БЕРЛИН КРЕЋЕ У ДИПЛОМАТСКУ ОФАНЗИВУ: Шолц решава "косовски чвор" - немачки канцелар припрема састанак са Вучићем
У Немачкој постоји и идеја о примени модела две Немачке, по којој Београд не мора званично да призна Косово, али и да не спречава његов пут у међународне организације, наводи Мирослав Стојановић.
Последњи замајац у дијалогу Београда и Приштине производ је очигледно појачане дипломатије Брисела, као званичног посредника, али и Вашингтона, чији се утицај посебно видео у најкритичнијим моментима. Ова дипломатска офанзива као да је пробудила и Немачку, која ће се врло конкретно укључити у цео процес. Немачки канцелар Олаф Шолц већ за јесен припрема нове састанке с председником Србије Александром Вучићем и косовским премијером Аљбином Куртијем, попут оних које је организовао у мају у Берлину.
Дугогодишњи дописник "Политике" из Немачке Мирослав Стојановић каже да ово треба схватити као оживљавање доста замрлог Берлинског процеса, у којем је кључна ствар Косово.
"ИМАМО ЈОШ ДВА МЕСЕЦА" Лајчак о горућем питању на Косову и Метохији: Наћи ћемо решење
"ВУЧИЧ ПОТПУНО ПОСВЕЋЕН РЕГИОНАЛНОЈ СТАБИЛНОСТИ, НЕ ЖЕЛИ НАСИЉЕ" Ескобар на форуму на Бледу говорио о ситуацији на Западном Балкану
"ДРАЖА СУ МУ ДОКУМЕНТА ПРИШТИНЕ" Петковић брутално одговорио Јеремићу: Није размишљао о Србима са КиМ док је пио најскупља вина
- То је и нека врста такмичења између Вашингтона и Берлина, а оно и иначе поодавно траје на теми Косова. Америка је форсирала Отворени Балкан, а Немачка је пре тога кренула с Берлинским процесом. Шолц сад покушава да искористи ову атмосферу у којој има помака у такозваној нормализацији односа, иако то ни издалека не решава статусно питање. Немци остају при варијанти да на крају свега тога иде обавезно признавање Косова као независне државе, што је Шолц рекао и на конференцији с Куртијем у Берлину, а поновио је и у Приштини. То је и америчка позиција. Међутим, то Београд никада неће прихватити. Процес нормализације треба одвојити од статусног питања, јер она подразумева стварање неких бољих услова за све грађане покрајине, али и за Србију. Померање на том путу је увек добродошло, али статусно питање остаје за крај - наглашава саговорник.
Шта може бити предлог
Стојановић напомиње да у Немачкој постоји и идеја о примени модела две Немачке, по којој Београд не мора званично да призна Косово, али и да не спречава његов пут у међународне организације, поготово у УН.
Већинско гласање уместо права вета
Немачки канцелар Олаф Шолц залаже се за већину гласова о спољнополитичким и пореским питањима у ЕУ како би спречио да блок буде парализован ветом појединачних држава док се спрема да прими нове чланице. Он је у свом говору у Прагу нагласио да је Немачка посвећена проширењу ЕУ, истичући да земље западног Балкана, али и Украјина, Молдавија и евентуално Грузија треба да постану део блока. Међутим, Шолц сматра да ће у "овој проширеној Унији разлике међу државама чланицама расти с политичким интересима, економским утицајем и системом социјалне сигурности".