АМЕРИКА ОКРЕНУЛА ЛЕЂА КУРТИЈЕВОЈ ПОЛИТИЦИ? Огласили се Шоле и Ескобар: "Приштина мора да формира ЗСО"
Премијер привремених приштинских власти Аљбин Курти генерично одбија формирање ЗСО
Саветник у америчком Стејт департменту Дерек Шоле и специјални амерички изасланик за западни Балкан Габријел Ескобар, истакли су да је време за оснивање Заједнице општина са српском већином и да је то правно обавезујућа међународна обавеза.
Шоле и Ескобар, у ауторском тексту за приштинску Коху, објашњавају како би изгледала Заједница и наводе да су међу најважнијим циљевима САД на западном Балкану да помогну "у стварању услова за здраве, мирне и стабилне односе Србије и Косова", оцењујући да је ово историјска прилика коју обе стране треба да искористе.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/01/29/collage_maker-29-jan-2023-11.41-pm.jpg?itok=zvj6we8a)
"ВАЖНО ЈЕ ДА НЕ ПОДЛЕЖЕМО ЕУФОРИЈИ" Ђурић објаснио зашто Курти избегава разговор о ЗСО
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/01/29/319093124_3396551377266179_4380245203481113936_n.jpg?itok=OfMtHvxK)
ПРИТСЦИ НА СРБИЈУ ИЗ ДАНА У ДАН РАСТУ! Косово је само један од захтева, дугачак списак "прохтева" Брисела
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/09/29/profimedia-0020299965.jpg?itok=yRzlLpUR)
ОГЛАСИО СЕ БИВШИ СПЕЦИЈАЛНИ ИЗАСЛАНИК ЕУ ЗА КОСОВО И МЕТОХИЈУ: "Спремају се тешки кораци за Србију, али Београд може све да преокрене"
Наглашавају да је међу најкритичнијим задацима примена споразума о Заједници општина са српском већином и да је време да се јасно каже шта она јесте, а шта није.
Како објашњавају, Заједница би била структура за општине са већинским српским становништвом која би координисала питања и услуге као што су образовање, здравство, урбано и рурално планирање и локални економски развој, другим речима функције које су одговорност свих општина на тзв. Косову.
Сматрају да је то начин да се побољша свакодневни живот грађана, створи поверење између Срба и владе привремених приштинских институција, обезбеде боље везе између севера и остатка тзв. Косова и да се створе механизми да Срби више учествују у друштвеном животу.
Шоле и Ескобар истичу да је имплементација Споразума о ЗСО правно обавезујућа међународна обавеза, која захтева акцију Приштине, Београд, ЕУ, као и постојећу посвећеност Сједињених Држава у подршци дијалогу уз посредовање ЕУ.
Указују да посвећеност Приштине стварању заједнице не крши косовски устав, нити угрожава, како наводе, "њен суверенитет, независност или демократске институције" и додају да се САД снажно противе стварању било које етничке заједнице налик Републици Српској у БиХ.
Шоле и Ескобар наводе да међународна заједница не настоји да наметне решење, већ од Приштине тражи да пружи своју визију за Заједницу и подсећају да је специјални представник ЕУ навео да постоји 14 сличних аранжмана унутар ЕУ, од којих ниједан не подрива европске системе ефективног управљања.
- У оквиру дијалога који води ЕУ, Косово може да одбаци опције које угрожавају његову правну структуру, али не може да одбаци своје обавезе - истичу двојица високих америчких дипломата.
Додају да су САД, као, како наводе, "најпрокосовскија земља у свету", посвећене подршци народу тзв. Косова како би се осигурало да "његова уставна и правна структура не буде угрожена".
Наводе да би општине са заједничким интересима, језиком и културом могле ефикасније да раде заједно на решавању заједничких изазова у пружању јавних услуга и као пример се наводи да ће општине моћи да креирају наставне планове и програме на српском језику за локалне школе у неким општинама, а не да раде, како се наводи, "у вакууму".
Шоле и Ескобар наводе да би општине сарађивале у оквиру "легитимних косовских институција и структура" и да би омогућавањем одређеним општинама да ефикасније врше овлашћења која већ имају, била избегнута потреба да грађани траже услуге од, како је наведено, "нелегалних паралелних структура".
Додају да би свака подршка и помоћ коју би Србија понудила Заједници, морала да буде транспарентна и да иде легитимним и дозвољеним каналима.
Шоле и Ескобара наглашавају да Заједница општина са српском већином не би била једнонационална и да би то биле општине са српском већином, где живе не само Срби, већ и Албанци, Бошњаци и други.
Двојица америчких дипломата наглашавају да су САД спремне да подрже Приштину да испуни обавезу формирања ЗСО и да ће стајати уз њу на сваком кораку.