У Бриселу нова рунда дијалога Београда и Приштине: Српска делегација инсистира на ЗСО и на гласању 3. априла
Планирано је да састанак почне билатералним разговорима двеју делегација са ЕУ посредницима, а од резултата тих разговора ће зависити да ли ће у послеподневним сатима доћи до трилатералног састанка представника Београда, Приштине и ЕУ.
Формирање Заједнице српских општина, питање несталих, правосуђе, слобода кретања, као и право Србима на Косову и Метохији да гласају на изборима 3. априла су кључне теме за делегацију Београда, на челу са директором Канцеларије за КиМ Петром Петковићем, која се данас у Бриселу састаје са специјалним представником ЕУ Мирославом Лајчком у оквиру нове рунде дијалога Београда и Приштине на нивоу главних преговарача.
ТЕШКЕ РЕЧИ АУСТРИЈСКОГ ПОЛИТИЧАРА О КРИЗИ У УКРАЈИНИ: "Признање Косова отворило Пандорину кутију - СВЕ СЕ ВРАЋА"
ПОЛИТИЧКИ ПРОГОН ФУНКЦИОНЕРА СРПСКЕ ЛИСТЕ! Петковић: "То је притисак на српски народ на КиМ, да се ослаби БЕДЕМ ОДБРАНЕ!"
"ВАЖАН ЈЕ ЗНАЧАЈ ГРЧКОГ ПРИЗНАЊА" Лукаво и подло - Курти свим силама убеђује Мицотакиса да призна Косово
Планирано је да састанак почне билатералним разговорима двеју делегација са ЕУ посредницима, а од резултата тих разговора ће зависити да ли ће у послеподневним сатима доћи до трилатералног састанка представника Београда, Приштине и ЕУ. Из Брисела су најавили да ће на агенди састанка бити примена већ постигнутих договора и следећи кораци ка нормализацији односа двеју страна.
Представници ЕУ и САД током своје недавне посете Приштини и Београду најавили су могућност тројног састанка пре српских избора 3. априла, управо зато што су право изласка Срба са КиМ на српске изборе, један од важних услова дијалога са стране Београда. Петковић каже да ће српска страна поново инсистирати на формирању ЗСО, што је тема коју је приштински тим досад одбијао и због чега на претходном састанку није ни дошло до директних разговора преговарача:
- У априлу се навршава девет година од потписивања Бриселског споразума, а ми још немамо формирану ЗСО која треба да обезбеди права за српски народ на КиМ.
Уочи и ове рунде нису изостали притисци Приштине на српску страну. Тамошња Агенција за борбу против корупције покренула је истрагу против десет званичника Српске листе, који се терете да нису пријавили имовину. На тапету су петоро посланика СЛ - Верица Ђеранић, Зоран Мојсиловић, Љубинко Караџић, Славко Симић и Игор Симић, као и бивши председник Општине Штрпце Братислав Николић, те градоначелници Северне Митровице Милан Радојевић и Лепосавића Зоран Тодић. На листи је и бивши министар локалне управе Иван Тодосијевић. Из Канцеларије за КиМ јуче су саопштили да је овај поступак нови Куртијев притисак на српски народ и покушај да се ослаби бедем одбране српских националних интереса.
Са друге стране премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти саопштио је у понедељак да је током Минхенске безбедносне конференције у разговору са премијером Грчке Киријакосом Мицотакисом истакао значај грчког признавања, како је навео, државе Косово. То би, како је написао у објави на свом фејсбук-налогу, био природан следећи корак "ка даљем продубљивању односа између две земље".