ДВА АДУТА БЕОГРАДА У БОРБИ ЗА КОСОВО И МЕТОХИЈУ: Приштини затворена врата за пријем у међународне организације
На све снажније притиске западних сила да се заокружи независност Косова, Србија је одговорила опсежном ацијом на свим дипломатским и политичким фронтовима како би се спустила рампа Приштини за улазак у многобројне међународне организације, укључујући Уједињене нације.
Ту наша земља има два снажна адута. Први је што се распоред снага на Ист Риверу већ дуже време константно мења у нашу корист, јер се осипа број земаља које признају лажну косовску државу. Други је подршка две моћне чланице Савета безбедности УН, Русије и Кине, које имају механизме да зауставе пријем Приштине.
Председник Србије Александар Вучић открио је у уторак да Србија тренутно има ноте осам земаља које су спремне да повуку одлуку о признавању Косова, а које би Београд могао да активира у сваком тренутку. Прихватио је и предлог опозиционе Народне странке да упути писмо председницима Русије и Кине, Владимиру Путину и Си Ђинпингу, да ставе вето у случају да се питање пријема Косова у УН нађе на дневном реду. Он је нагласио да је до сада упутио хиљаду писама на многе адресе са молбом за подршку нашем територијалном интегритету и суверенитету.
НОВА ПРОВОКАЦИЈА ПРИШТИНЕ: Лажна држава поново прети Србији - предају захтев за статус кандидата у ЕУ до краја године?
АЛБАНАЦ НЕМАЊУ НОЖЕМ УБО У ВРАТ И ГРУДИ! Нападнути јер овде ничу српске куће - све открила младићева мајка
"СВЕ ТЕЖА БЕЗБЕДНОСНА СИТУАЦИЈА НА КИМ" Епархија рашко-призренска ОШТРО осудила напад на Србе у Бабином мосту
Са осам нових земаља које су спремне да ускрате подршку Приштини, однос у УН додатно је поправљен у нашу корист, па тако од 193 чланице чак 104 не признају Косово, 84 признају, док се пет земаља налази у флуидној позицији, односно "на папиру" признају лажну државу, али не гласају у њену корист.
Кенија и Вијетнам под притиском
Председник Вучић је током расправе о КиМ открио и да је велики притисак Албанаца на Вијетнам и Кенију да признају тзв. Косово и да им у томе помажу Американци. Он је додао да ће се потрудити да ступи у контакт са новоименованим председником Кеније како би одбранио нашу позицију.
Иако је став Москве и Пекинга по питању Косова одавно познат, писмо председника Вучића Путину и Сију могло би да појача "гаранције" да Косово не може ни да одшкрине врата УН, јер пријем нових чланица морају да подрже све сталне чланице Савета безбедности, међу којима су и Русија и Кина.
Некадашњи амбасадор Србије при УН Бранко Бранковић каже да слање писама Москви и Пекингу сматра добрим потезом:
- Те две силе су одавно јасно и гласно рекле да неће у СБ гласати у корист Косова. Пријем Приштине био би директно кршење Повеље УН и принципа неповредивости територијалног интегритета и суверенитета. Зато су ми, рецимо, нејасне тврдње лидера Народне странке Вука Јеремића, који је изјавио да би захтев за пријем Косова, у њихово име, могле да поднесу САД. Чуди ме да он, који је био председавајући Генералном скупштином УН, не зна да захтев за пријем мора да поднесе онај ко жели да постане члан, и то под условом да има све атрибуте државности по међународном праву, између осталог апсолутну власт, формиране све институције власти и да контролише целу територију за коју захтева пријем. То у случају Косова не постоји.
Бранковић је убеђен да би, у случају да се питање пријема Косова у УН нађе на дневном реду, против тога биле не само Русија и Кина, већ и многе друге државе, укључујући и пет земаља ЕУ које не признају Приштину.
И поред тога што на политичкој сцени Србије постоје различита виђења распетљавања косовског чвора, акције које предузима држава у одбрани наше јужне српске покрајине поздрављене су јуче и у делу опозиције. Лидер Двери Бошко Обрадовић рекао је да је добро што је председник Вучић јасно рекао да неће дозволити формирање ЗСО по косовском уставу и законима, као и што ће упутити писмо председницима Русије и Кине.
И политиколог Цвјетин Миливојевић оцењује као позитивно то што је Вучић првог дана расправе о КиМ у Скупштини прихватио предлог НС да напише писмо Кини и Русији и затражи да ставе вето на пријем Приштине. Истакао је да је добро што је председник саслушао све политичке противнике и што је имао разумевања за различите ставове.