Арно Гујон: Изјаве Кларка дубоко штетне за Србију, посебно за Србе на АП КиМ
Директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Србије Арно Гујон оценио је данас да су изјаве пензионисаног америчког генерала Веслија Кларка да је поносан на НАТО бомбардовање СРЈ 1999. године дубоко штетне за Србију, посебно за Србе на АП КиМ.
"Ове примедбе су дубоко штетне за Србију, посебно за српску хришћанску мањину на Косову, која је и даље угњетавана од стране муслиманске албанске већине. Лишени права, третирани као грађани другог реда, косовски хришћани живе повучено у гетима, излазећи само уз велики лични ризик и повремено су изложени насилним погромима. Од 250.000 становника 1999. године, Срба на Косову сада има мање од 100.000, а притисак на њих наставља да расте“, навео је Гујон у саопштењу.
Гујон је додао да не види на шта је Кларк поносан, истичући да је НАТО, "очигледно не поштујући међународно право и УН", током 78 дана бацао бомбе на Србију, немилосрдно гађајући цивилну инфраструктуру као што су пијаце и стамбена насеља.
Он је истакао и да је хуманитарна ситуација на АП КиМ поражавајућа.
Гујон је подсетио на изјаву тадашњег генералног секретара УН Кофи Анана из 1999. године да су "НАТО ваздушни напади изазвали бројне цивилне жртве, а велика разарања и значајна оштећења инфраструктуре и средстава за производњу имали су разоран утицај на индустрију, запошљавање, животну средину, основне услуге и пољопривреду".
"Међу најугроженијим и занемареним жртвама је преко 500.000 српских избеглица из разних југословенских сукоба из прошлости, цивила, систематско уништавање имовине и средстава за живот, безакоње и бесмислено насиље, хиљаде потврђених убистава, безброј необјашњивих смрти и неописива страдања. Региони које је Мисија на Косову посетила били су сведоци низа убистава, паљевина, пљачки, присилних протеривања, насиља, осветничких напада и терора", казао је тада Анан, преноси Гујон у саопштењу.
Гујон је даље навео да су српски хришћани на АП КиМ до данас остали мета узнемиравања и насиља "у циљу њиховог коначног искорењивања".
"Њихов опстанак зависи искључиво од крхких веза које одржавају са Београдом", истакао је Гујон и додао да изјаве Кларка "отварају старе ране" у ситуацији када се Србија приближава ЕУ, а Запад суочава са затегнутим односима са Русијом и САД, у којој се од новог председника очекује да се бави текућим сукобима.
"У закључку свог интервјуа, амерички генерал је изјавио 'Албанија је веома добро економски, а Косово може још боље. Верујем да је ово период транзиције'. Међутим, Косово које признаје мање од 100 земаља - и даље се сматра мафијашком државом, средиштем разних незаконитих активности везаних за Европску унију", закључио је Гујон у саопштењу.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је у четвртак да не види у чему се огледа понос пензионисаног америчког генерала Веслија Кларка на НАТО бомбардовање Србије 1999. године.
Вучић је у Будимпешти, одговарајући на питање новинара да прокоментарише изјаву Кларка да је поносан на операцију против Србије и да Србија мора да иде у будућност без Косова, рекао да су људи у Србији огорчени на то што је Кларк учинио и да не види у чему се огледа тај велики понос када је 19 земаља, мимо правила УН, мимо Повеље УН, мимо одлуке Савета безбедности УН напало једну малу земљу.
Кларк, који је 1999. године био на челу снага НАТО које су бомбардовале СРЈ, изјавио је, поред осталог за АБЦ News, да је поносан на ту операцију и да Србија треба да се окрене будућности са прихватањем те чињенице.