ШАМАРЧИНА ОД САВЕЗНИКА ИЗ САД: Курти, не изигравај Ердогана, лепо се понашај и ради паметније
Такозваном премијеру није било потребно да прети изласком на нове изборе
Професор на америчком Универзитету Џон Хопкинс Алон Бен Меир поручио је косовском премијеру Аљбину Куртију да не покушава да имитира турског председника Ердогана и поставља ултиматиме опозицији, уколико жели да очува демократски интегритет.
"ЈЕДИНО РЕШЕЊЕ ДА НАС ПРИЗНА КОСОВО? ХВАЛА, НЕ ТРЕБА" Председник Вучић имао одговор за Вјосу Османи
КУРТИ ШОКИРАО ЈАВНОСТ: "Проблем код набавке вакцина је што Космет не признају ни две велике силе које их производе"
КОГА БРИГА КО ЈЕ ПРЕДСЕДНИК КОСМЕТА: "Лидери у Приштини не могу да воде независну политику од њихових ментора"
Како наводи тај медиј, Бен Меир препоручује премијеру Куртију да се понаша у складу са демократским принципима, када је реч о односу према опозицији.
- Опозициона странка ДСК сложила се да гласа за Вјосу Османи и Куртију је било много паметније да не прети изласком на нове изборе, само зато што се остале опозиционе партије нису сложиле са његовим ставовима - рекао је Бен Меир.
Стручњак за регион Балкана Бен Меир додаје да Курти мора да очува интегритет демократског лидера.
- Да би сачувао демократски интегритет Космета, премијер не сме да поставља ултиматуме, који подривају принцип сагласности на коме се заснива демократија. Курти не би требало да опонаша Ердогана из Турске и да користи парламент као "пластелин", да би гласао о законима који њему одговарају - додао је Бен Меир.
Професор Универзитета Џон Хопкинс осврнуо се и на предложене измене Закона о изборима на Космету.
- Омогућавање косметским становницима који живе у иностранству да гласају у дипломатским представништвима имао би утицај и на опозиционе странке. Курти мора да направи измене Закона о којима ће се претходно расправљати у парламенту и постићи консензус са цивилним друштвом. Чести парламентарни избори на Космету подсећају ме на оно што се тренутно догађа у Израелу. Проблем је што на изборима учествује много странака и све док цензус на Космету буде пет одсто, то ће омогућавати да већи број партија буде заступљен у парламенту. Лек је, по мом мишљењу, подизање цензуса на 10 одсто, што ће приморати мање странке, које деле сличне ставове, да се уједине и формирају веће партије - закључује Бен Меир.