НИ ЕВРОПСКА УНИЈА, НИ АМЕРИКА Ево која земља највише подржава Приштину, енглески стручњак све оголио
Заједнички интерес Уједињеног Краљевства, САД и ЕУ је да се спречи већи утицај Русије.
Сарадник Центра за геополитику на Универзитету Кембриџ Тимоти Лес сматра да је политика Уједињеног Краљевства према Косову у складу са позицијама САД и ЕУ, али и да не треба негирати да постоје и одређене разлике, јер, указује - није тајна да званични Лондон има разумевања за Приштину можда више него неки други западни актери.
ВУЧИЋ И КУРТИ УСКОРО ПОНОВО У БРИСЕЛУ: Огласио се Лајчак, време је да се преговори наставе
ПУЦЊАВА У ВУЧИТРНУ! Има мртвих и рањених, две особе тешко повређене, лекари се боре за живот рањеног
АРБАНАСИ СЕ ЗАИГРАЛИ! Харадинај се сусрео са Бегајем: Говоре о миру а сањају лажну државу у НАТО пакту
Као примере за одређене разлике између Велике Британије и осталих држава Квинте када је реч о Косову, Лес наводи то што, како каже, званични Лондон - изгледа да подржава полицијске акције на северу Косова и инсистира да Заједница српских општина мора да буде у складу са косовским Уставом и да не буде нова Република Српска.
- Ове мање разлике у приступу не треба да се преувеличавају. Уједињено Краљевство има фундаментално исти интерес као САД и ЕУ када је реч о Косову, а то је да се спречи повратак нестабилности која би могла да дестабилизује и БиХ и шири регион - наводи Лес.
Он каже и да је заједнички интерес Уједињеног Краљевства, САД и ЕУ да да се спречи већи утицај Русије.
- Уједињено Краљевство подржава напоре ЕУ и САД да се постигне договор између Србије и Косова пре него што спроводи неку алтернативну политику према две стране - сматра Лес.
Коментаришући то што током прошлонедељне посете изасланика ЕУ, САД, Француске, Немачке и Италије Београду и Приштини, емисар британске владе за регион Стјуарт Пич, једини од представника Квинте није био присутан, али је зато у Приштини тог дана била посланица Алиша Кернс, која је у претходном периоду више пута подржавала Куртијеву владу и оштро осуђивала Београд, позивајући на увођење санкција Србији, Лес сматра да тиме - није послата било каква специјална порука.
- Сигурно не да дебата о статусу Косова треба да буде решена у корист Косова а не кроз преговоре. Мислим да су овде индикативне две ствари. Прва је да после Брегзита, Уједињено Краљевство не предњачи у напорима да се реши косовски спор, што је формално у рукама ЕУ и САД. Уједињено Краљевство је сада фокусирано на осигуравању безбедности на Косову кроз НАТО. Друго, Алиша Кернс је сама одлучила, једнострано, да подржи Косово у његовом спорењу са Србијом. То је оно што могу да видим из реакција британске владе на њене иступе, која Кернс види више као проблем него као део било ког решења - наводи Лес.
На питање како види тврдње да је Лондон међу најчвршћим савезницима Косова, али и самог премијера Куртија, Лес каже.
- Мислим да се то да је Лондон снажан савезник Косова само односи на дугогодишњу политику према Косову. То значи да подржава независност Косова и цени његову лојалност и односе према питањима као што су Русија и Украјина. Када је реч о Аљбину Куртију, видео сам да је председница Косова Вјоса Османи захвалила Алиши Кернс на томе што је снажан савезник и што подржава народ Косова, што није изненађујуће. Нисам упознат са тим да било који званичник владе даје Куртију експлицитну подршку и такође то не очекујем све док наставља да опструира дијалог.