"КУРТИ ДА ДА ОСТАВКУ, А ОСМАНИ ДА РАСПИШЕ ВАНРЕДНЕ ИЗБОРЕ" Представници бившег режима предвиђају најстрашнији сценарио за лажну државу
Некадашњи саветник бившег председника тзв Косова Хашима Тачија, Исмаиљ Сила сматра да председница лажне државе Вјоса Османи није задовољна антиамеричком политиком премијера Аљбина Куртија, али да нема храбрости то да каже, пренео је Албанијан пост.
- Она нема храбрости због обавеза које можда има према Куртију. Османи је свакако незадовољна овом антиамеричком интонацијом коју су произвели Аљбин Курти и његови министри који се ругају САД - каже Сила.
ПАКЛЕНИ ПЛАН ПРИШТИНЕ - ОТКРИВЕН ТАЈНИ СПИСАК СРБА ЗА ХАПШЕЊЕ На северу Космета спрема се АНТИСРПСКА АКЦИЈА
"ЕУ НИЈЕ СРЕЋНА, СПРЕМНЕ САНКЦИЈЕ И ЗА СРБИЈУ" - Након разговора са Куртијем, огласио се Лајчак са ШОК ИЗЈАВОМ
"КУРТИ КРЕЋЕ У ДИКТАТУРУ" - Све веће тензије између власти и опозиције у лажној држави, ДА ЛИ ЈЕ РЕЖИМ ОВИМ ПОТЕЗОМ ОБЈАВИО РАТ?
Сматра да је Османи "слаба председница".
- Она још увек није успела да се дистанцира од Куртијеве антиамеричке политике, која је за њу политичка беда, јер су односи САД и Косова на ивици пропасти - каже Сила.
За потпредседника Демократског савеза Косова Лутфија Хазирина њено ћутање је одобравање Куртијеве политике.
- Абдиџику је послао писмо председници у којем тражи појашњење о прекиду вежбе 'Бранилац Европе 23' и о санкцијама ЕУ. Ћутање је одобравање, али уставна улога председнице је надстраначка. Абдиџику је затражио да председница појасни своју процену санкција - нагласио је.
Хазири наглашава да шеф државе не треба да буде повезан ни са једном политичком странком, већ мора да врши сопствену уставну улогу "против оваквог развоја догађаја".
С друге стране, за бившег министра за европске интеграције, а сада члана руководства ДПК, Бекима Чолакуа председница је у континуитету доказивала да "није у стању да размишља" и доноси одлуке у складу са државним интересима.
- Уместо тога, она је одлучила да испуни интересе странке на власти, која у последње време шаље јасне сигнале аутократског понашања - рекао је Чолаку.
Према његовим речима, "ова озбиљна ситуација" има тенденцију да се погорша, ако политичке и интелектуалне елите одлуче да ћуте и не раде ништа.
- У том сценарију, ризиковаћемо да потпуно изађемо из наше евроатлантске путање и останемо изолована и вероватно пропала земља. Ово је најгори сценарио у којем се тренутно налазимо - рекао је Чолаку.
Чолаку каже да Курти треба одмах да поднесе оставку, док би председница, у координацији са политичким партијама, треба да распише ванредне парламентарне изборе.
Истиче да је "императив" да постоји активна реакција друштва да се заустави даља деградација државних институција и имиџа земље у међународној арени.
- Ова штета коју ова два лидера наносе Косову и његовим грађанима свакако може имати дугорочне последице у нашим напорима да остваримо визију евроатлантских интеграција Косова, односно чланство у ЕУ и НАТО - додао је он.
Бивши министар сматра да ће овај период власти Куртија и Османи остати упамћен као период увођења политичких и економско-финансијских санкција од стране ЕУ и САД тзв Косову, због неодговорног понашања.