Шта обећавају албански политичари на Косову: Кампања ЗАПАЉИВИХ ПОРУКА увелико почела
Нешто више од 15 дана остало је до седмих по реду послератних парламентарних избора на Косову и Метохији
Предизборна кампања почеће 25. септембра, али и пре ње лидери свих политичких странака свакодневно обилазе бираче и покушавају да их убеде да ће се борити против корупције, за владавину права, отварање нових радних места, али поручују и да их чека врло напоран период разговора са званичницима из Београда. Многи верују да ће донети нове играче у дијалогу са Београдом.
Најновија истраживања показују да у ред за добијање већине у будућој скупштинској гарнитури могу да стану четири политичке групације. У свакој од њих кажу да ће добити највише гласова и право да формирају владу.
- Имајући у виду да су у питању исти актери, мислим да је то мала разлика и мала могућност да се дође до промена али зато постоји велика вероватноћа да ће народ гласати за оне који су довели до превремених избора - наводи аналитичар Бехљуљ Бећај.
Теме које странке намећу су – мењање рада будуће владе и институција из корена. Такса на српску робу и даље је основа кампање премијера у оставци Рамуша Харадинаја. Борба против корупције је тема бившег председника Скупштине и председника Демократске партије Косова Кадрија Весељија.
Дијалог са Београдом се помиње у контексту останка таксе на српске производе и након избора.
Раскол у Европској унији којем се не види крај: Две европске силе ЗАРАТИЛЕ ОКО КОСОВА! Страх од пада лажне државе расте
Специјално тужилаштво у Хагу позвало је бившег команданта ОВК: САСЛУШАН У СВОЈСТВУ СВЕДОКА!
Време је да се ствари промене! Србија изнела чињенице: УН главна за дијалог Београда и Приштине, а где је ЕУ?
То неће бити унутрашња потреба фактора на Косову али ће они подлећи притиску међународног фактора који би их натерао у правцу проналажења решења – компромиса - оцењује Бећај.
Опозиционим странкама – Демократском савезу Косова и покрету Самоопредељење дају се највеће шансе да би удружене могле да буду основа будуће владе, а тиме и носиоци дијалога, ако до њега дође.
- Нормализација је важна, али не егзистенцијална. Када смо прогласили независност, нисмо мислили да то може без Србије. Разлог за дијалог је тај што верујемо у добросуседство. Једина улога председника биће потписивање уредбе о ратификацији споразума - наводи Вјоса Османи, кандидат ДСК.
Аљбин Курти, кандидат Самоопредељења за премијера наводи да треба успоставити дијалог са Србима на КиМ.
- Прве недеље ћу успоставити дијалог са српском мањином на Косову - наводи Курти.
ПРЉАВА ИГРА ПРИШТИНЕ У БОРБИ ЗА ИНТЕРПОЛ Не бирају средства да дођу до циља, а прошлогодишњу седницу обележио је невиђен СКАНДАЛ
СРБИЈА У ЖЕСТОКОЈ ОФАНЗИВИ: Настављамо да лобирамо против чланства лажне државе Косово у Интерполу
ХАРАДИНАЈ ЈОШ 1990. ПРЕДСТАВЉЕН КАО ЛИДЕР ТЗВ. КОСОВА: Злочинац промовисан у Стејт департменту! (ФОТО)
А Српска листа, уз подршку званичног Београда, у последња два мандата имала је највише српских посланика у косовској скупштини. Била је коалициони партнер владајућим странкама Албанаца. За њену подршку у будућој влади, кажу у Српској, биће потребно уважити интересе преосталих Срба.
- Свако ко жели да разговара са Српском листом мора да покаже поштовање према српском народу на простору Косова и Метохије, према нашим жртвама - наводи Игор Симић, потредседник Српске листе.
Уз Српску листу за предстојеће изборе 6. октобра пријавиле су се још – Самостална либерална странка, Партија косовских Срба и коалиција "Слобода".
БОНУС ВИДЕО: Ово су НАЈМОЋНИЈЕ ФОТОГРАФИЈЕ које су икада направљене, а иза сваке се крије ПОСЕБНА ПРИЧА (ВИДЕО)