"УПОЗОРЕНИ СМО ОД ЗАПАДА" Курти сатеран у ћошак: Премијер лажне државе открио какав УЛТИМАТУМ му је поставио Ескобар
Премијер тзв. Косова Аљбин Курти рекао је да је добио упозорења о могућности смањења подршке Запада, уколико тзв. Косово не буде конструктивно у односу на преговоре тзв. Косова и Србије и додао да није позван на састанак који ће 31. јануара организовати америчка амбасада у Приштини, на којем ће се разговарати о Заједници српских општина.
Курти је у интервјуу за медије рекао да је тај састанак резултат инсистирања изасланика Сједињених Америчких Држава за Западни Балкан Габријела Ескобара.
- Очекујем да Ескобар у Београду каже да Србија треба да призна Косово, а не да у Приштини каже да ће се до Заједнице доћи, без обзира на мој став - рекао је Курти.
КУРТИ БЕЗ ПОДРШКЕ? Огласио се немачки амбасадор - Пет земаља ЕУ ипак не признају Лажну државу
ПРОЦУРИЛИ ДОКУМЕНТИ ЕУ ЗА ДИЈАЛОГ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ: Куртијеви медији пренели "ажурираних" ДЕСЕТ тачака - Ево шта се тражи од Србије (ФОТО)
"БОРБА СРПСКОГ НАРОДА НА КиМ ЈЕ ЗА ГОЛИ ОПСТАНАК" Петковић о Куртијевом цинизму: Његова политика је сама по себи негација права и најогољеније насиље
Говорећи о европском плану за нормализацију косовско-српских односа, Курти је рекао да му он није представљен у форми "узми или остави", већ као платформа за даљу дискусију.
Он је поновио да је европски предлог добра основа за разговор, али је рекао да не садржи све оно што би тзв. Косово желело.
Курти је рекао и да очекује интензиван дијалог са Србијом, како би договор био постигнут у поменутом временском оквиру, а то је, према његовим речима, март 2023. године.
Косову и Србији је предложено оно што се сада зове европски план за нормализацију односа, који подржавају Сједињене Америчке Државе. Да ли прихватате овај план?
Још на јесен прошле године сам рекао да је предлог Европске уније, који подржавају Француска, Немачка и САД, добра база за даље дискусије, да је погодна платформа и оквир да се иде напред. Стога сам увек био конструктиван у приступу овом предлогу који има језик, можемо рећи, универзалних појмова као што су независност, територијални интегритет, суверенитет, затим демократија, владавина права, самоопређељење. Дакле, ствари које смо увек афирмисали као "Република Косово" и као народ, кроз године и деценије.
Може ли се рећи да је овај план нацрт споразума, оквирни споразум, или садржи принципе о којима се може направити општи споразум?
Има пет реченица у преамбули и десет чланова. Ја сам послао и своје коментаре будући да ми ниједном није речено да је ово предлог "узми или остави". Дакле, није било таквог ултиматума ниједном.
- Према томе смо рекли да, у принципу, то сматрамо добром основом за даље дискусије, на чему ћемо се ангажовати када год нас позову у Брисел. Наравно, много тога се треба разјаснити ту јер један споразум је одржив када се уклоне двосмислености и само када је стабилан на тај начин, може заиста да се спроведе.
- На последњем састанку 20. јануара инсистирао сам да буде и пет држава, оне које ће променити став путем акта сагласности, јер потпуна нормализација биће потпомогнута управо путем признања пет држава које се још нису придружиле већини држава чланица ЕУ.
- Дакле, мој главни приговор, а има и других, али главни приговор који сам споменуо на последњем састанку, тиче се универзалног признања које нам је потребно унутар ЕУ и НАТО, где тежимо да се учланимо.
Можемо ли говорити и о осталим примедбама које спомињете? Кажете да је то добра основа за даљу дискусију, али због којих тачака сте скептични?
- Ја сам говорио на састанцима, а такође сам и уложио и писмене коментаре, тако да није прикладно да сада угрозимо поверљивост разговора. Али, знам да није тачно да је друга страна прихватила овај предлог. И она је дала своје приговоре.
- Мој утисак је да је одзвањање како је Београд прихватио европски предлог, више у функцији вршења притиска над Косовом него што је права истина зато што су они поднели захтеве који нас удаљавају од нормализације. Дакле, поднели су замерке које нас удаљавају од нормализације, док су замерке које сам ја поднео замерке које нас још више приближавају споразуму о нормализацији - рекао је Курти.