"ЗСО ЈЕ СУШТИНСКИ ЕЛЕМЕНТ ДА БИ СЕ КРЕНУЛО НАПРЕД" Амерички амбасадор послао јасну поруку Приштини
Формирање Заједнице српских општина на КиМ је суштински елемент да би се кренуло напред у дијалогу, изјавио је данас амерички амбасадор у Београду Кристофер Хил и поручио да се тиме на првом месту треба позабавити, а да онда, како је рекао, следи оно што је наведено у француско-немачком предлогу за КиМ.
Хил је, такође, поручио да је Србија сада вероватно на најважнијем путу у својој историји - ка придружењу евроатлантским интеграцијама, укључујући и ЕУ и да САД желе да помогну Србији да то реализује.
- Желим да будем јасан, да подржавамо будућност Србије. Најбоље односе на свету имамо са ЕУ, а Србија је на путу да јој се приближи, што је најбољи начин да ојачамо наше односе - рекао је Хил у Музеју Николе Тесле након потписивања Меморандума о разумевању између Владе Србије и Америчке агенције за међународни развој о сарадњи на реализацији пројекта "Боља енергија у Србији".
СА MOZZARTOM НА КРИЛИМА МУЗИКЕ: Хуманитарни музички караван посетиће 12 градова широм Србије
СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ПРИШТИНЕ: Курти је прихватио Заједницу српских општина!
"ЗСО НЕ МОЖЕ БИТИ НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА" Вучић објаснио како ће изгледати Заједница српских општина
На питање медија, како види формат Заједнице српских општина и да ли међународна заједница има механизам да приволи Приштину да споразум из Брисела потписан пре скоро 10 година реализује, рекао је да су сви преговарачи, било да су из ЕУ или САД, потврдили да је ЗСО обавеза која проистиче из Бриселског споразума.
- Ако пажљиво читате текст, првих шест тачака се бави управо формирањем ЗСО и то је суштински елемент да би се кренуло напред. И тиме се на првом месту и треба позабавити, а потом следи оно што је наведено у француско-немачком предлогу, који ужива подршку ЕУ. У том документу се иде на шире идеје које ће захтевати више времена - рекао је Хил.
Додао је да не можемо очекивати да се све реши данас или сутра, али да је на првом месту да морају да се спроведу постигнути споразуми у Бриселу.
На питање како САД виде формат будуће ЗСО, да ли онако како предвиђено Бриселским споразумом, каже да не може више информација да да о томе, јер треба да се разраде детаљи.
- Бриселски споразум има свега шест реченица, на томе треба више да се ради и да се разраде детаљи - навео је амерички амбасадор.
На питање медија да ли се кроз француско-немачки предлог враћа "Ишингеров план" на сцену, он је рекао да се треба најпре фокусирати на садржај постојећег плана, а да касније могу да се упоређују и траже сличности и разлике између та два плана.