Саговорник верује да ће ЗСО бити формиран.
- Колико сам разумео Курти није децидно против ЗСО-а, али поставља питање због чега би се та заједница формирала пре других споразума. Могле би можда да се заједно са оснивањем ЗСО крене у отварање масовних гробница па се на тај начин нађе неко решење којим би обе стране биле задовољне - закључује Јањић.
САД може да формира ЗСО и без Куртија?
Занимљиво албански аналитичари са Косова сматра да би САД могла без Куртија да оснује ЗСО. У то верује Арбнор Садику, експерт за политичка питања након што САД није позвао премијера Косова на дискусију о ЗСО.
- Игнорисање премијера Аљбина Куртија од стране америчке амбасаде доказ је да косовска страна није та која сарађује са Квинтом око постизања споразума о ЗСО, а истовремено је упозорење да САД заиста могу да направе Заједницу на Косову и без Самоопредељења и Аљбина Куртија - истиче Садику.