ХОЋЕ ЛИ ДОЋИ ДО ПОМАКА У ДИЈАЛОГУ? Вучић и Курти састаће се поново у августу - ОВАЈ ИСХОД може да се очекује
Има ли шансе за помак у дијалогу о Косову до краја године?
Пре две недеље у Бриселу одржана је фамозна рунда дијалога између представника Београда и Приштине, Александра Вучића и Аљбина Куртија. Чуло се да је била "најгора до сада", оптужбе на рачун Србије за три геноцида, махало се књигама о злочинима над Албанцима, представљена је документација о 80 напада на Србе на КиМ... Свега тога јесте било у Бриселу, али оно чега није било - помака ка договору. А, како сада ствари стоје, тешко да ће га и бити до краја ове године. И то из једног разлога - избори које очекују Приштину, али и Србију.
Летња понуда која се не одбија! Грчка хотели: 7 полупансиона већ од 525€
"Време је да се Вучић суочи са злочиначком прошлошћу Србије" Курти још једном показао да нема стида
Четрдесетак деце са КиМ први пут на мору: Коначно срећа и уживање након тешке свакодневице (ФОТО)
Други сусрет Вучића и Куртија одржан 19. јула трајао је мање од сат времена, а бурне изјаве које су стизале после дале су јасну слику да су две стране далеко од компромиса. Једино око чега су се двојица политичара за то кратко време усагласили био је нови термин виђања, у августу.
Ни при ранијем сусрету, средином јуна, ситуација није била много боља, али се у ЕУ институцијама како преносе медији, незванично могло чути да би дијалог "могао да буде решен до краја године". То је писало и у интерном радном документу Европске службе за спољне послове, који је сачињен након вечер шефа дипломатије ЕУ Ђузепа Бореља са лидерима Западног Балкана.
Својвремено је и специјални изасланик ЕУ Мирослав лајчак давао оптимистичне прогнозе и рекао да је "договор технички остварив у року од неколико месеци".
После свих догађаја и изречених оптужби, логично је и запитати се колико је то могуће и да ли је то Брисел поново био превелики оптимиста и кладио се на погрешну карту.
Тренутно се чини тако, дијалог је на респиратору, а део разлога лежи и у чиненици да ЕУ има слабу миницију којом би приволела обе стране на договор.
За Србију је, све и да испуни све услове, улазак у ЕУ далеко због замора проширења, а тек је Приштини на дугачком штапу о чему сведочи чињеница да још нису добили ни визну либерализацију.
Сем тога, један фактор смањује шансу за договор - Приштину очекују локални избори 17. октобра, а Курти ће се тешко одлучити на попуштање Србији и тако себе довести у опасност да падне у немилост бирача и калира на изборима.
Баш је то речено у горепоменутом интерном ЕУ документу, у којем је Курти, како преносе кососвски медији, лидер покрета "Самоопредељењ" позван да буде посвећен преговарачком процесу и дијалогу, као и да избегне кашњења која могу настати као резултат локалних избора у покрајини који ће бити одржани на јесен.
На то треба додати и унутрашња превирања у покрету који води, о чему сведочи и да су последњи предали листу кандидата за градоначелнике.
На све то указује директор Форума за етничке односе Душан Јањић који каже да Куртију сада никако не одговара било који одлазак у Брисел.
- Поготово што се у последној рунди појавио са мировним споразумом у рукама, 25 година после сукоба. Опозиција после тог догађа није крила да је била грешка што је био неконструктиван, и зато је сада тамо на делу дискретација Куртија. Остаје да се види да ли ће на следећм састанку почети да разговарају о теми или ће наставити како су почели, мимо договорене агенде - каже Јањић за Блиц.
Питање је, каже он, колико ће Брисел и САД имати стрпљења за те игре.
- Остаје да се види да ли ће после јесени Брисел имати толеранције према учесницима дијалога и ставу да су им дневно политичке игре важније од агенде о којој је требало да се прича. Став САД је познат, он је радикалан, али када се обнови дијалог после избора, чини ми се да ће Брисел све то скретање са пута жестоко наплатити - каже Јањић.
И политички аналитичар и директор Института за афирмацију међуетничких односа из Приштине Фатмир Шехоли, који каже да су шансе да се постигне финализација споразума између Косова и Србије ове године немогуће. И нереалне.
- Пре свега, као што видимо не постоји ни трачак спремности за било који помак. Курти, како процењујемо у Институту за афирмацију међуетничких односа, не жели да Вучић буде тај политичар са којим ће се он договоритизбог хипотеке из прошлости. Колико смо у Институту увидели и проценили, све док је Косово унутар Устава Србије Курти може да учествује у дијалогу, али ће разним "врућим темама" доводити до веома тешких ситуација. Он је најспецифичнији и најнепредвидљивији политичар садашњице на Западном Балкану - напомиње Шехоли.
Дијалог Београда и Приштине започео је 2011. године, а 19. априла 2013. године, потписан је Бриселски споразум, документ у 15 тачака проистекао из дијалога представника Србије и Косова вођеног у Бриселу.
Крајњи његов циљ је, како је тада речено, да уреди односе Београда и Приштине, убрза њихову нормализацију и приближи Србију и Косово Европској унији.
Септембра 2010. година Генерална скупштина УН усвојила је резолуцију којом се отварају врата почетку дијалога Београда и Приштине и у којој се Европској унији даје мандат да посредује у статусно неутралним преговорима.
Осам година од споразума, кључна тачка није спроведена - формирање Заједнице српских општина. Актелна гарнитура политичара на Косову чак одбија да то буде тема о којој ће се разговарти у Бриселу.