"То ће неизбежно бити процес давања и узимања" Кристофер Хил о томе колико ће избори у Србији утицати на бриселски дијалог
Хил је подсетио да свака страна у бриселском дијалогу има нека питања, елементе који су јој од централног значаја.
Амбасадор САД у Србији, Кристофер Хил, оценио је данас да не види како би избори, било они у Србији или САД, могли да оставе по страни дијалог Београда и Приштине или да га зауставе на неко одређено време.
ПРЕТЕРАНИ ОПРЕЗ ИЛИ НОВА САБОТАЖА?! Османи даје зелено светло за формирање ЗСО али има један УСЛОВ
"ПРИШТИНА ЋЕ ПРЕ ДА ОТВОРИ АМБАСАДУ НА МЕСЕЦУ НЕГО У БЕОГРАДУ!" Дачић одговорио на бруталне лажи такозваног Косова
ПРВЕ ДВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ЈЕ НАДГЛЕДАТИ БРИСЕЛ, ИМАЋЕ СКУПШТИНУ И ПРЕДСЕДНИКА! Испливали детаљи Раминог ПРЕДЛОГА за ЗСО
Хил је рекао да очекује да се дијалог настави и да се "мора гледати на флексибилност" Београда и Приштине, јер "ће на крају и неизбежно то морати да буде процес давања и узимања".
- Свакако не желим да се претварам да нисмо у изборној сезони. Ми смо у изборној сезони, а изборне сезоне, било да су у Србији или САД, увек представљају посебне изазове за политику. Али што се тиче бриселског дијалога, не видим како он може на било који начин да остане по страни или да буде паузиран на било који начин - рекао је Хил.
На питање да ли ће дијалог у светлу избора бити настављен истим интензитетом или ће на њега ипак утицати изборни процес, амерички амбасадор је одговорио да сматра да је потребно да се иде напред.
- Мислим да је специјални представник ЕУ за дијалог, Мирослав Лајчак, заиста осмислио неке позитивне идеје за обе стране, које могу представљати кораке у процесу нормализације односа. Морате гледати на флексибилност сваке стране, јер ће на крају и неизбежно то морати да буде процес давања и узимања - рекао је Хил.
На питање да ли ће формирање ЗСО бити предуслов за наредне кораке у дијалогу, Хил је рекао да о тим детаљима треба разговарати са конкретним преговарачима и нагласио да је од редоследа важније то да свака страна зна шта је прихватљиво за ону другу.
Подсетио је да свака страна у бриселском дијалогу има нека питања, елементе који су јој од централног значаја.
- За српску страну очигледно је важна ЗСО, за Косово то су друге ствари као што је чланство у међународним организацијама, статус у оквиру НАТО и на крају чланство у ЕУ. Дакле, они гледају неке специфичне елементе - рекао је Хил.
Према његовим речима, могуће је ићи напред ако се елементи могу договорити.
- Решење зависи од жеље колико стране желе да постигну споразум - изјавио је Хил.