У НАЦРТУ СЕ НАВОДИ И КОНКРЕТАН РОК! Европски савет тражи да Споразум о нормализацији односа Београда и Приштине уђе у Поглавље 35
У нацрту се документа Европског савета наводи и рок – крај јануара 2024. године.
Европски савет затражиће од Европске Комисије да им „хитно достави предлог за измене и допуне мерила из Поглавља 35“, којим би у то преговарачко поглавље са Србијом били укључени Споразум о нормализацији односа Косова и Србије и Анекс о његовој примени, наводи се у првом нацрту закључака европских лидера препремљењих за предстојећи самит у које су медији имали увид.
"НОРМАЛИЗАЦИЈА ОДНОСА КЉУЧНА ЗА ЕВРОПСКИ ПУТ" Лајчак информисао европске званичнике о дијалогу Београда и Приштине (ФОТО)
ТАКОЗВАНИ ПРОГЛАС ДОЖИВЕО ФИЈАСКО Члан Српске листе: Грађани послали поруку да верују искључиво председнику Вучићу
"КУПУЈЕ 200 АЛБАНСКИХ ЗАСТАВА" Куртијев полтрон у беспоштедном рату за фотељу: Лажни градоначелник поново провоцира
У нацрту се наводи и рок – крај јануара 2024. године.
Истим документом европски лидери позваће Београд и Приштину да „у потпуности поштују и спроводе“ и бриселски Споразум и његов охридски Анекс „без даљег одлагања и предуслова“, наглашавајући да се то односи и на оснивање Заједнице општина са српском већином.
- ЕУ Савет поздравља спремност Србије и Косова да прихвате нацрт статута који је странама представио медијатор ЕУ, уз разумевање да је потребно даље радити на овој основи - додаје се у том документу, али и изражава жаљење „због изостанка његове примене“.
Председници Влада и држава чланица ЕУ подсећају на то да су нормализација односа две стране и спровођење обавеза из дијалога „суштински услови на европском путу“ и упозоравају да „обе стране ризикују да изгубе важне прилике у недостатку напретка“.
Лидери 27 држава чланица ЕУ очекују од Србије да у потпуности сарађује и предузме све неопходне мере да се починиоци напада на грађане, припаднике КФОР-а, органа за спровођење закона и новинара током демонстрација 29. маја, као и насилних напада на Кососвку полицију 24. септембра на северу Косова, ухапсе и брзо приведу правди, додаје се у првом нацрту закључака Европског савета припремљених за децембарски састанак.
Европски Савет понавља да нема оправдања за насиље, оштро осуђује насилне акте и жали што Србија није предузела довољне мере у том погледу.
У истом документу ЕУ Савет изражава забринутост због јачања војних снага Србије у близини Косова, али и констатује да је потом дошло до смањења трупа и опреме.
- Србија и Косово морају да наставе са сталним напорима за деескалацију, да се уздрже од једностраних и провокативних акција које би могле да доведу до тензија и насиља и да зауставе реторику која изазива поделе - додаје се у првом нацрту закључака Европског савета.
Европски Савет поздравља то што је Србија предузела „неке кораке“ у правом смеру, укључујући јавно подстицање Срба са Косова да учествују на локалним изборима на северу Косова, али и додаје да би требало да „подстакне косовске Србе да се врате у институције које су напустили“.
Лидери држава чланица ЕУ подсећају на свој ранији закључак да ће изостанак смиривања ситуације на терену „имати последице“ и позивају се на ранију изјаву шефа ЕУ дипломатије Жозепа Бореља, „да је спреман да процени даље мере и према Србији и према Косову, ако буде потребно“.
Ово је део прве верзије нацрта закључака који би требало да финализују и усвоје министри европских послова држава чланица ЕУ на Савету за опште послове 12. децембра, а потом потврде лидери у оквиру Европског савета, на последњем овогодишњем редовном самиту, који је заказан за 14. и 15. децембар у Бриселу.
Очекује се да документ буде усвојен без већих измена.
Дан раније, 13. децембра, у Бриселу ће бити одржан и самит ЕУ-Западни Балкан, на коме се очекује долазак лидера свих држава региона.