"ЦИЉ ИСЕЉАВАЊЕ СРБА, А НАЧИН ЕЛИМИНАЦИЈА СПЦ" Против нашег народа на Космету се води рат, а "БРИТАНЦИМА ДОЗВОЉЕНА СВА СРЕДСТВА"
Тврдње председнице Одбора за спољну политику Британског парламента Алише Кернс узбуркале су Српску јавност.
Оптужбе британске посланице Алише Кернс, да се преко административних прелаза из Србије на тзв Косово колима хитне помоћи шверцује оружје и довози у православне цркве на Косову, због чега је премијер лажне државе Аљбин Курти најавио опсежну истрагу, аналитичар Срђан Граовац види као опасан покушај криминализације СПЦ, са циљем да се она као најснажнији ослонаца Срба уздрма.
РЕШИО ЈЕ ДА ИСПУНИ СВОЈЕ БОЛЕСНЕ ФАНТАЗИЈЕ - Курти даје све од себе да СПЦ оптужи за тероризам, НИ КФОР ГА НЕ ЗАНИМА
РУШЕ СЕ СНОВИ КОСОВСКОГ ДИКТАТОРА! Харадинај се ХИТНО огласио - позната формула за политичку елиминацију КУРТИЈА!
"ИСТОРИЈА ДАВАЊА НЕТАЧНИХ ИНФОРМАЦИЈА" Еминентни професор са Кембриџа стао у ОДБРАНУ СРБА НА КОСМЕТУ
Тврдње председнице Одбора за спољну политику Британског парламента Алише Кернс одмах је демантовала Епархија рашко-призренска, инсистирајући на томе да се оптужбе провере и да Кфор саопшти да ли може да потврди наводе британске посланице. Огласили су се и из Кфора, одакле су поручили да мисија нема сазнања и доказе о наводном шверцу оружја у православне цркве на Космету.
Поводом иступања Кернс, српски шеф дипломатије Ивица Дачић позвао је на разговор отправника послова амбасаде Велике Британије Доминика Отвеја, којем је пренео дубоку забринутост због изнетих оптужби, указујући да Министарство спољних послова Србије поступа са пуном озбиљношћу и одговорношћу и очекује више информација и хитну проверу поменутих тврдњи, како од британске стране, тако и од других надлежних органа, укључујући мисију Кфора.
Шеф српске дипломатије нагласио је да ће на такве ствари Србија увек реаговати, штитећи своје државне и националне интересе.
С друге стране, премијер кажне државе Аљбин Курти брже-боље је најавио да ће са тзв косовским безбедносним структурама, НАТО и Кфором прикупити податке о изнетим оптужбама за шверц оружја у православне цркве.
Историчар Срђан Граовац из Центра за друштвену стабилност каже да оптужбе британске посланице имају за циљ да се изврши притисак на Србе на Косову и на Србију да признају независност тзв Косова.
- Западни центри моћи, а нарочито они у Британији, означили су очигледно СПЦ као кључног непријатеља у остварењу циља независног Косова. Зашто? Зато што је СПЦ неко ко је чувар културног наслеђа и српског народа на КиМ, неко ко је гарант опстанка Срба на том простору. Самим тим, удар на СПЦ није нимало случајан, јер има за циљ да се подстакне исељавање Срба, и кроз смањење утицаја цркве или њеном елиминацијом - прича Граовац.
Он указује да следе преговори око СПЦ и њеног статуса у јужној српској покрајини, али и да не треба заборавити да је то у највећој мери дефинисано још Ахтисаријевим планом.
- Није случајно што овај напад на СПЦ долази баш сада и то у форми да црква покушава да се "криминализује". Ако желите да нападнете цркву, то нико у свету неће са одобрењем прихватити. Зато је ово припрема за то, покушава се да се СПЦ криминализује и представи као терористичка организација. Ствара се алиби за напад на СПЦ. Сама чињеница да се црква криминализује, има јасну позадину - да се убрзају процеси протеривања Срба и признања независности Косова - каже Граовац.
Поручује да га не изненађује што су оптужбе на рачун СПЦ стигле из Лондона, јер је, указује, Британија у овом тренутку највећи "јастреб" западне политике против Русије, а Србија ту политику не следи.
- Зато су, када је реч о Британцима, очигледно дозвољена сва средства против Србије, па самим тим и напад на СПЦ. То је још једно средство притиска на Београд, када је реч о нашој спољној политици и односу према рату у Украјини - каже Граовац.
Наводи и да није случајно што су оптужбе Кернс изречене на дебати у британском парламенту поводом годишњице догађаја у Сребреници.
- Очигледна је намера да се повежу Босна и Херцеговина и Косово, односно да се Срби и Србија представе као реметилачки фактор на Балкану. То је тежња и политичких елита у Сарајеву и Приштини. Оптужбе Кернс дошле су после боравка Аљбина Куртија у Лондону, где се састао и са њом. У Лондону је био и бошњачки члан Председништва БиХ Денис Бећировић. То ништа није случајно - каже Граовац.
Граовац сматра да је јако значајно што је Кфор демантовао тврдње британске посланице.
- Важно је што су одговорно поступили и негирали да имају таква сазнања. Опасно би било да је Кфор, којим случајем, ћутао. Тиме би се дао кард бланш Куртију да реагује. Нема сумње да покушај криминализације СПЦ није случајан. Кад то радите значи да припремате удар, а криминализација је оправдање - додаје он.