ИЗ ПРИШТИНЕ ШАЉУ ДВЕ ОПАСНЕ ПОРУКЕ БЕОГРАДУ: Лоше вести за Србе на простору КиМ? (ФОТО)
Приштина планира да отвори конкурс за пријем 850 нових регрута за потребе снаге КБС, што је по речима њиховог тзв министра одбране до сада највећи конкурс које је Косово спровело у циљу повећања капацитета КБС-а.
План Приштине да у Косовске безбедносне снаге прими досад највећи број регрута у једом цугу је њихов одговор на питање о будућим намерама, мишљења је професор др Митар Ковач. Војни коментатор Александар Радић истиче да Приштина овим шаље политичку поруку да гради свој систем игноришући Србију.
КУРТИ КУКАО У СЛОВЕНИЈИ НА САМИТУ ЕУ: Мигови 29 надлетали границу, руски амбасадор гледао српске трупе
ПРЕДСЕДНИК ОПШТИНСКЕ КОМИСИЈЕ ЗА НЕСТАЛЕ: Почели радови на пет локација на проналажењу масовних гробница на КиМ
За два дана издато 6.365 налепница за возила са српским таблицама: Ово су општине са највише захтева
Показатељ намера Приштине у будућности
Професор др Митар Ковач, генерал-мајор у пензији, сматра да је ова најава наставак континуитета у изградњи оружаних снага тзв. Косова уз помоћ водећих сила НАТО пакта.
- Циљ им је да баш након недавне кризе на Брњаку и Јарињу где се десила једна врста демонстрације њихове силе, сада овим дају одговор о намерама у будућности. Већ се говори о томе да би се та будућа војска тзв. Косова састојала од три пука који би покривали кључне зоне Косова и Метохије усмерене према централној Србији. Истовремено, у организацији тих снага, повећању регрутног контингента и обучавању млађег кадра посебна пажња се придаје томе од које земље ће се купити системи који су погодни за тај простор и који би били усмерени ка Србији. Првенствено се мисли на преносне противоклопне и ПВО системе, као и на системе ватрене подршке од артиљеријских оружја, минобацача и наравно у оквиру тога на то да се обавештајно-извиђачки системи подигну на висок ниво – од основних тактичких јединица,од чете, батаљона па до тих пукова - истиче Ковач.
Припрема за интервенције у било ком делу Косова и Метохије?
То би значило, додаје саговорник, да би те снаге у сарадњи са њиховим полицијом могле да буду у стању да интервенишу на било ком делу Косова и Метохије.
Лоша вест за Србе на КиМ
Радић такође напомиње и да без обзира на то што је Приштина променила прописе и КБС дефинисала као своју војну силу, у реалности се ипак поштују прописи који су донети 1999. године којим је Кфор једина војна сила која доле има компетенције на том простору.
Политиколог са Косова и Метохије Александар Гуџић сматра да повећање снага КБС, и то баш у овом моменту, није добро, јер долази после немилих сцена на админстративним прелазима.
- Пре свега Срби на КиМ нису за те снаге, и имају дозу опрезности, односно неповерења када су оне у питању што је и оправдано. Приштина на овај начин само додатно ствара тензије, јер је очигледно да се КБС етнички хомогенизује. Колико знам, ове године се и косовска полиција појачава са новим припадницима, али са јако малим бројем Срба. Тако да, све у свему, вест о јачању КБС-а није баш пријатна за Србе - оцена је Гуџића.