ЈЕДИНА МОГУЋА ОПЦИЈА ЈЕСТЕ ФОРМИРАЊЕ СРПСКИХ ОПШТИНА: Брисел мора да изврши притисак на Куртија, а не Србију
Једина могућа верзија ЗСО - а је она договорена Бриселским споразумом.
За Србију је било који други модел Заједнице српских општина (ЗСО) осим онај који је дефинисан Бриселским договором неприхватљив, па тако и онај без извршних овлашћења о чему је јуче говорио изасланик председника САД за Западни Балкан Габријел Ескобар, рекао је председник Одбора за КиМ Милован Дрецун.
Дрецун наводи да је по Бриселском споразуму ЗСО дефинисана са извршним надлежностима, наводећи да се Заједницом не формира никакав други ниво власт, као и да то није била намера Београда ни српског народа.
ЛАЖНА ДРЖАВА ЈЕ ЗЕМЉА БЕЗ СПОЉНЕ ПОЛИТИКЕ? Постепено губе подршку - чак и Запад окреће поглед од њих
ЛАЖНА ДРЖАВА УДАРА НА РУСИЈУ: Москва им угрожава "националну безбедност" (ФОТО)
ВЕЛИКА ПРЕТЊА ЗА СРБИЈУ, БЕОГРАД МОРА ДА РЕАГУЈЕ: Лажна држава се наоружава, набављају војну опрему из ове земље
- Ескобар је говорио о томе да можда треба размислити да се ЗСО дефинише без извршних надлежности да не мора да постоји други ниво власти и да може да дође до неког другачијег односа повезивања сарадње међу локалним самоуправама. То је неко његово оквирно виђање како би можда могао да се разреши проблем, односно то што Приштина не жели да формира ЗСО - рекао је Дрецун.
Он напомиње да је то за Србију неприхватљиво и понавља да је Заједница дефинисана са извршним надлежностима који не подразумевају никакав други ниво власти, наводећи да у постојећем правном механизму на КиМ не постоји механизам који би могао да гарантује Србима безбрижан опстанак, економски развој и будућност на КиМ.
Дрецун истиче да се Приштина и даље понаша на начин да све што је добро за Србе не ваља за њу и додаје:
- Приштина не жели Србе на КиМ, она жели да доврши етничко чишћење и зато избегава да формира ЗСО. -
Објашњава да ЗСО треба да се формира како би Срби на КиМ имали један чврст институционални механизам који би им гарантовао квалитетнији живота, равноправан статус са Албанцима и опстанак на КиМ.
Након, како наводи, "бруталне преваре" од САД и других држава које су признале једнострано проглашену независност тзв. Косова, те земље, додаје, поново желе Србију да "уведу у замку" да почне да размишља и разговара о томе како треба да се промени Бриселски споразум у делу који се односи на ЗСО.
- Ескобар уместо да изврши притисак на Приштину да формира ЗСО, он Приштини сада прави неку одступницу и ставља се на страну Куртијевих неприхватљивих захтева који се односе на то да се не формира ЗСО, односно да се не поштује Бриселски споразум или да се формира ЗСО која би била нека врста невладине организације - рекао је Дрецун.
АЛБАНАЦ ПРОЗИВАО СТЕЛУ ЈЕР ВОЛИ СРБИЈУ! Једним коментаром га поставила на место, па споменула и Косово (ФОТО)
АМЕРИКА ТРАЖИ ДА СЕ ПОШТУЈЕ ВАШИНГТОНСКИ СПОРАЗУМ: Лажна држава одбија дијалог - да ли ће икад доћи до напретка?
НОВИ УДАР ИЗ ПРИШТИНЕ: Желе да туже Србију за геноцид, лажна држава поново прети
Подсећа да је Србија јасно ставила до знања да напретка у дијалогу неће бити док се не формира ЗСО на начин који је дефинисан Бриселским споразумом.
На питање да ли ће долазак Ескобара и представника ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака у Београд и Приштину, који је планиран од 31. јануара до 4. фебруара, "откочити" дијалог, Дрецун каже да се дијалог не може покренути ако се подржавају само неприхватљиви потези Приштине.
- Може да се настави дијалог, али која је сврха да се они састају са нашим и њиховим представницима и да се ни о чему не договоре. Мора да се постигне неки напредак, мора да се поштује Бриселски споразум, како да верујемо да ће било који будући евентуални договор бити поштован од Приштине ако се сада овако поступа са Бриселским споразумом - упитао је Дрецун.
Указује да уколико Ескобар и Лајчак желе да "одблокорају" дијалог морају да натерају Приштину да поштује оно што је договорила.
Дрецун подсећа да су и у склапање тог споразума и те како биле активне САД, ЕУ која је формално водила тај договор, а да је на крају Приштина све то прихватила.
- Какве се онда сада промене траже - упитао је Дрецун.
Председник Одбора за КиМ поздравио је изјаву Ескобара да Приштина треба да омогући српском народу на КиМ да се изјасне на изборима 3. априла и да то доживљава као демократско право и напомиње да би тако одлучан требало да буде и са формирањем ЗСО.