ПОНОС НАЦИЈЕ И "КОСОВСКО ЧУДО": Девојчица Павлина носи фотографије српских хероја на "Бесмртном пуку" у Москви
Ова талентована девојчица, која је задобила епитет "косовског чуда", у Москву је допутовала на позив организатора "Бесмртног пука" у Русији, где је певала песме са Косова и Метохије и где је учествовала у шетњи "Бесмртног пука“
Фотографије, али и славу тројице српских хероја који су деведесетих година страдали на Космету данас ће улицама Москве прошетати и девојчица из Ораховца, српске енклаве на Косову и Метохији, Павлина Радовановић.
ВУЛИН ПОЛОЖИО ВЕНЦЕ НА НОВОМ ГРОБЉУ: Министар унутрашњих послова обележио Дан победе (ФОТО)
БОРБЕНИ АВИОНИ ИПАК НЕЋЕ НАДЛЕТАТИ МОСКВУ НА ДАН ПОБЕДЕ: Ево због чега је Путин променио планове
ШОЈГУ ЧЕСТИТАО ДАН ПОБЕДЕ: "Овај празник представља непоколебљив подвиг народа који је победио нацистичке освајаче"
Ова талентована девојчица, која је задобила епитет "косовског чуда", у Москву је допутовала на позив организатора "Бесмртног пука" у Русији, где је певала песме са Косова и Метохије и где је учествовала у шетњи "Бесмртног пука", акцији која је покренута 2014. године са циљем очувања сећања на страдале у Другом светском рату.
Павлина је на иницијативу домаћина носила портрете тројице српских хероја - Александра Мицића из Велике Хоче, који је 1998. године, на дан Светог Василија Острошког, убијен у нападу на полицијску патролу у близини села Ратковац код Ораховца, као и Александра Мајмаревића из Ораховца, који је убијен у нападу терористичке ОВК.
Мајмаревић је прва жртва напада на недужан народ, а убијен је снајперским хицем на линији одбране своје улице у Ораховцу бранећи свој кућни праг, своје родитеље, браћу и сестре.
У нападу који је почео на дан када се Православна црква сећа страдања царске породице Романов, убијено је више Срба, а за злочине почињене тих дана нико није одговарао, иако је већина киднапованих завршила живот мученички у некој од многих масовних гробница широм Косова и Метохије.
Павлина је у "Бесмртном пуку" носила и портрет Дејана Вечевића из Велике Хоче, војника у резерви, који је убијен на дан Свете Тројице 1999. године, током агресије НАТО-а на нашу земљу.
Вечеревић је са својом јединицом био у Шех махали на Планеји, која је тих дана горела од даноноћног бомбардовања. У једном од многих налета бомбардера који су немилосрдно сипали тзв. тепих бомбе угасио се и Дејанов живот, заједно са животима још двадесеторице његових сабораца.
На његовом гробу у Великој Хочи се и данас вијори српска застава као сведочанство да је Дејан бранио своју земљу, своје село, родитеље, браћу, пријатеље, своју неостварену љубав. Застава се вијори и као сећање на неправду која је задесила његов народ, али и као опомена да се такво зло нането њему и хиљадама невино пострадалим у бомбардовању никада више не понови.
Павлина Радовановић, девојчица раскошног талента и гласа, није званична представница Србије на Дану побједе у Москви, али је наш најбољи представник.
Она је наступила на централној међународној сцени "Бесмртног пука" у Парку Горког у Москви поводом обележавања Дана победе над фашизмом у Другом светском рату, а како су страни медији недавно писали, Павлину очекује и још неколико концерата у Руској престоници. Публици неће само представити музичку баштину Косова и Метохије, него ће говорити и о свом родном Ораховцу, о ни мало лаком живота Срба у овом метохијском гету.
Тренутно јој је највећа жеља да прикупи средства за израду фрескописа Цркве Успења Пресвете Богородице у родном Ораховцу и већ је одржала неколико хуманитарних концерата како би тај свој сан остварила.